Jak dobrać piwo do posiłku? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 21 października 2015 10:04

Jak dobrać piwo do posiłku?


Foodpairing, czyli sztuka łączenia smaków jest coraz bardziej doceniana. Nie wszyscy jednak wiedzą, że różne gatunki alkoholi, między innymi piwa doskonale uzupełnią potrawy i wzbogacą doznania smakowe. Kriek, czy piwa o mocnym aromacie chmielu potrafią zaskoczyć szczególnie w połączeniu z delikatną jagnięciną czy słodkim deserem. Marco Ghia – szef Akademii Kulinarnej Whirlpool w Warszawie zdradził nam swój piwny foodpairingowy elementarz.


Piwo w kuchni
Uniwersalne, posiadające nieskończoną ilość smaków i aromatów, piwo łączy się wspaniale z produktami takimi jak karczochy, ocet czy czekolada. Warto więc zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać je w kuchni i porzucić w kąt obawy dotyczące podawania go nawet z najbardziej wyszukanymi potrawami.

 

PRZYSTAWKI
Belgijskie piwo Lambic - jego gorzki smak jest wyczuwalny szczególnie na samym początku kosztowania potrawy, dlatego śmiało możemy podawać je w towarzystwie prawie każdej przystawki
Lager – doskonale komponuje się z popularnymi składnikami starterów takimi jak sałaty, Prosciutto Crudo, jajka, majonez czy krewetki
Irish Stout – fantastycznie sprawdza się w połączeniu z owocami morza – takimi jak ostrygi, homar czy langusta
Czeskie piwo Pils - idealnie smakuje z małżami
Koźlak – spróbuj połączyć to piwo z wędzoną rybą


PIERWSZE DANIA
• Alt lub Lager Wiedeński – podkreślą smak dań z sosem pomidorowym
• Irlandzkie Red Ale – podawaj z zupami warzywnymi
• Piwa jasne i aromatyczne o mocnym smaku – idealnie współgrają z Risotto
• Strong Lager - idealny do dań, które zawierają składniki o specyficznym, mocnym smaku, takie jak kapusta włoska lub kiełbasa
• Francuski Bière de garde – dopełni smak makaronów z mięsem
• Mocne jasne piwo – do sosów typu „amatriciana" (mięso, pomidor i ser pecorino)


DRUGIE DANIA RYBNE: PIECZONE, DUSZONE LUB W SOSIE SŁODKO-KWAŚNYM
• Bawarski Pils – pasuje do lekkich dań rybnych
• Lager - do ryby pieczonej i grillowanej
• Piwa bursztynowe o mocnym słodowym aromacie – podawaj do ryb duszonych
• Piwa mocne - dobrze komponują się z potrawami słodko-kwaśnymi i nie boją się połączenia z rybami w każdej postaci


DRUGIE DANIA MIĘSNE
• Lager i Pilsner – pasuje do kurczaka i indyka bez dużych ilości sosu
• Pale Ale - współgra z królikiem
• Piwo belgijskie (mocniejsze) lub Scotch - do mięsa czerwonego
• Piwa angielskie z mocno wyczuwalnym aromatem chmielu - świetnie łączą się z jagnięciną
• Bawarskie Weisse - wydaje się wprost stworzone po to, by podawać je z wieprzowiną


SERY:
• Koźlak - świetnie pasuje do serów brie i serów włoskich o średnim okresie dojrzewania
• Piwa Trapistów – tworzą idealną kompozycję z serami pikantnymi i dojrzałymi serami kozimi
• Piwa mocniejsze takie jak Barley Wine czy Imperial - współgrają z serami niebieskimi i z klasycznymi serami pleśniowymi


DESERY:
• Belgijskie piwo Kriek lub Framboise - komponuj z tortami lub z owocowymi słodyczami
• Mocne brytyjskie Cream Stout – podawaj do czekolady i do czekoladowych deserów

Pamiętajmy jednak, że najlepszym doradcą jest nasz gust i upodobania – dlatego najlepiej próbować, próbować i jeszcze raz próbować, aż znajdziemy połączenia, które najbardziej będą nam odpowiadały.


O Akademii Kulinarnej Whirlpool.
Akademia Kulinarna Whirlpool w Warszawie mieści się w awangardowej przestrzeni kulturalno-biurowej na terenie praskiego kompleksu Soho Factory, na ulicy Mińskiej 25. Włoscy gospodarze tego wyjątkowego miejsca – Marco Luca Ghia oraz Emilliano Castagna – zapraszają na swoje wyjątkowe śródziemnomorskie warsztaty. Oferta w dużej mierze bazuje na inspiracjach kuchnią włoską, lecz znajdziemy w niej również spotkania z kucharzami specjalizującymi się w lokalnej kuchni polskiej czy przysmakach z dalekich krajów. Dodatkowy i wyjątkowym elementem są degustacje win prowadzone przez profesjonalnych sommelierów.
Akademia Kulinarna Whirlpool we Wrocławiu. Szefem kuchni jest Justyna Pląskowska - prowadzi warsztaty z zakresu zdrowego żywienia oraz samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej. Zachęca dzieci i najbardziej wymagających konsumentów do spożywania naturalnych potraw, pokazując, że pojęcie Slow Food, to przede wszystkim zabawa w towarzystwie witamin i najważniejszych mikroelementów. Oferta wrocławskiej akademii jest niezwykle szeroka. Od kursów dla dorosłych, amatorów i profesjonalistów, przez warsztaty dla dzieci, spotkania integracyjne, urodziny, spotkania autorskie po warsztaty baristyczne oraz sommelierskie.
Akademia Kulinarna Whirlpool dysponuje nowoczesnym zapleczem kuchennym wyposażonym w najwyższej klasy sprzęty do zabudowy marki Whirlpool. Wszystkie urządzenia wyposażone są w 6-ty Zmysł, inteligentną technologię, która zapewnia idealną skuteczność i doskonałe rezultaty. Unikatowe wzornictwo, które idzie w parze z funkcjonalnością obsługi, dopełnia całości i sprawia, że przestrzenie Akademii Kulinarnej Whirlpool posiadają niepowtarzalny wygląd. A goście Akademii czują się tam komfortowo i wracają, by przeżyć nowe przygody kulinarne pod czujnym okiem naszych mistrzów kuchni.
Więcej informacji o Akademii Kulinarnej Whirlpool na www.akademiakulinarnawhirlpool.pl

 

/źródło - /


 

Poprawiony: środa, 21 października 2015 10:19