Para nie od parady - brukselka i reneta - przepisy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 27 stycznia 2016 13:08

Para nie od parady – brukselka i reneta


Gdy zima skuje mrozem, wybór świeżych warzyw i owoców staje się bardzo ograniczony. W tym okresie z mniejszą lub większą chęcią wracamy do naszych rodzimych produktów dostępnych o tej porze roku. Tak, jak do jedzenia jabłek większości z nas nikt nie musi przekonywać, tak przed wprowadzeniem brukselki na stałe do jadłospisu wielu będzie miało opory. Pora to zmienić!

 

Brukselka
Pomimo nazwy, nie ma nic wspólnego z Brukselą, ponieważ uprawiana jest przede wszystkim w Europie Północnej i Środkowej. Brukselkę zbiera się późną jesienią i zimą. Wyglądem przypomina kapustę w miniaturze, a jej pełna nazwa to kapusta warzywna brukselska.
Brukselka to istna kopalnia cennych minerałów - zawiera m.in. fosfor i żelazo oraz dużo białka, błonnika i witamin C, A, K, a także witamin z grupy B. Ta mała kapustka jest wielkim sprzymierzeńcem płci pięknej, gdyż pozytywnie wpływa na kobiecy metabolizm hormonalny, doceniane są również jej właściwości oczyszczające i wzmacniające – polecana jest osobom cierpiącym na anemię. Uważa się, że brukselka pobudza działanie mózgu i poprawia koncentrację. Prawdopodobnie to zasługa tiaminy i kwasu foliowego, których w brukselce znajdziemy wyjątkowo dużo. Udowodniono, że brukselka wspiera nas w walce z nowotworami, szczególnie prostaty, piersi i odbytu, dzięki zawartym w niej silnym antyoksydantom. Zatem pora na rehabilitację brukselki. Jedzmy ją na zdrowie!

Jabłko Reneta
Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od francuskiego słowa reinette, co oznacza ni mniej, ni więcej “królowa jabłek”. Reneta ma charakterystyczny, winno-kwaskowaty smak, nieregularny kształt i często chropowatą skórkę. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom, gdyż jak wiedzą prawdziwi jabłkowi eksperci, niepozorny wygląd skrywa owoc o niesamowitym smaku i aromacie.
Zbiory renety przypadają na początek września. Owoc ten jest ceniony nie tylko za smak, ale także za dobroczynne właściwości prozdrowotne. Jest to odmiana o wysokiej zawartości polifenoli, czyli naturalnych antyoksydantów, których nie niszczy nawet obróbka termiczna. Gotowana, pieczona, jedzona na surowo – w każdej odsłonie będzie pyszna i zdrowa.

Pomysły na podanie brukselki z jabłkiem (najlepiej renetą)


Brukselki z jabłkami
Produktem, który wspaniale się komponuje z brukselkami, jest jabłko. Pyszne są pieczone razem.
Kroimy brukselki w paseczki, a jabłka w kostkę. Doprawiamy oliwą extravergine, octem jabłkowym, poszatkowanym tymiankiem oraz solą i pieprzem. Pieczemy w 180°C przez mniej więcej 25 minut.


Karmelizowane brukselki
Istnieje bardzo prosty sposób na pozbycie się charakterystycznej dla brukselek goryczki. Wystarczy podsmażyć je na patelni na oliwie i wlać pół szklanki wody, do której wcześniej dodaliśmy łyżeczkę syropu klonowego, cukru trzcinowego lub mieszanki zbóż. Gotujemy aż brukselki się skarmelizują i będą chrupiące.


CHARLOTTE ALLA MILANESE (SZARLOTKA Z CHLEBEM I RENETĄ)

Marco Ghia, szef warszawskiej Akademii Kulinarnej Whirlpool i ekspert kuchni włoskiej, poleca jak zagospodarować resztki czerstwego chleba:
Czas przygotowania: 20 minut + 40 minut pieczenie
Wykonanie: średnie

Składniki (dla 6 osób):
1 kg jabłek reneta
12 kromek czerstwej bagietki
180 gramów cukru
60 g masła
½ szklanki białego wina
1 cytryna (skórka)
40 g rodzynek
60 g kandyzowanych owoców
25 ml rumu

Sposób przygotowania:
Obieramy jabłka i kroimy je na plasterki. Gotujemy je, dodając połowę cukru, skórkę cytryny i białe wino. Dodajemy rodzynki i kandyzowane owoce. Mieszamy resztę cukru z masłem i smarujemy formę powstałą mieszanką. Później wykładamy ją kromkami chleba, dodajemy jabłka i przykrywamy pozostałymi kromkami. Smarujemy górne kromki resztą masła z cukrem. Wkładamy formę do rozgrzanego do 170 stopni piekarnika i pieczemy przez mniej więcej 40 minut. Wyjmujemy z formy, skrapiamy rumem i podajemy na ciepło.

Warianty:
Niektórzy zastępują bagietkę (najczęściej polecaną) chlebem tostowym lub miękiszem czerstwego chleba domowego wypieku.

Więcej przepisów na www.akademiakulinarnawhirlpool.pl

Poprawiony: środa, 27 stycznia 2016 13:26