Korony zębowe - co to takiego i kiedy można je stosować? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 19 października 2015 12:12

Korony zębowe - co to takiego i kiedy można je stosować?

Kiedy ząb jest trwale uszkodzony, mocuje się na nim tzw. koronę protetyczną. Dzięki temu odzyskuje swój dawny wygląd i może służyć przez wiele lat.

 

Złamany ząb to nie problem

Zęby stają się kruche z różnych przyczyn. Najczęściej za ich osłabienie odpowiada leczenie kanałowe lub zastosowanie dużego wypełnienia po próchnicy. Żeby je wzmocnić i zabezpieczyć przed kruszeniem się, można zastosować nałożenie tzw. korony zębowej. Jest to stałe urządzenie protetyczne, które całkowicie przykrywa uszkodzony ząb, tym samym chroni go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Korona poprawia wygląd zębów, może skorygować ich kształt, wygładzić je, wyrównać i wyprostować. Korony stosuje się także wtedy, kiedy nie działa zwykłe wybielanie. Nakładane są na przebarwione zęby i zakrywają ich brzydki odcień. Dzięki takim właściwościom są więc skutecznym sposobem na poprawienie estetyki uśmiechu.

Koronę zębową najczęściej zakłada się wtedy, gdy ząb został wyrwany lub uległ złamaniu. Razem z dentystą pacjent wybiera wówczas odpowiedni rodzaj protezy, która pozwoli na odzyskanie zdrowego zgryzu. Koronę mocuje się albo na ułamanym zębie, albo na specjalnym sztucznym implancie. Implant jest ulokowany przed dentystę w miejscu, które pozostało puste po wyrwaniu zęba. Czasami korony zakłada się też na filary zębowe jako element konstrukcji mostu protetycznego.

Jak wygląda zabieg?

Korony zębowe sporządza się z różnych materiałów. Te najbardziej tradycyjne to korony pełnometalowe, wykonane np. ze złota. Obecnie raczej się ich nie używa, ponieważ bardzo różnią się od reszty zębów i od razu rzucają się w oczy. Ich zaletą jest jednak niebywała trwałość i wytrzymałość. Aktualnie najbardziej efektywne są korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Wykonuje się je np. w gabinecie LuxDent. Jako podstawę korony wykorzystuje się stopy metali o dużej wytrzymałości. Wierzchnią część stanowi ceramiczna powłoka, która wygląda dokładnie tak, jak naturalne zęby. Stomatolog dostosowuje barwę implantu w ten sposób, by pokrywała się z barwą pozostałych zębów. Istnieją również implanty pełnoceramiczne, nie tak trwałe jak te z podbudową metalową, ale świetne do zastąpienia zębów przednich. Dają bowiem najbardziej naturalny efekt. W laboratoriach protetycznych wykonuje się także korony przeznaczone do umiejscowienia na implantach metalowych zastępujących naturalne korzenie zębów.

W gabinecie LuxDent zabieg rozpoczyna się od opiłowania zęba z każdej strony. Usuwa się około 1-2 mm, czyli tyle, ile ma ścianka korony. Następnie wykonuje się dokładne wyciski szczęki, które trzeba wysłać do laboratorium protetyki stomatologicznej. Tam produkowany jest implant, który następnie na trwałe przytwierdza się do zęba, po zdjęciu tymczasowej korony wykonanej z akrylu. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Korony zębowe są najlepszym sposobem na całkowitą zmianę wyglądu zębów. Współcześnie nie trzeba przejmować się wyrywanymi zębami lub przebarwieniami. Porcelanowe korony mogą sprawić, że uśmiech będzie wyglądał pięknie, zdrowo i naturalnie.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 12:27