Pyszne ciasto tylko z odpowiedniej formy, czyli wszystko o formach do pieczenia Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 04 lutego 2016 19:41

Pyszne ciasto tylko z odpowiedniej formy, czyli wszystko o formach do pieczenia

Na rynku dostępny jest szeroki wybór form do pieczenia ciast. Dlatego też osobom, które na co dzień nie interesują się tworzeniem wypieków, trudno jest się zdecydować na konkretny model. Niektórzy zasięgają opinii rodziny i znajomych, inni natomiast kierują się obecnie panującą w kulinariach modą. Dobrym pomysłem przed zakupem formy będzie zapoznanie się z dostępnymi wariantami, żeby móc wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

 

Podstawowe formy do ciast robi się z trzech rodzajów materiałów: blachy (nieraz z powłoką teflonową), silikonu i żaroodpornego szkła lub ceramiki.

Formy silikonowe to młody wynalazek, który dopiero zaczyna wchodzić do powszechnego użytku. Dobre formy wykonane z tego materiału są dość drogie, jednak jeśli dość często korzystamy z form do pieczenia, to warto w nie zainwestować (możemy je zakupić np. w sklepie "Tadar"). Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie muszą być natłuszczane ani wykładane papierem do pieczenia, co z pewnością ułatwi i przyspieszy pracę w kuchni. Dodatkowym atutem forem silikonowych jest łatwość ich czyszczenia (można je myć w zmywarkach) i przechowywania. Są one miękkie, lekkie i elastyczne (składają się na pół), dzięki czemu znajdziemy dla nich miejsce w każdej kuchni. Niektóre formy wykonane są z silikonu, który jest wykorzystywany do produkcji smoczków dziecięcych. Formy te są neutralne co oznacza, że nie posiadają własnego zapachu, który mogłyby przekazać pieczonym w nich potrawom. Silikonowe formy do ciast najlepiej nadają się do produkcji mniejszych wypieków, np. małych ciastek, babeczek lub muffinek.
Jeśli planujemy upieczenie dużego ciasta, najlepiej użyć w tym celu formy z blachy, która jest bardziej sztywna. Są one zazwyczaj dość ciężkie, ale dzięki temu solidne. Warto wybrać, te które są pokryte powłoką non-stick, dzięki czemu ciasto nie będzie przywierało do powierzchni formy. Forma ta powinna być odporna jednocześnie na niskie i wysokie temperatury, aby można ją było używać zarówno w piecyku jak i lodówce.
Formy ceramiczne są używane najczęściej w momencie kiedy planujemy podać upieczone ciasto na stół w tym samym naczyniu. Ten rodzaj formy najlepiej sprawdza się w przypadku tart lub sufletów. Największą zaletą form ceramicznych jest ich estetyczny wygląd. Ponadto w tego typu formach temperatura wzrasta stopniowo, a ciepło jest rozprowadzane równomiernie.

Wśród dostępnych na rynku form, możemy wyróżnić także podział ze względu na kształt.
Tortownice to okrągłe formy, najczęściej wyposażone w wyjmowane dno. Jest to najbardziej uniwersalny model stosowany do pieczenia. Upieczemy w niej zarówno biszkopt na tort, ciasto drożdżowe, sernik, ciasta z owocami itp. Dobrą inwestycją będzie zakup formy z nieprzywierającą powłoką i karbowanym dnem oraz takiej, która będzie szczelna i będzie miała sprawny mechanizm otwierający.
Forma prostokątna, tzw. "keksówka" jest używana do szybkich wypieków z łatwych ciast, np. keksów, pierników, ciast piaskowych, murzynków a także pasztetów. Jest to wąska forma o przeciętnej długości 30 cm.
Wyróżniamy także formę kwadratową, która jest płaska i nadaje się do pieczenia wszelkiego rodzaju placków, szarlotek, serników, czyli wszelkich ciast przeważnie krojonych w kostkę. 
Dostępna jest również specjalna forma do pieczenia bab. Najlepsza jest z kominem, który zapobiega powstawaniu zakalca w środku ciasta (dostępna m.in. w sklepie "Tadar").

Wszystkie formy dostępne na rynku, zarówno silikonowe, ceramiczne oraz metalowe, mają swoje zalety. O wyborze zadecydują zatem wymagania konkretnego użytkownika.

 

Poprawiony: piątek, 05 lutego 2016 07:38