Menopauza nie musi być straszna. Dobry specjalista pomoże Ci przez to przejść Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 14 października 2015 12:36

Menopauza nie musi być straszna. Dobry specjalista pomoże Ci przez to przejść

Terminem menopauzy określa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. I jakby nie było, to pomiędzy 45 a 55. rokiem życia menopauza dotyka każdej z nas. To po prostu kolejny etap zmian w organizmie związanym z upływem czasu, mimo to dla wielu kobiet zachodzą one nie tylko w sensie fizycznym, ale również psychicznym. Zmiany nastroju, przygnębienie, zaburzone poczucie własnej wartości i fizycznej atrakcyjności plus prawdziwa burza hormonów towarzysząca całemu procesowi może uczynić menopauzę nieznośnym przeżyciem. Na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z przykrymi skutkami ubocznymi - zmiana nastawienia i pomoc specjalisty mogą je skutecznie złagodzić.

 

Menopauzą określa się po prostu ostatnią miesiączkę. Jej przebieg oraz długość trwania całego procesu przekwitania to indywidualna kwestia organizmu każdej kobiety. Duże znaczenie ma także klimat, w którym żyjemy, dla przykładu problem menopauzy dotyczy Polek między 45. a 55. rokiem życia, natomiast rodowite Hiszpanki mierzą się z nią już w okolicach czterdziestki. Różne mogą być także objawy, zalicza się do nich nieregularne miesiączkowanie, uczucie gorąca, nadmierną potliwość, uderzenia krwi do głowy, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, wystąpienie depresji, kłopoty z pamięcią. Niektóre z nich, takie jak deregulacja cyklu lub wyjątkowo obfite krwawienie są typowe dla okresu przedmenopauzalnego. W okresie po menopauzie pojawiają się m.in zmiany metaboliczne oraz choroby układu krążenia. Przede wszystkim następuje jednak powolne zmniejszanie się ilości produkowanego estrogenu. - W trakcie trwania całego okresu menopauzy rozwija się klimakterium, czyli zespół dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych, do których poza wcześniej wymienionymi należą problemy z koncentracją, wrażliwość, wczesne budzenie się z "uczuciem niepokoju", bóle głowy i mięśni, kołatanie serca i częste oddawania moczu. - wymienia ginekolog-położnik Anna Kluz-Kowal. - Po stwierdzeniu u siebie większości objawów, lub po całkowitym zaniku miesiączkowania warto zgłosić się do specjalisty, który będzie kontrolował prawidłowy przebieg całego procesu przekwitania i za pomocą leków złagodzi niektóre dokuczliwe objawy - dodaje.

Menopauzę wiąże się z gwałtownymi zmianami zachodzącymi w organizmie, które mogą w niektórych przypadkach prowadzić do komplikacji. Z tego względu każda kobieta powinna w tym czasie zwracać uwagę na dodatkowe objawy, a przede wszystkim znaleźć się pod opieką specjalisty. Przez brak estrogenu może rozwinąć się osteoporoza, a poziom cholesterolu we krwi ulec zmianie, co jest częstą przyczyną chorób serca. Aby zapobiec powikłaniom należy jeszcze przed menopauzą badać się regularnie, rzucić palenie i ćwiczyć celem zwiększenia wytrzymałości. W dodatku przy wystąpieniu takich objawów jak krwawienie po roku bez miesiączki lub plamienie należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

W większości gabinetów, tak jak ma to miejsce w przypadku prywatnej praktyki Anny Kluz-Kowal, ginekolog może zastosować tzw. hormonalną terapię zastępczą, która ma na celu uzupełnienie niedoboru naturalnych hormonów. Ta forma leczenia może zapobiec m.in. osteoporozie i miażdżycy oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Dzisiaj najczęściej stosuje się w tym celu dwa hormony - estrogen i progestagen. Leczenie menopauzy powinno być prowadzone wspólnie przez ginekologa, enfdokrynologa oraz internistę, a terapia indywidualnie dopasowana do pacjentki. Często w leczeniu pomaga zastosowanie naturalnych hormonów tzw. fitoestrogenów pochodzenia roślinnego. Rozpoczęcie terapii fitoestrogenowej zaleca się już po 35. roku życia po odpowiedniej konsultacji z lekarzem.

Poprawiony: środa, 14 października 2015 12:43