Jak komfortowo wypocząć we własnym salonie? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 11 stycznia 2016 11:18

Jak komfortowo wypocząć we własnym salonie?

Zapewne większość z nas uwielbia po ciężkim dniu zasiąść w ulubionym fotelu, położyć się w wygodnym łóżku i odpoczywać. To, w jakich warunkach odpoczywamy ma zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. Niebagatelny wpływ na jakość wypoczynku mają również meble, dlatego tak dużą uwagę powinniśmy zwracać na ich wybór.

Salon jest nie tylko miejscem reprezentacyjnym, ale również pomieszczeniem, w którym chętnie wypoczywamy. Kolorystyka ścian i podłóg, rodzaj oświetlenia, dodatki, a także meble są niezwykle ważne. Aranżując salon powinniśmy postępować w ten sposób, aby wszystkie wymienione wyżej elementy do siebie pasowały i stanowiły spójną całość.

Oświetlenie nie powinno być zbyt słabe, ani drażniące, kolorystyka ścian nie powinna męczyć oczu, meble: fotele, kanapy, sofy, czy narożniki powinny być wygodne i nie obciążać kręgosłupa. Rolą dodatków jest natomiast dekoracja wnętrz. Aranżując salon oraz wybierając do niego np. meble tapicerowane musimy spoglądać nie tylko na ich wygląd i cenę, ale również funkcjonalność. Źle dobrane meble nie tylko nie upiększą pomieszczenia, ale również nie będą wygodne.

Fotele, krzesła, taborety oraz inne siedziska

Decydując się na zakup fotela, taboretu, podnóżka lub innego siedziska zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego solidność. Tego rodzaju meble powinny powinny być wykonane z dobrej jakości drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Wszystkie ich elementy powinny do siebie pasować, zapewniając stabilność. Musimy pamiętać, że siedziska niejednokrotnie muszą wytrzymać pokaźny ciężar.

Kolejnym aspektem wyboru mebli jest ich wygoda. Siedząc na krześle czy odpoczywając w fotelu musimy czuć się komfortowo. Zakupiony fotel powinien mieć odpowiednią wielkość oraz głębokość. Zbyt płytki fotel będzie niewygodny, zbyt głęboki natomiast będzie powodował, że będziemy w niego „wpadać”.

Krzesła, fotele oraz pozostałe wyposażenie powinno również kompozycyjnie pasować do salonu, być estetyczne oraz stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Warto więc wybierać meble droższe, wykonane z solidniejszych materiałów.

Sofy, kanapy oraz wersalki

Tego rodzaju meble należą do podstawowego wyposażenia każdego salonu. Służą nie tylko do wypoczynku, ale również do przyjmowania gości, organizacji rodzinnych spotkań (np. przy oglądaniu ulubionych filmów), a także dekoracji. Dobrej klasy meble tapicerowane, które możemy zamówić w sklepie meblowym SoWo sprawią, że salon rzeczywiście będzie miejscem reprezentacyjnym.

Meble wypoczynkowe muszą rozmiarowo pasować nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale przede wszystkim nas samych. Jeśli jesteśmy osobami wysokimi lub cierpiącymi na różnego rodzaju dolegliwości ruchowe, musimy wybierać meble, które będą miały odpowiednią jakość oraz rozwiązania techniczne.

Zakup wersalki, kanapy, sofy lub narożnika musi być przemyślany. Tylko takie postępowanie zagwarantuje nam udane zakupy oraz sprawi, że będziemy wypoczywać z chęcią oraz komfortowo.

Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie mebli?

Przede wszystkim na nasz komfort. Nie ma sensu kupowania mebli tapicerowanych oraz innych, które nie spełnią naszych oczekiwań. Choć w pierwszych dniach użytkowania możemy być zadowoleni, to w większości przypadków z czasem przychodzi rozczarowanie oraz chęć zakupu nowego wyposażenia. Przy aranżacji pomieszczenia typu loft, o którym pisał Krzysztof Drozdowski na łamach portalu dlakobiet24.pl, należy zwrócić uwagę na przestrzeń i oświetlenie. Aby wygodnie wypoczywać, cieszyć się błogim snem w salonie lub witać gości bez wstydu, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  • design, który nam pasuje: jest ważny, gdyż wbrew pozorom lepiej wypoczywamy, gdy otaczamy się rzeczami, które nam się podobają,
  • wielkość: musimy ją dopasować do siebie i względem pomieszczenia. Meble, które są zbyt małe, nie będą komfortowe,
  • wygodne materiały: odgrywają zasadniczą rolę. Spanie na łóżku, które nie jest przyjemne w dotyku, ma sztuczny materiał, który łatwo się brudzi nie będzie komfortowe,
  • miękkość: choć jest sprawą indywidualną, warto zwrócić na nią uwagę. Zbyt miękkie wypełnienia krzeseł, wersalek czy narożników spowodują, że odpoczynek będzie męczący. Ucierpi na tym również nasz kręgosłup. Zbyt twarde wypełnienie na dłuższą metę też nie  będzie wygodne.
  • łatwość czyszczenia: jest także ważna. Estetyka mebli oraz ich dobra kondycja na pewno zwiększą komfort wypoczywania.
  • solidność wykonania: meble powinny być wykonane rzetelnie, z dobrego drewna (tak, jak np. meble indyjskie), mieć stylowe wykończenia, nóżki oraz nie posiadać niedoróbek.

Jak widać na komfort wypoczywania wpływ ma wiele czynników, a zasadniczą rolę odgrywają meble. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy je rozsądnie, będą nam służyły przez wiele lat, a nasz wypoczynek będzie tak samo długo najlepszy, jak to możliwe.

Poprawiony: poniedziałek, 11 stycznia 2016 11:30