Dietetyka lecznicza Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 18 listopada 2015 16:01

Dietetyka lecznicza

Okazuje się, że odpowiednia dieta nie jest stosowana jedynie w celu pozbycia się tkanki tłuszczowej.

Mylnie myślimy, iż do dietetyków zgłaszają się przede wszystkim pacjenci cierpiący z powodu nadwagi i otyłości. Oczywiście, jest to nadal największa grupa osób korzystających z usług lekarza o tej specjalizacji natomiast odpowiednio wykwalifikowany dietetyk pomaga również pacjentom, którzy są niemalże zmuszeni do zmiany codziennego żywienia z innych przyczyn, na przykład typowo zdrowotnych. 

Co ciekawe, istnieje wiele zaburzeń na tle zdrowotnym oraz przewlekłych chorób, które zwalczać bądź łagodzić można właśnie dzięki diecie. Wiele z nich zalicza się do schorzeń cywilizacyjnych a więc tych, które występują powszechnie, w coraz większej ilości, w krajach szybko rozwijających się. Ciekawostką jest tu również fakt, iż wiele chorób powstaje właśnie w wyniku prowadzenia nieodpowiedniego schematu żywieniowego a wielu z nich można również całkowicie się pozbywać właśnie dzięki spożywaniu odpowiednich produktów.

Zalecenia dietetyczne i żywieniowe w formie leczniczej stosowane są u pacjentów z różnymi schorzeniami. Mówić tutaj możemy najczęściej o chorobach przemiany materii, takich jak cukrzyca czy otyłość, chorobach układu krążenia, czyli miażdżycy, nadciśnieniu bądź podwyższonym cholesterolu, które to prowadzi nieraz do udarów, zawałów i wylewów, chorobach układu trawienia, takich jak wrzody, zaburzenia pracy wątroby, jelit oraz kamica żółciowa. Odpowiednia dieta musi być również stosowana przy występowaniu chorób nowotworowych poszczególnych organów ludzkiego ciała. Z diety leczniczej korzystać mogą pacjenci bez względu na wiek czy płeć. Coraz częściej specjalne zalecenia żywieniowe stosowane są już u małych dzieci.

O tym, jaką dietę należy stosować może zadecydować jedynie dietetyk. Inne produkty żywnościowe będą wpływać na nasz organizm w przypadku różnego rodzaju schorzeń. To właśnie odpowiednio wyspecjalizowany lekarz pomoże nam rozpisać właściwy jadłospis. To również lekarz wykona podstawowe badania, dzięki którym da się zdiagnozować wpływ niektórych produktów na nasze zdrowie – to niezwykle ważne, na przykład u pacjentów z alergią.

Musimy zdać sobie sprawę, iż odpowiednie żywienie w wielu przypadkach nie tylko wspomaga kurację, ale jest wręcz jedynym lekarstwem. Tak dzieje się w przypadku zgagi, niestrawności, przewlekłych biegunek czy zaparć. To właśnie dieta wpływać będzie na zaostrzone stany i pojawianie się uporczywych dolegliwości. Spożywając określone produkty można skutecznie je łagodzić a nawet minimalizować ryzyko ich występowania. W takich przypadkach farmakologia jest jedynie sposobem leczenia doraźnego, nie zniweluje przyczyny choroby a jedynie objawy i to krótkotrwale.

Właśnie dlatego dietetyka lecznicza jest coraz bardziej doceniana i niejednokrotnie zastępowana farmakoterapią. To leczenie, które pływa naturalnie na polepszenie stanu zdrowia pacjenta. Musimy zdać sobie sprawę również z tego, że nieodpowiednie menu może wręcz pogorszyć stan chorego, niejednokrotnie doprowadzić wręcz do niekorzystnych powikłań. W wielu przypadkach dieta jest więc stosowana jako obowiązkowy element kuracji. Najczęściej pacjent musi zmienić swoje nawyki żywieniowe na stałe, na przykład wykluczając określone produkty ze swojego jadłospisu.

Aby jednak terapia przebiegała skutecznie, dieta musi być prowadzona przy ścisłej kontroli dietetyka, który nie tylko zaleci spożywanie właściwych produktów, ale również będzie czuwał nad jej sprawnym wdrożeniem. To również dietetyk będzie kontrolował postępy pacjenta i badał, czy zalecona dieta przynosi właściwe rezultaty.

Artykuł napisany we współpracy z Poradnią Dietetyczną Akademia Zdrowego Żywienia.