Kierowco, pamiętaj o badaniach technicznych swojego samochodu! Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 15 lutego 2016 13:01

Kierowco, pamiętaj o badaniach technicznych swojego samochodu!

Jeździmy zdecydowanie zbyt szybko, nie przywiązując wystarczającej wagi do przestrzegania przepisów drogowych. Szacuje się, że dziennie w wypadkach ginie 15 osób! Wiele osób siada za kółko pod wpływem alkoholu czy też w niesprawny samochód, który ostatnie badania techniczne miał lata temu.

 

W jakim celu wykonuje się badania techniczne?

Zdecydowanie najważniejszym kryterium jest bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami drogi. Często również przewozimy pasażerów, bliskie nam osoby, których nie powinniśmy w żadnym stopniu narażać. „Specjalista podczas badania technicznego może wykryć jakąś usterkę, co może uchronić wszystkich pasażerów auta przed poważnymi konsekwencjami. Sprawdza również elementy eksploatacyjne pojazdu, które – gdy są zaniedbane – mogą doprowadzić do wypadku” – informuje pracownik Honda Plaza z Warszawy.

Kiedy wykonywać badania techniczne pojazdu?

Gdy zakupiliśmy nowy samochód prosto od dealera, pierwsze badanie techniczne powinniśmy wykonać przed upływem 3 lat od rejestracji pojazdu, a kolejne po 2 latach. Następnie Stację Kontroli Pojazdów powinniśmy odwiedzać raz do roku. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły – taksówki, samochody przeznaczone do nauki jazdy, a także pojazdy na gaz podlegają badaniom co roku, nawet gdy są nowe. Oczywiście nie trzeba chyba nikomu przypominać, że gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu, badania techniczne należy wykonać wcześniej niż przed upływem określonego czasu.

Jakie elementy są sprawdzane podczas badania technicznego?

Po pierwsze, oświetlenie. Istotne jest nie tylko to, czy wszystkie żarówki się świecą - diagnosta sprawdzi również ustawienie świateł i w razie potrzeby je poprawi. Po drugie, stan opon, a więc m.in. głębokość bieżnika (która nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm) czy też pojawienie się znacznika zużycia ogumienia. Po trzecie, stan układu hamulcowego, tzn. siła hamulców oraz praca hamulca pomocniczego. Oceniane jest także to, czy hamowanie odbywa się równomiernie. Po czwarte, nadwozie. Zaliczyć do tego należy przegląd elementów nośnych (ram, progów), karoserii czy też szyb. Ponadto diagnosta skontroluje układ kierowniczy oraz wydechowy, zawieszenie, stan silnika oraz elementów, które wspomagają bezpieczeństwo, np. pasy. Na koniec zrewiduje, czy w pojeździe znajduje się niezbędny sprzęt, taki jak: gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy.

Co w przypadku, gdy auto nie przejdzie pozytywnie badania technicznego?

Gdy specjalista uzna, że nasz samochód posiada usterki, które mimo wszystko, nie zagrażają bezpieczeństwu na drodze, będziemy zobowiązani do naprawienia ich w przeciągu dwóch tygodni. Inaczej ma się sprawa w przypadku, gdy uszkodzenia będą na tyle poważne, że samochód będzie stwarzał zagrożenie na drodze. Wtedy ekspert będzie zmuszony zatrzymać nasz dowód rejestracyjny, a następnie wysłać go do wydziału komunikacji. W obydwu przypadkach po wyeliminowaniu usterek musimy zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów na kolejny przegląd.

Regularne zgłaszanie się na badania techniczne może ustrzec nas, kierowców, przed natychmiastową wymianą wielu elementów jednocześnie, a to z kolei pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy i sporo nerwów.

 

Poprawiony: poniedziałek, 15 lutego 2016 13:09