Trendy mieszkaniowe w Warszawie A.D.2015
Wpisany przez W.P.   
środa, 13 stycznia 2016 12:42

Trendy mieszkaniowe w Warszawie A.D.2015

W minionym roku w stolicy szczególną popularnością cieszyły się mieszkania na Mokotowie. Czy jednak tylko one skradły serce Warszawiaków? Okazuje się że nie. Na popularności zyskuje także Wola, Bemowo, Bielany i Białołęka i Ursynów.

 

Metraż, cena i lokalizacja. Te trzy czynniki niezmiennie decydują o kupnie lub nie, mieszkania w Warszawie (i nie tylko). Coraz częściej to właśnie ostatni element odgrywa decydującą rolę. Nie ma w tym nic dziwnego, wszakże bogata infrastruktura osiedla, dostęp do sklepów, szkół, przedszkoli, dobre skomunikowanie z centrum i innymi częściami miasta, potrafią nie tylko znacznie ułatwić ale i uatrakcyjnić codzienne życie.

Jeżeli chodzi o sam koszt zakupu mieszkania, nadal na szczycie cenowego łańcucha pokarmowego znajduje się Śródmieście. Koszt jednego metra kwadratowego w centrum Warszawy potrafi kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Mieszkania w okazyjnych cenach można znaleźć na Białołęce i Pradze Północ. Obydwie lokalizacje, pomimo znacznego oddalenia od centrum miasta, zyskują na popularności. Znaczny rozwój zaliczył też Wilanów, a zwłaszcza inwestycje w pobliżu ciągle powstającej, Świątyni Opatrzności Bożej. Mieszkania w tej okolicy wahają się w granicach 7500-11000 za metr kwadratowy.

Nie bez znaczenia okazał się metraż. Coraz więcej Warszawiaków stawia na mieszkania o średnim metrażu. W przede wszystkim, w odróżnieniu do mody sprzed kilku lat, obecnie, największą popularnością cieszą się lokale o powierzchni 35-55m2. „W ubiegłym roku zauważyliśmy wśród kupujących wzrost zainteresowania mieszkaniami oscylującymi w granicach do 50 metrów kwadratowych. Kupujący preferują mniejsze niż kiedyś mieszkania, otoczone licznymi terenami zielonymi, dobrze skomunikowanymi z centrum. Wiele osób pyta o dostęp do powstającej, drugiej linii metra.” Stwierdza specjalista z Ronson Development.

Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych sprawiły, że Warszawiacy z dużym zainteresowaniem spojrzeli także na rynek wtórny. Większość zakupionych mieszkań powstała w latach 1970-1990. Znaczna ich część znajduje się w blokach z wielkiej płyty. To właśnie te mieszkania łapią się w wyznaczony dla stolicy limit ceny, za jeden metr kwadratowy, pozwalający na uczestnictwo w programie i pozyskanie wynikających z tego dopłat. Nie brakuje także mieszkań w nowszym budownictwie, jak chociażby tych z początku lat 2000-nych. Ceny na rynku wtórnym zaczynają się już od 4800, nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne mieszkania będą tańsze niż te dostępne na rynku pierwotnym. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup nieruchomości.

Nowoczesne budownictwo to także rosnące zainteresowanie mieszkaniami na parterze bądź na ostatniej kondygnacji budynku. Coraz częściej, deweloperzy w ramach mieszkań na parterze, oferują przylegający do budynku fragment działki, ktory mozna wykorzytac w celu organizacji imprez okolicznościowych, takich jak np. grill czy barbecue party. Z kolei mieszkanie na ostatnim piętrze wiąże się z dostępem do dachu budynku, który coraz częściej zostaje przystosowany pod codzienne użytkowanie. Dodatkowa przestrzeń i funkcjonalność stanowi dla kupujących dodatkową zachętę.

Jaki będzie rok 2016? Wiele wskazuje na to, że obowiązujące w roku ubiegłym trendy utrzymają się a nawet zyskają na znaczeniu. Duże znaczenie będzie odgrywał dostęp do metra (pierwszej i powstającej, drugiej linii), infrastruktura osiedla i jego okolicy, możliwość skorzystania z MdM, dodatkowa przestrzeń w postaci funkcjonalnego dachu i terenu przed mieszkaniem, metraż w granicach 40-55 metrów kwadratowych i oczywiście, atrakcyjna cena.

Poprawiony: środa, 13 stycznia 2016 12:48