Rynek pracy łaskawy dla farmaceutów?... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 03 stycznia 2016 12:12

Rynek pracy łaskawy dla farmaceutów? 73% absolwentów farmacji zadowolonych z obecnej pracy

Ponad 73% czynnych zawodowo farmaceutów jest zadowolonych z zajmowanego obecnie stanowiska pracy - wynika z badania zrealizowanego w ramach projektu „RECEPTA na sukces w farmacji” na zlecenie Gedeon Richter. Co sprawia, że są oni zadowoleni ze swojej pracy? Jakie perspektywy zawodowe mają studenci farmacji i co powinni zrobić, aby znaleźć wymarzone zajęcie? – na te pytania odpowiada specjalista ds. HR Marta Lebuda, ekspert programu „Recepta na sukces w farmacji”.

 

Zadowolony jak farmaceuta

Badanie opinii przeprowadzone w ramach projektu „Recepta na sukces w farmacji 2” miało na celu m.in. poznanie poziomu zadowolenia i satysfakcji zawodowej absolwentów farmacji – aptekarzy, pracowników firm farmaceutycznych, pracowników jednostek naukowych oraz laboratoriów. Wyniki badania pokazują, że większość farmaceutów jest przekonana o tym, że wybrała właściwą ścieżkę zawodową. Ponadto 41% z nich nie zmieniłaby profesji nawet w obrębie branży.

Do niedawna zawód farmaceuty kojarzył się tylko z pracą w aptece. Jednak obecnie rynek pracy w sektorze farmaceutycznym oferuje kandydatom ogromne możliwości rozwojowe. Pracownicy tego sektora mają możliwość rozwoju kariery w wielu kierunkach - sprzedażowym, marketingowym, R&D, badawczym, naukowym, medycznym. Farmaceuci to nie tylko aptekarze, ale także pracownicy firm farmaceutycznych, pracownicy laboratoriów i jednostek naukowych. Wśród nich są zarówno laboranci, kierownicy linii produkcyjnych, profesorowie, dyrektorzy czy prezesi międzynarodowych spółek – komentuje Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji pracowników w sektorze farmaceutycznym oraz trener projektu „RECEPTA na sukces w farmacji”.

Okazuje się, że najbardziej zadowoleni z obecnej sytuacji zawodowej są pracownicy laboratoriów naukowych, uczelni i pracownicy firm farmaceutycznych. Co ciekawe niezadowolenie z zajmowanego stanowiska pracy wyraziło tylko 7% wszystkich badanych.

Absolwenci w gorszej sytuacji niż kiedyś?

Rynek farmaceutyczny daje ogromne możliwości rozwojowe i jego obecni pracownicy są zadowoleni z wyboru ścieżki zawodowej. Jednak wyniki badania wskazują, że ich zdaniem obecni absolwenci są w gorszej sytuacji, niż oni kiedy kończyli studia - uważa tak aż 42% ankietowanych. Co może być powodem takich opinii?

W świetle ostatnich wydarzeń na rynku farmaceutycznym związanych z restrukturyzacjami działów, bądź też fuzjami poszczególnych firm, konkurencja jest coraz większa. Wielu doświadczonych pracowników poszukuje pracy w obawie przed utratą obecnej lub degradacją na niższe stanowisko. Poza tym coraz więcej firm zwraca dużą uwagę nie tylko na doświadczenie i kompetencje, ale również na „culture fit”, czyli dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej danej firmy oraz posiadanych przez niego umiejętności komunikacyjnych. Ponadto wielu absolwentów farmacji wciąż nie jest świadomych ogromnych możliwości zawodowych związanych z branżą farmaceutyczną – tłumaczy Marta Lebuda, specjalista ds. rekrutacji pracowników w sektorze farmaceutycznym oraz trener projektu „RECEPTA na sukces w farmacji

Jak przełamać zawodowe lody i znaleźć receptę na sukces?

Najważniejszą kwestią przy wyborze ścieżki zawodowej jest rozsądne przemyślenie tego, w którym kierunku chcemy się rozwijać - Myślę, że nie tylko adepci farmacji, ale każda osoba, która poszukuje pracy i pracodawcy marzeń powinna wygenerować jak najwięcej informacji o samym sobie. Kluczowe jest przemyślenie co robiliśmy do tej pory, co nas interesuje i jakie mamy aspiracje. Ważne też, aby obrać konkretny kierunek, obszar z którym wiązalibyśmy swoją przyszłą karierę zawodową – radzi Marta Lebuda. Niezależnie od tego, czy dana osoba decyduje się na pracę w aptece, w firmie farmaceutycznej czy rozpocznie karierę naukową, powinna być świadoma wszystkich możliwości, jakie oferuje jej rynek pracy.

W określeniu indywidualnych predyspozycji i wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej pomocne mogą okazać się warsztaty realizowane w ramach drugiej edycji projektu „RECEPTA na sukces w farmacji”. Program ma na celu wyrwanie studentów z jednowymiarowego modelu myślenia o karierze zawodowej i dostarczenie wiedzy nt. perspektyw zawodowych w branży farmaceutycznej. Inicjatorem projektu jest firma Gedeon Richter. Warsztaty odbywają się na wszystkich wydziałach farmaceutycznych w Polsce. W tegorocznej edycji trenerzy Marta Lebuda i Łukasz Jakóbiak dzielą się ze studentami swoją wiedzą i motywacją oraz zdradzają tajniki ułatwiające odniesienie sukcesu zawodowego.

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 03 stycznia 2016 12:25