Chopin za 20 złotych Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Polka   
poniedziałek, 22 lutego 2010 20:34

Chopin za 20 złotych

 

Choć w następnych zdaniach będę opisywać dzisiejszą imprezę (czyli z poniedziałku 22 lutego) zorganizowaną przez Narodowy Bank Polski w Zamku Królewskim w Warszawie, dla uczczenia Dwusetnej Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina, to zacznę od wspomnień. Takie są prawa oraz zwyczaje babci.

 

W moim rodzinnym domu laureaci Konkursów Chopinowskich, wielbieni byli na równi z liderami Wyścigu Pokoju. Od dzieciństwa wiem więc, że ostatni Konkurs przed wojną (w 1937 roku) wygrali Rosjanie, nasz Witold Małcużyński był dopiero trzeci,  ale w pierwszym Konkursie po wojnie tryumfowali Polacy. Halina Czerny – Stefańska została laureatką Konkursu z 1949. Sześć lat po niej wygrał znowu Polak, Adam Harasiewicz i dlatego do dzisiaj pozostaje on idolem mojej mamy (rocznik 1920). Ja (rocznik 1947) zakochana byłam w Krystianie Zimermanie, laureacie z 1975 roku, choć wiedziałam, że jestem dla niego za stara, a ponadto byłam już mężatką z dwojgiem dzieci, nie mówiąc o tym, że złotowłosy osiemnastolatek nie miał pojęcia o moim istnieniu. O wszystkim tym jednak zapominałam, gdy patrzyłam na boskiego Krystiana, który wyglądał niczym reinkarnacja samego Fryderyka (w wydaniu blond) i kruszył niewieście serca jednym akordem.


Wróćmy do współczesności

Obchodzimy właśnie Dwusetną Rocznicę Urodzin Fryderyka Chopina, mamy Rok Chopinowski, a 1.X.2010 roku odbędzie koncert inaugurujący XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Nazwisko kompozytora wymawiane jest coraz częściej, już prawie tak często jak nazwisko Adama Małysza. I słusznie, bo Chopin jest wielki. Powinno się go czcić na różne sposoby. I właśnie o niektórych z tych sposobów opowiem.

 

Unikatowy banknot z Mazurkiem B-dur

altW poniedziałek, 22 lutego na Zamku Warszawskim odbyła się oryginalna uroczystość, na którą „Babcię Polkę” zaprosił Narodowy Bank Polski. Otóż NBP dla upamiętnienia Dwusetnej Rocznicy Urodzin Największego Polskiego Kompozytora wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, w liczbie 120 000 sztuk.  Będzie nim można normalnie płacić za zakupy, ale nigdy nie zobaczymy go w tej roli. Banknot ten trafi do zbiorów kolekcjonerów. Można go będzie jedynie obejrzeć na zdjęciach np. w naszym portalu lub w Internecie, albo kupić na aukcji internetowej (www.kolekcjoner.nbp.pl).

Banknot zaprojektowali Grzegorz Pfeifer i Katarzyna Jarnuszkiewicz. Na stronie przedniej umieścili medalion z profilem Chopina, reprodukcję pierwodruku jego Mazurka B-dur  oraz fragment dworku w Żelazowej Woli, gdzie kompozytor przyszedł na świat. Z drugiej strony znajdują się mazowieckie wierzby, autograf Etiudy f-moll oraz stylizowane wnętrze fortepianu. Aż dziw, że tyle symboli (może nawet wszystkie) kojarzących się powszechnie z Fryderykiem Chopinem udało się umieścić na małej powierzchni banknotu.

 Jest to czwarty z serii banknotów kolekcjonerskich wyemitowanych przez NBP. Pierwszy, o nominale 50 zł poświęcony został Janowi Pawłowi II, wydano go w 2006 roku; po nim był dziesięciozłotowy, upamiętniający 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości; w 2009 roku wyszedł dwudziestozłotowy na dwusetną rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego. 

 
 

alt
alt
alt
w uroczystości wzięli udział m.in. dyr.
TeatruWielkiego Waldemar Dąbrowski, prezes NBP Sławomir Skrzypek i min.
KiDN Bogdan Zdrojewski
Prezes NBP - Sławomir Skrzypek otworzył uroczystość...

 

Min.Bogdan Zdrojewski prezentuje otrzymany banknot

 

alt alt alt
Andrzej Sułek dyr. Instytutu Chopinowskiego odbiera banknot z rąk prezesa Sławomira Skrzypka Uroczystość uświetnili swym występem Bogumiła Dziel-Wawrowska i Tadeusz Domanowski ... obecny był również Waldemar Dąbrowski dyr. Teatru Narodowego


Prezentację banknotu „chopinowskiego” poprzedziły okolicznościowe wystąpienia Sławomira Skrzypka - Prezesa NBP i innych osobistości związanych z obchodami Roku Chopinowskiego. A na zakończenie pan Prezes Skrzypek najbardziej dostojnym gościom wręczył ów banknot. Dostał go m.inn. Piotr Adamczyk, którego pamiętamy z filmu „Chopin. Pragnienie miłości”. Grał w nim Chopina właśnie. alt

Uroczystość odbywałą się w pięknych komnatach Zamku Królewskiego, przy dźwiękach muzyki kompozytora. Podczas krótkiego koncertu usłyszeliśmy nie tylko jego utwory fortepianowe ale też pieśni. Wykonała je sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska, na fortepianie grał Tadeusz Domanowski.


Chopin rozbrzmiewa już w kosmosie

Iwona Szymala, która prowadziła uroczystość prezentacji banknotu, poinformowała nas, że właśnie w tym czasie, gdy my w Warszawie słuchamy utworów Chopina wykonywanych na żywo, w kosmosie również zabrzmiała jego muzyka, tyle że puszczona z płyty.

Jak to się stało? Płytę nagrał Karol Radziwonowicz i orkiestra Sinfonia Viva utworzona przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie. Za pośrednictwem polskiego ambasadora w USA trafiła ona w ręce dowódcy kosmicznego promu Endeavour. Dowódca ten, astronauta, pułkownik NASA Georg Dawid Zamka, którego dziadkowie pochodzą z naszego Pomorza zachwycił się pomysłem. Powiedział, że właśnie muzyka Chopina oddaje najlepiej romantyzm i majestat kosmosu, dlatego też chętnie ją ze sobą zabierze. I tak się właśnie stało. Płyta poleciała kosmicznym promem Endeavour do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej krążącej wokół Ziemi. Dzisiaj ten prom szczęśliwie przycumował do Stacji. Muzyka Chopina sięgnęła gwiazd.

Jest to jeszcze jeden sposób uczczenia 200. Rocznicy Urodzin Chopina wymyślony przez Polaków. Trzeba przyznać, że niezwykły, bajkowy, a jednocześnie wzruszający.

Babcia Polka           


 
Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 20:22