Domowe sposoby na leczenie grzybicy stóp Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 21 września 2015 09:54

Domowe sposoby na leczenie grzybicy stóp.

Grzybica to infekcja powodowana przez zagnieżdżenie się na powierzchni skóry grzybów lub drożdżaków. Jej pierwszymi objawami jest zaczerwienienie stóp, następnie pojawiają się pierwsze wypryski, którym towarzyszy nieprzyjemne pieczenie i swędzenie. Najbardziej narażone na wystąpienie tej infekcji są miejsca między palcami, choć czasami pojawia się ona również na spodzie stóp oraz na obszarze paznokci. Bez względu na to, gdzie zauważymy pierwsze symptomy choroby, należy szybko reagować w celu zapobiegnięcia ewentualnym następstwom, które są bardzo poważne dla naszego zdrowia.

Przyczyny powstawania zakażenia

Rozwojowi infekcji grzybiczej sprzyjają warunki w postaci dużej ilości ciepła oraz wilgoci. Obuwie nieprzepuszczające powietrza, skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów, aż wreszcie sam klimat, sprawiają, że grzybica często atakuje nasze stopy. Czynnikiem sprzyjającym tak popularnemu występowaniu tej infekcji jest również fakt, że do zarażenia może dojść poprzez kontakt z łuskami skóry osoby chorej. Dlatego niezbędna jest odpowiednia profilaktyka oraz zachowanie szczególnej higieny w miejscach publicznych typu kąpieliska, baseny czy łaźnie. Należy także unikać noszenia nawet lekko wilgotnych butów, szczególnie w okresie lata.

Domowe sposoby na grzybiczą infekcję

Przed zastosowaniem jednej z naturalnych metod na grzybicę, warto wiedzieć, że domowe sposoby są w stanie jedynie załagodzić początkowe stadium choroby lub pomoc w przypadku infekcji o łagodnym przebiegu. W przypadku poważniejszych zmian skórnych, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który przepisze nam odpowiednie antybiotyki.

Olejki eteryczne w walce z infekcją

Przy domowej kuracji leczenia grzybicy niezwykle przydatne są olejki o działaniu antyseptycznym. Przykładem naturalnego leku są wyciągi z drzewa herbacianego, rozmarynu lub oregano. Lecznicza mieszanka zawiera kilka kropel olejku eterycznego wymieszanego z oliwą z oliwek. Aplikacja powinna odbywać się kilka razy dziennie bezpośrednio na obszary dotknięte infekcją. Kurację stosujemy do dwóch tygodni od momentu wyleczenia, aby zabezpieczyć skórę przed ewentualnym powrotem choroby.

Przeciwko grzybicy: moczenie stóp

W walce ze zmianami skórnymi niezwykle przydatne są odpowiednio przygotowane roztwory, w których należy moczyć stopy. Warto zastosować ocet wymieszany z wodą w proporcji 1:1, a następnie zanurzyć stopy na pół godziny. Właściwości przeciwgrzybicze posiada również ekstrakt z pestek grejpfruta. Należy stosować go w postaci kilkunastu kropel wyciągu na litr wody. Tak przygotowany zabieg powinniśmy stosować minimum dwa razy dziennie. Bardzo ważnym jest, aby moczone w wodzie stopy jak najdokładniej wysuszyć, aby nie stwarzać warunków korzystnych dla dalszego rozwoju infekcji.

Siła aloesu i proszku do pieczenia

Domowy środek do walki z grzybicą znajdziemy również w niejednej kuchennej szafce. Papkę wykonaną z proszku do pieczenia i wody nakładamy na miejsca objęte chorobą, a następnie spłukujemy i wcieramy puder o działaniu przeciwgrzybiczym. Innym efektywnym oraz w pełni naturalnym sposobem jest kąpiel stóp w roztworze z liści aloesu, wody i nagietka.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia oraz skóry, skontaktuj się z dermatologiem.