Nietrzymanie moczu - są na to sposoby! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 24 października 2015 09:50

Nietrzymanie moczu – są na to sposoby!

Problem nietrzymania moczu, w skrócie NTM, dotyczy około 4 milionów Polaków. Dolegliwość ta częściej diagnozowana jest u kobiet, niż u mężczyzn. Nie powinno się jej lekceważyć, gdyż nieleczona może przyczynić się do powstania wielu schorzeń, jak np. zapalenia układu moczowego. Współczesna medycyna estetyczna proponuje wiele rozwiązań, które skutecznie wspomagają leczenie tej przypadłości.

Nietrzymanie moczu doskwiera przede wszystkim kobietom po 50. roku życia, będącym po okresie menopauzy. Stanowią one około 60% wszystkich zdiagnozowanych pacjentek. NTM dotyka także młode panie, w szczególności kobiety w ciąży i po porodzie – u których doszło do rozciągnięcia mięśni pochwy.

Kluczowa diagnostyka

U kobiet głównymi przyczynami wystąpienia NTM są zmiany hormonalne, które towarzyszą okresowi przedmenopauzalnemu oraz menopauzie. Obniżenie poziomu estrogenów wpływa na stan napięcia mięśniówki dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. W przypadku mężczyzn źródłem problemu jest najczęściej przerost prostaty, operacja odbytnicy oraz urazy w okolicach krocza. U podłoża schorzenia zarówno u pań, jak i panów, leżą również niektóre choroby, np. stwardnienie rozsiane, alkoholizm, niewydolność krążenia. Przyjmowanie określonych leków (np. antydepresyjnych, węglanu litu, przeciwpsychotycznych), nadmierne spożycie substancji chemicznych (np. alkoholu, narkotyków) czy nadwaga również sprzyjają powstaniu NTM.

„W przypadku nietrzymania moczu bardzo ważna jest szybka diagnoza, pozwala ona bowiem wprowadzić małoinwazyjne terapie. W ramach diagnostyki wykonywane jest specjalistyczne badanie urologiczne/ginekologiczne, w tym: USG jamy brzusznej, badanie moczu z posiewem oraz ocena zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza" – mówi dr n. med. Jacek Nita, specjalista ginekolog z kliniki ESTELL.

Innowacyjne rozwiązanie

Nowoczesną i bardzo obiecującą metodą kierowaną do kobiet jest terapia z użyciem lasera MONA LISA TOUCH. „Urządzenie stymuluje tkanki pochwy oraz wzmacnia jej przednią ścianę. Przywraca to normalne funkcjonowanie struktur układu moczowo-płciowego" – wyjaśnia dr Nita z kliniki ESTELL. Zabieg trwa około 20 minut, wykonuje go wyłącznie specjalista ginekolog. Jest on całkowicie bezbolesny, pacjentka odczuwa jedynie ciepło w okolicach krocza. Przed laseroterapią należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, warunkiem przeprowadzeniu zabiegu jest również wynik cytologii przeprowadzonej w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, takich jak: choroba nowotworowa, infekcja okolic intymnych, menstruacja oraz ciąża. Laser MONA LISA TOUCH jest bardzo często wykorzystywany na Zachodzie, uznaje się go za jedną z najlepszych metod wspomagających leczenie nietrzymania moczu.

Domowe sposoby

W początkowej fazie NTM lekarz może zalecić tzw. trening pęcherza, który polega m.in. na oddawaniu moczu w określonych godzinach, czy ćwiczenie mięśni Kegla. To drugie powinno się wykonywać przynajmniej trzy razy dziennie po około 5-10 minut. Można np. stojąc w rozkroku zaciskać i rozluźniać mięśnie krocza. W tym celu niektóre panie stosują kulki dopochwowe, które można nabyć w aptece. Przed zakupem warto się jednak skonsultować z lekarzem. Obydwie metody mają za zadanie wzmocnić ściany pęcherza moczowego, które odgrywają tak istotną rolę w NTM. Terapie te są całkowicie nieinwazyjne, ta domowa wymaga jednak dużej konsekwencji oraz regularności.

Zabieg chirurgiczny

W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się operacja. „Najczęściej stosowaną techniką jest wszczepienie pod cewkę specjalnej, syntetycznej taśmy. Jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowego anatomicznego położenia cewki moczowej, a tym samym prawidłowe działanie zwieracza wewnętrznego cewki, co zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi moczu" – mówi specjalista z kliniki ESTELL. Skuteczność tej metody ocenia się na około 90 procent.

Opisany zabieg z użyciem lasera MONA LISA TOUCH jest wykonywany w klinice medycyny estetycznej ESTELL. Planując skorzystanie z oferty medycyny estetycznej, należy pamiętać o konsultacji medycznej. Jest ona niezbędna, ponieważ tylko lekarz może odpowiednio dobrać zabiegi dla pacjentki/pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Więcej informacji na stronie www.estell.pl.

Konsultacja eksperta:
dr Jacek Nita, konsultant ds. ginekologii z Centrum Medycznego ENEL-MED. Należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Swoja wiedzę stale poszerza biorąc udział w licznych szkoleniach oraz zjazdach.

/źródło - /

 

Męski sposób na NTM!


Odważny, z poczuciem humoru, potrafiący poradzić sobie w każdej sytuacji – to przymioty, którymi chciałby być opisywany każdy mężczyzna bez względu na wiek. Niestety często zdarza się, że w obliczu problemów zdrowotnych przedstawiciele płci brzydkiej tracą poczucie pewności siebie. Tak jest w przypadku dolegliwości nietrzymania moczu (NTM), z którą zmaga się nawet 1 na 4 panów po 40. roku życia. Marka TENA przekonuje, że bez względu na okoliczności mężczyźni wciąż mogą kontrolować każdy aspekt swojego życia, włącznie z ... pęcherzem. Jak więc na co dzień poradzić sobie z niekontrolowanym wyciekiem moczu?


Zazwyczaj NTM kojarzone jest jako kobieca przypadłość. Tymczasem mężczyźni również borykają się z tą dolegliwością. Różnica polega na tym, jak obie płcie sobie z tym radzą. Dla panów problem ten jest wyjątkowo wstydliwy. Czują się skrępowani w rozmowie zarówno z lekarzem, jak i swoją partnerką – a szkoda, bo jak wynika z mojego doświadczenia panie mają większą wiedzę na temat NTM i sposobów radzenia sobie z tym na co dzień. Mężczyźni muszą być świadomi faktu, że zaniedbanie choroby wiąże się nie tylko z dyskomfortem przy wykonywaniu codziennych czynności i obowiązków, ale może również prowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego warto, by panowie przestali się krępować i podjęli konkretne działania, do których należy również sięganie po specjalistyczne rozwiązania, jakimi są odpowiednie wyroby chłonne – komentuje Beata Karwat pielęgniarka urologiczna, ekspert TENA Men.
Męska rzecz
Jak pokazuje badanie opinii, przeprowadzone na zlecenie marki TENA , panowie ukrywają tę dolegliwość, stosując nieodpowiednio dobrane produkty o zbyt niskiej chłonności lub zwykłe podpaski przeznaczone dla kobiet. To powoduje dodatkowy dyskomfort i uczucie skrępowania. Warto więc, aby wiedzieli, że istnieje oferta dopasowana do ich potrzeb i anatomicznej budowy ciała. Na rynku dostępne są specjalne wkłady TENA Men, które pomagają zachować pełną kontrolę, higienę
i dyskrecję w nietrzymaniu moczu. Co jeszcze wyróżnia te produkty?
• Zostały stworzone specjalnie dla mężczyzn, u których NTM występuje w małym i średnim stopniu.
• Dostępne są w trzech poziomach chłonności (TENA Men Level 1, 2 i 3).
• Są niezauważalne pod ubraniem i doskonale dopasowują się do męskiej anatomii.
• Wyposażone są w samoprzylepny pasek, który utrzymuje go stabilnie, w jednym miejscu na bieliźnie.
• Zawierają superchłonny absorbent, który doskonale zabezpiecza przed przeciekaniem - produkty chłoną nawet bardzo duże ilości płynu również przy użytkowaniu w ciągu nocy.
• Unikalny system Odour Control chroni przed nieprzyjemnym zapachem i zapewnia uczucie świeżości.
• Są dostępne również w refundacji.
• Ich wysoką skuteczność potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie marki TENA - po wypróbowaniu próbek produktu zdecydowana większość osób (90%) zamierza kupić go w przyszłości.

Z uśmiechem o krępującym problemie
Głównym źródłem informacji nt. postępowania w NTM nadal pozostaje Internet . Dlatego, aby zachęcić mężczyzn do stawiania czoła problemom zdrowotnym, marka TENA, która posiada długoletnie doświadczenie w zakresie zapewniania ochrony mężczyznom z różnymi dolegliwościami urologicznymi, swoją nietypową kampanię zainaugurowała w Internecie. Na specjalnym kanale You Tube TENA MEN POLSKA ( https://www.youtube.com/watch?v=bsTD4lzx4Ik ) użytkownicy odnajdą serię filmików prezentujących historię wyjątkowego dżentelmena Stirlinga.
W charakterystyczny i dość nietypowy sposób Stirling na własnym przykładzie pokazuje innym mężczyznom jak odzyskał kontrolę nad swoim życiem. Zgodnie z zasadą, że o męskich sprawach powinno rozmawiać się w męskim gronie.
A co panom doradzają eksperci?
Ważną wskazówką jest to, by, wbrew pozorom, pić dużo płynów – ich ograniczanie zagęszcza mocz, a to z kolei może skutkować zapaleniem pęcherza i powstaniem kamicy nerkowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie napoje przyjmujemy. Kofeina zawarta np. w kawie oraz alkohol podrażniają pęcherz, dlatego należy ich unikać. Mężczyźni powinni przekonać się również do ćwiczeń dna miednicy, ponieważ są niezwykle proste i mogą być wykonywane niemal w każdym miejscu – wystarczy napinać je i rozluźniać, po to, aby wzmocnić pęcherz oraz siłę zwieraczy cewki moczowej. Oprócz tego, warto znaleźć zajęcie, które nas relaksuje, stosować zdrową, zbilansowaną dietę oraz... cieszyć się życiem!" – mówi Beata Karwat, pielęgniarka urologiczna, ekspert TENA Men.

Wypróbuj bezpłatnie!

Produkty marki TENA Men są dostępne w aptekach i sklepach medycznych w całej Polsce. Istnieje również możliwość zakupu produktów w sklepach internetowych lub zamówienia bezpłatnej próbki TENA Men na stronie www.tenamen.pl i www.TENA.pl oraz za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 800 60 66 68 (czynna pon.-pt. w godz. 8.30-17.30).

TENA MEN Expedition 2015 – Śnieżka zdobyta!


Walka z dolegliwościami zdrowotnymi jest jak zdobywanie najwyższych szczytów – mówi Edward Sech, jeden z uczestników wyprawy TENA MEN Expedition 2015, który 17 października zdobył wierzchołek Karkonoszy – Śnieżkę. Akcja zorganizowana przez Fundację Wygrajmy Zdrowie i markę TENA Men ma na celu zwrócenie uwagi na problem nietrzymania moczu (NTM) u mężczyzn i pokazanie, że mimo przeciwności nadal można prowadzić aktywne życie i realizować swoje pasje.


Dolegliwość NTM była w moim przypadku zapowiedzią poważnej choroby – raka prostaty. Mimo, że zdawałem sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie badań, niestety zaniedbałem tę kwestię. Diagnoza była dla mnie zaskoczeniem. Początkowo nie wiedziałem czy będę nadal mógł prowadzić aktywne życie, a problem NTM nie stanie się na tyle dotkliwy, że całkowicie uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Spotkałem jednak wielu mężczyzn, którzy również borykają się z tym problemem. Ich historie pokazały mi, że zawsze warto walczyć o swoje zdrowie i nie rezygnować z rzeczy, które sprawiają nam radość. Akcja TENA MEN Expedition 2015 była więc świetną okazją, aby nie tylko zmierzyć się ze swoimi słabościami, ale też przekonać innych panów do tego, aby wykonywali badania profilaktyczne i nie obawiali się rozmawiać o swoich dolegliwościach zdrowotnych, bo to może tylko nam pomóc – tłumaczy Julian Wąszewski, uczestnik wyprawy na Śnieżkę.


Dlaczego akurat wyprawa na Śnieżkę? Szczyt Karkonoszy mierzący 1603 m.n.p.m. stanowi wyzwanie zwłaszcza o tej porze roku. Średnia roczna temperatura nieznacznie przekracza tu 0 stopni C, a pokrywa śnieżna zalega zazwyczaj już od października. Najbardziej charakterystyczne są jednak huraganowe wiatry oraz częste zamglenia (nawet 300 dni w roku). Jednak w chorobie, podobnie jak w górach, trzeba pokonać strach i stawić czoła własnym słabościom.
Akcję TENA MEN Expedition wspiera Fundacja Wygrajmy Zdrowie, której działalność skupia się na podnoszeniu wiedzy społeczeństwa na temat nowotworów oraz promocji badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie raka, skuteczne leczenie oraz wsparcie pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Fundacja często podkreśla, jak w walce o zdrowie ważne jest pozytywne nastawienie i chęć do działania Te czynniki są niezwykle istotne na każdym etapie leczenia czy terapii – zarówno w momencie zauważenia zmian i podjęciu decyzji o zgłoszeniu się do lekarza, jak i później, gdy musimy dostosować się do nowej sytuacji. Ten okres wymaga od nas mobilizacji psychicznej i przekonania, że musimy dobrze go wykorzystać, a nie tracić energii i radości życia na zamartwianie się. Dodatkowo, poprzez tą akcję chcemy podkreślić, jak ważny i powszechny jest problem NTM u mężczyzn – panowie często go ignorują, a niewielu z nich wie, że zaniedbanie tej dolegliwości może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W projekcie wzięli więc udział panowie, dla których wyprawa na Śnieżkę była wyzwaniem podobnym jak codzienna walka o zdrowie. Dzięki pozytywnemu zakończeniu akcji, panowie przekonali się, że nie ma szczytów nie do zdobycia - tłumaczy prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Szymon Chrostowski.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nietrzymanie moczu jest jednym z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, którego na pewnym etapie życia doświadcza co 4. kobieta i co 8. mężczyzna . Mężczyźni bardzo często ignorują ten problem ponieważ jest on dla nich krępujący i stosują nieodpowiednio dobrane produkty o zbyt niskiej chłonności. Warto więc, aby wiedzieli, że istnieje oferta dopasowana do ich potrzeb i anatomicznej budowy ciała. Na rynku dostępne są specjalne wkładki TENA Men, przeznaczone dla panów, u których NTM występuje w małym i średnim stopniu. Wkłady doskonale zabezpieczają przez przeciekaniem i zapewniają uczucie świeżości. Z zagadnieniami związanymi z problemem NTM można dodatkowo zapoznać się za pośrednictwem strony www.TENA.pl.

/źródło - /


 

 

 

Poprawiony: sobota, 24 października 2015 10:16