Jak przygotować samochód do zimy? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 22 listopada 2015 12:53

Jak przygotować samochód do zimy?

Wraz  z nadejściem zimy diametralnie zmienią się warunki drogowe, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji należy odpowiednio przygotować  na nie swój samochód. Wymiana opon, kontrola poziomu płynów i napięcia akumulatora oraz sprawdzenie układu hamulcowego – to podstawowe działania jakie powinien podjąć każdy kierowca. Przyjrzyjmy się im dokładnie i sprawdźmy co jeszcze możemy zrobić, by właściwie przygotować auto do zimy?

Zima – zmora kierowców

Obowiązkowy coroczny przegląd pojazdu, regularny jego serwis i doglądanie ma zapewnić nam bezpieczeństwo w podróży oraz zapobiec nieoczekiwanym awariom na drodze. Niestety nie jesteśmy w stanie wykluczyć wszystkich możliwych usterek, zdarza się, że jakiś element niespodziewanie odmówi posłuszeństwa i unieruchomi nasz samochód w najmniej oczekiwanym przez nas momencie.

O ile wykonanie drobnej naprawy lub oczekiwanie na pomoc drogową w ciepły czerwcowy wieczór nie da nam się we znaki, o tyle przymusowy postój zimą, w siarczystym mrozie może być dla nas sporym wyzwaniem. Zatem jak maksymalnie ustrzec się przed takimi sytuacjami, jakie elementy samochodu przejrzeć przed nadejściem zimy?

Po pierwsze – płyny eksploatacyjne

Niezależnie od ogólnego stanu technicznego pojazdu należy sprawdzić poziom i jakość podstawowych płynów eksploatacyjnych. Mamy tu na myśli płyn do spryskiwaczy oraz płyn w chłodnicy. Padający śnieg oraz deszcz a także unosząca się mgła za jadącym przed nami samochodem skutecznie zanieczyszczają nam przednią szybę, przez co tracimy widoczność. Bez możliwości oczyszczania szyby daleko nie zajedziemy, sprawdzić zatem należy ilość płynu do spryskiwaczy w zbiorniczku oraz bezwzględnie pamiętać o wlaniu płynu zimowego, który nie zamarznie nawet w bardzo mroźny dzień.

Pamiętać należy również o okresowym badaniu płynu chłodniczego, zamarznięte chłodziwo może rozsadzić nie tylko chłodnicę, ale nawet blok silnika. Za pomocą aerometru sprawdź temperaturę zamarzania płynu, gdy okaże się niższa niż  -37°C koniecznie trzeba go wymienić. W tym celu najlepiej jest udać się do profesjonalnego warsztatu, gdyż w większości samochodów dostęp do korka spustowego chłodnicy jest bardzo ograniczony.

Po drugie - Opony zimowe

Kolejnym bardzo ważnym elementem przygotowania pojazdu do zimy jest wymiana opon letnich na zimowe. Dokonać należy tego wówczas gdy średnia dobowa temperatura wynosi ok. 5-7°C. Im szybciej zdecydujemy się na wymianę tym większą mamy gwarancję, że  unikniemy długich kolejek do wulkanizatora, a w przypadku samodzielnej wymiany – pracy na mrozie.  Zapobiegniemy także niszczeniu się naszych opon letnich, które nie są przystosowane do jazdy w niskich temperaturach i mogą mieć problem z przyczepnością.

Po trzecie – Akumulator i oświetlenie pojazdu

Przed nadejściem zimy czujnym okiem obserwujmy nasz pojazd, a w szczególności jego serce – akumulator. Jeśli przy dodatnich (choć już dość niskich temperaturach)  pojawia się problem z odpaleniem należy sprawdzić stan akumulatora – sprawdzić jego napięcie, ilość elektrolitu, w razie konieczności przeczyścić klemy. Jeśli nasze działania nie przyniosą rozwiązania problemu zalecamy wizytę w profesjonalnym warsztacie. Mechanicy sprawdzą stan alternatora i akumulatora, w razie potrzeby dokonają wymiany tych elementów. Pamiętaj, że prąd w samochodzie to gwarancja jego odpalenia i dojechania do pracy na czas.

Podobnie sprawa ma się w kwestii wymiany żarówek. Należy je wymieniać okresowo, nie czekając aż się przepalą. Z czasem tracą one swoją wydajność, dają coraz mniej światła, co w czasie podróżowania wieczorem i w nocy może stwarzać spore zagrożenie. Kolejną sprawą jest właściwe ustawienie świateł. Sporo kierowców ich nie reguluje czego efektem jest oślepianie innych użytkowników dróg (zarówno tych jadących z naprzeciwka, jak i tych przed nami), co może doprowadzić do  wypadku. Zalecamy regularną kontrolę ustawienia świateł, najlepiej przy okazji wykonywania okresowego przeglądu pojazdu.

Układ hamulcowy

Zima kojarzy nam się przede wszystkim z opadami śniegu i śliskimi drogami. Zapewne zdecydowanie większa część kierowców miała do czynienia ze zjawiskiem poślizgu. Co to ma wspólnego z przygotowaniem auta do zimy, pewnie zapytacie?

Wbrew pozorom całkiem sporo. Gdy przyjdzie nam hamować na śliskiej nawierzchni, w trakcie pokonywania zakrętu przy niesprawnych hamulcach możemy mieć sporo kłopotu. Wystarczy, że zablokuje nam się jedno z kół, stracimy przyczepność i stłuczka gwarantowana.  Warto zatem zweryfikować dokładnie stan układu hamulcowego, wycieczka na stację diagnostyczną zajmie chwilę, a samo sprawdzenie będzie kosztowało nie więcej, niż kilkadziesiąt złotych.  Ten stosunkowo niewielki wydatek zagwarantuje nam bezpieczeństwo i spokój w trakcie podróży.

Kilka porad

Na koniec kilka pomysłowych uwag, które ułatwią życie kierowcom w okresie zimowym. Ogranicz do minimum wilgoć we wnętrzu, wymień dywaniki welurowe na gumowe, spowoduje to mniejsze parowanie szyb wewnątrz auta. Nasmaruj uszczelki wszystkich drzwi – ta prosta czynność  sprawi, że nie będziesz miał problemów z wejściem do auta w czasie mrozów. Przed nadejściem zimy dokładnie umyj samochód, usuń wszelkie zabrudzenia i na czyste auto nałóż wosk. Zabezpieczysz w ten sposób swój pojazd przed solą, której na naszych drogach zimą nie brakuje, a która powoduje korozję naszych aut.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z www.moto-uslugi.com