Lecznicza marihuaną będzie refundowana w Polsce Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 15 marca 2016 10:17

Lecznicza marihuana będzie refundowana w Polsce

Do dzisiaj naprawdę ciężko zrozumieć z jakiego powodu na ten krok zdecydował się dopiero wyjątkowo konserwatywny rząd pod wodzą Beaty Szydło. Bez względu na różnice, które nas dzielą, należy podziękować pani premier za ten wymagający niezwykłej odwagi krok – Andrzej Rozenek tak komentował dla Onetu doniesienia „Rzeczpospolitej” mówiąc o tym, że wreszcie podjęto decyzję o refundacji leczniczej marihuany w naszym kraju. Rozenek zdecydował się również wystosować apel do obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Zdrowia ma niebawem opublikować komunikat, w którym zawarte zostaną wszystkie uchwalone regulacje dotyczące stosowania leczniczej marihuany w naszym kraju. Na przestrzeni ostatnich lat zagadnienie to wzbudzało ogromne kontrowersje. Jednocześnie nie brakowało sytuacji, kiedy to zdesperowani chorzy oraz ich bliscy sprowadzali do Polski niedozwolone środki po to, aby chociaż trochę zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Wprowadzenie marihuany medycznej było dla obozu Biało – Czerwonych oczywiste. Do dzisiaj trudno nam wyjaśnić dlaczego na ten krok zdecydował się dopiero wyjątkowo konserwatywny rząd, na czele którego stanęła Beata Szydło – tak mówił w rozmowie z Onetem Andrzej Rozenek – były poseł Twojego Ruchu, dzisiaj wiceprzewodniczący Biało – Czerwonych. Bez względu na dzielące nas różnice pragnę serdecznie podziękować pani premier za to, że zdecydowała się na tak odważny krok. Warto dodać, że Rozenek od kilku lat starał się, aby medyczna marihuana została w naszym kraju zalegalizowana.

Jednocześnie nie zapomina on o trudnej sytuacji osób zagrożonych konsekwencjami prawnymi na skutek przewożenia marihuany do naszego kraju. Rozenek podkreśla, że należy teraz rozpocząć prace nad umożliwieniem prokuraturze oraz sądom wycofania się z prowadzonych licznie spraw karnych, które dotyczą nielegalnego przewożenia do Polski właśnie leczniczej marihuany. Biało – Czerwoni wystosowani apel do prezydenta, aby wobec osób zagrożonych karą zdecydował się zastosować prawo łaski.

Rozenek zwraca uwagę, że obowiązujące jeszcze do niedawna regulacje prawne sprowadziły ryzyko odpowiedzialności karnej nie tylko na chorych i ich bliskich, ale również na lekarzy. Powszechnie znany jest przypadek doktora Marka Bachańskiego. W października 2015 roku zwolniono go dyscyplinarnie z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nie miał on oporów przed eksperymentalnym leczeniem środkami z marihuaną zgłaszających się do niego po pomoc pacjentów. Co ciekawe, prokuratura została zawiadomiona przez Centrum Zdrowia Dziecka i na podstawie złożonego doniesienia rozpoczęła śledztwo.

Rozenek apeluje do prezydenta, aby wobec osób, które zdecydowały się przywieźć do kraju medyczną marihuanę, zastosował prawo łaski. Jednocześnie zwraca on uwagę na to, że umożliwienie leczenia za pomocą marihuany jest bez wątpienia wiadomością radosną. Niestety, taka terapia jest naprawdę bardzo kosztowna. W związku z tym polski rząd powinien zastanowić się nad tym, czy nie warto byłoby zachęcać krajowych producentów leków do opracowania preparatu, który mógłby kosztować zdecydowanie mniej. Konopie nie są wymagające w uprawie. Rozenek mówi nawet, że z powodzeniem każdy pacjent poradziłby sobie z tym w warunkach domowych.

Ogromny sukces doktora Bachańskiego
Rozenek nie zapomina, że o zalegalizowanie leczniczej marihuany walkę prowadziło wiele osób i mnóstwo środowisk. Doniesienia medialne o dopuszczeniu marihuany do stosowania leczniczego wzbudziły w pacjentach prawdziwą euforię. Lek okazuje się być pomocny w rozmaitych schorzeniach, stosują go nawet osoby cierpiące na nowotwory. Osobą, która od kilku lat walczyła o zalegalizowanie marihuany leczniczej jest wspomniany już Marek Bachański. Dopuszczenie marihuany do stosowania w lecznictwie bez wątpienia uznać można za jego ogromny sukces. Nie można zapominać także o rodzicach cierpiących dzieci na czele z Dorotą Gudaniec. Krzywdzące byłoby pominięcie środowiska Wolnych Konopii, na czele którego stoją Andrezj Dołecki oraz Jakub Gajewski.

W 2015 roku TK zwrócić się do Sejmu z zapytaniem dotyczącym uregulowania kwestii dotyczących leczniczego zastosowania marihuany. Sędziowie Trybunały w zaprezentowanym przez siebie stanowisku podkreślili, że liczne badania naukowe dochodzą iż marihuana działa skutecznie w łagodzeniu objawów po zastosowaniu chemioterapii w przebiegu chorób nowotworowych. Jest ona stosowana także w zapobieganiu pojawieniu się skutków ubocznych leczenia SM, a także AIDS.

Minister zdrowia udzielił pierwszych zgód: opakowanie leku to koszt jedynie trzech złotych i dwudziestu groszy

Od 4 marca 2016 roku produkty zawierające kannabinoidy są refundowane. Działanie to oparte jest na ustawie z dnia 12 maja 2011 roku z refundacji leków środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Warto jednak dodać, że refundacja jest dozwolona tylko wówczas, jeśli lekarz prowadzący chorego uzna, że kannabinody są najlepszym z możliwych do zastosowania środków, przyniosą wyraźną poprawę kondycji chorego, a jednocześnie nie można ich zastąpić produktami leczniczymi innego rodzaju.

Każda zgoda na wykorzystanie produktów zawierających kannabinoidy jest wydawana w sposób zindywidualizowany. Terapia może być kontynuowana tylko wówczas, kiedy przedstawione zostaną bardzo szczegółowe informacje potwierdzające, że stosowane leczenie przynosi oczekiwane efekty. Informacje te Ministerstwo Zdrowia monitoruje na bieżąco. Prowadzona jest specjalna ewidencja wniosków, wydanych zgód, a także pacjentów, którzy objęci zostali leczeniem.

Leki, które zgodnie z artykułem 39 ust. 1 ustawy o refundacji są objęte zgodą na refundację kupić można w aptekach na tak zwany ryczałt. Co oznacza to dla pacjentów? Za opakowanie trzeba zapłacić niewiele ponad trzy złote.

Autorem artykułu jest właściciel serwisu ganjafarmer.com.pl

Poprawiony: niedziela, 20 marca 2016 10:58