Inauguracja "Sceny w Galerii" Katowickiej Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 12 listopada 2015 09:42

TEATR + MIASTO – INAUGURACJA „SCENY W GALERII" KATOWICKIEJ


6. listopada br. premierą spektaklu „Kamienie" rozpoczęła działalność, jedyna tego typu w Polsce, „Scena w Galerii". Nowa przestrzeń Teatru Śląskiego powstała w ramach prowadzonego przez Galerię Katowicką PROJEKTU WYŻSZY POZIOM – inicjatywy, która przybliża mieszkańcom bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną regionu oraz ułatwia aktywne uczestniczenie w najciekawszych projektach. Na Scenie w Galerii odbywać się będą premiery, spektakle, spotkania i warsztaty. Bilety na wybrane z wydarzeń otrzymają także klienci Galerii Katowickiej.

– Pomysł, który leżał u źródeł przedsięwzięcia pod nazwą PROJEKT WYŻSZY POZIOM, został zrealizowany.
W centrum miasta, w punkcie docelowym, ale też i w drodze, w zaskakującym otoczeniu, w miejscu na pozór nieoczywistym, powstała przestrzeń dla sztuki, teatru, muzyki i wielu innych aktywności. Od rozmów z przedstawicielami Teatru Śląskiego, kilka miesięcy temu, wszystko się zaczęło... Bardzo nas cieszy, że „Scena w Galerii" zaczyna działać i że możemy razem z jej gospodarzem zaprosić każdego do obcowania ze sztuką w nowym miejscu – mówi Ewa Spychalska, dyrektor Galerii Katowickiej.
„Scena w Galerii" jest czwartą – po Dużej, Kameralnej i Scenie w Malarni – stałą sceną, którą w Katowicach prowadzić będzie Teatr Śląski. W niecałe dwa miesiące zbudowano w Galerii Katowickiej przestrzeń do działań artystycznych z widownią na 200 osób.

 


– „Scena w Galerii" stanowić będzie przestrzeń, gdzie teatr spotyka się z miastem. W miejscu załatwiania różnych spraw, będziemy rozmawiać o rzeczach codziennych – prywatnych i publicznych, lokalnych i globalnych. Będziemy rozmawiać poprzez spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, czytania tekstów, dyskusje. To pierwszy raz w Polsce, gdy teatr publiczny na stałe gości w przestrzeni komercyjnej, a także eksperyment społeczno-artystyczny – mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.
6. listopada br., na „Scenie w Galerii", w przestrzeni PROJEKTU WYŻSZY POZIOIM w Galerii Katowickiej wystawiony zostanie spektakl „Kamienie". Powstał na podstawie prozy Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". Opowieść stworzona przez żonę Wojciecha Jagielskiego, jednego z najważniejszych polskich korespondentów, stała się kanwą dla przedstawienia o poświęceniu oraz niepewności.
W repertuarze „Sceny w Galerii" jeszcze w tym roku znajdują się dwie prapremiery: „Dextral" w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej, będącej koprodukcją Teatru Śląskiego i Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru oraz „Sztuka mięsa", autorstwa Weroniki Murek, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w reżyserii Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego.
Na „Scenie w Galerii" odbywać się będą także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia dla studentów, pokazy etiud Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim oraz czytanie fragmentów wybranych książek i reportaży.
W Galerii Katowickiej, na poziomie +2, codziennie w godzinach od 16:00 do 20:00, działa także punkt informacji o Teatrze Śląskim oraz sprzedaży biletów. Klienci Galerii Katowickiej mają szanse otrzymać bilety na wybrane spektakle prezentowane na „Scenie w Galerii" w prezencie. Szczegółowe informacje o repertuarze i warunkach oferty dostępne są w Info Punkcie na poziomie 0 oraz na stronie www.galeriakatowicka.eu.
***
W ramach zainicjowanego w lipcu br. PROJEKTU WYŻSZY POZIOM, Galeria Katowicka wspólnie z partnerami realizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, naukowe i artystyczne, dając mieszkańcom regionu możliwość poznania i aktywnego uczestniczenia w najbardziej wartościowych przedsięwzięciach oraz stwarzając możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach. Tylko w ciągu wakacji w Galerii Katowickiej zrealizowanych zostało blisko 100 wydarzeń: warsztatów teatralnych i plastycznych, eksperymentów, wykładów, sesji relaksacyjnych, warsztatów z produkcji i aranżacji muzycznej, dni kariery, warsztatów dla prezenterów telewizyjnych i przyszłych dziennikarzy, wernisaży, wystaw międzynarodowych, pokazów i innych.
Więcej szczegółów o PROJEKCIE WYŻSZY POZIOM: http://galeriakatowicka.eu/wyzszy-poziom/

/źródło - Imago PR/


Poprawiony: czwartek, 12 listopada 2015 09:55