Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 26 listopada 2015 13:07

Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych

Występowania żylaków kończyn dolnych wiąże się z przewlekłą chorobą niewydolności żylnej. Statystycznie problem częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i nasila się po 40. roku życia. Żylaki kończyn dolnych są nie tylko defektem natury kosmetycznej – jak często błędnie myślimy – lecz przede wszystkim schorzeniem, które należy leczyć.

 

Żylaki są jedną z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego. Objawiają się widocznymi przez skórę workowatymi bądź wrzecionowatymi poszerzeniami żył, z towarzyszącym im przebarwieniem, wydłużeniem oraz charakterystycznym poskręcaniem. Żylaki kończyn dolnych powstają w wyniku niedrożności naczyń żylnych oraz zwiększenia ciśnienia w żyłach na skutek utrudnionego odpływu krwi. Specjaliści upatrują przyczyn występowania żylaków w dziedzicznej skłonności do występowania choroby. Istotny wpływ na pojawienie się żylaków ma prowadzony tryb życia. Przedstawiciele zawodów, których praca wymaga od nich przebywania w pozycji stojącej bądź siedzącej, są bardziej narażeni na występowanie schorzenia. Czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się żylaków jest także brak ruchu oraz częste i gorące kąpiele, nadużywanie sauny. Do grupy wysokiego ryzyka należą  osoby otyłe oraz kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne. Przebyta ciąża, poród oraz kuracja hormonalna zwiększają prawdopodobieństwo występowania choroby. Obniżenie sprawności naczyń żylnych nierzadko związane jest z nieprawidłową budową bądź dysfunkcją zastawek żylnych i chorobą zakrzepicy żylnej.

Jedną z metod leczenia żylaków kończyn dolnych jest leczenie zapobiegawcze oraz farmakologiczne. Leczenie zapobiegawcze polega na używaniu rajstop uciskowych oraz specjalistycznych opasek, które mają za zadanie zapobiegać zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych. Stosuje się także masaże, lekarze zalecają częste unoszenie nóg do góry, aby wspomóc odpływ krwi z kończyn dolnych. Podczas terapii farmakologicznej pacjent przyjmuje doustne leki uszczelniające naczynia. Leczenie zapobiegawcze oraz farmakologiczne może powstrzymać rozwój choroby, jednak nie wyeliminuje problemu.

Leczenie żylaków kończyn dolnych - metody nieoperacyjne

Pośród nieoperacyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych prym wiedzie skleroterapia – najmniej inwazyjny spośród zabiegów stosowanych w terapii przewlekłej niewydolności żył. Sama metoda jest niczym nowym, jednak określa się ją jako nowoczesną ze względu na innowacyjne środki farmakologiczne, które wykorzystuje się podczas leczenia. Skleroterapia azywa również obliteracją, polega na podaniu drogą dożylną preparatu, który wywołuje obkurczenie oraz zasklepienie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Iniekcje przeprowadzane są pod kontrolą badania ultrasonograficznego, co umożliwia precyzyjne podanie leku oraz ocenę przepływu krwi. Środki farmakologiczne stosowane podczas zabiegów działają bezpośrednio na śródnabłonek naczynia krwionośnego, co z kolei wpływa na włóknienie ściany naczyń, a w rezultacie –  zmniejszenie średnicy oraz zrośnięcie naczynia. Skleropatia z powodzeniem zapobiega powikłaniom chorób niewydolności żylnej, poprawia wygląd kończyn dolnych oraz usuwa przykre dolegliwości związane ze schorzeniem – drętwienie, obrzęki oraz ból.

Do mało inwazyjnych zabiegów zaliczamy również leczenie żylaków kończyn dolnych metodą laserową. Laseroterapia jest szybkim, skutecznym oraz ambulatoryjnym zabiegiem. Leczenie polega na zamknięciu żylaków wiązką lasera. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie do 60 minut. Podczas terapii używa się lasera do wewnątrzżylnej koagulacji żył. Laser emituje odpowiednio dobraną wiązkę promieniowania, co w kontakcie z uszkodzonymi naczyniami prowadzi do obkurczenia się ścian naczynia oraz jego zamknięcia.

Przewagą nieoperacyjnych metod leczenia jest ich mała inwazyjność i niewielka ingerencja w organizm pacjenta. Chorzy szybciej wracają do pełnej sprawności, bezpośrednio po zastosowaniu terapii nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Decyzję o nieoperacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych podejmuje lekarz prowadzący. Warto pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym większą mamy szansę na wyleczenie choroby bez ingerencji chirurga.

Artykuł powstał przy współpracy z Tourmedica.pl

Poprawiony: czwartek, 26 listopada 2015 13:13