Fitness dla seniorów Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 03 września 2015 09:38

Fitness dla seniorów

Klienci, wyrastających jak grzyby po deszczu, siłowni dzielą się na trzy grupy: ludzi młodych, którzy chcą utrzymać zgrabną sylwetkę i kondycję fizyczną, osoby z nadwagą, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów i seniorów. Choć do niedawna ta ostatnia grupa nie wydawała się być nader liczna, z dnia na dzień przybywa entuzjastów aktywnego spędzania wolnego czasu po 60 roku życia. Czyżby w naszym kraju rodził się nowy, zdrowy trend?

 

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażałby sobie grupy emerytek idących w kierunku osiedlowej siłowni. Ta dość egzotyczna wizja, którą utożsamiać możemy raczej z kulturą zachodu, wkracza w nasze podwórka coraz częściej. Dzieje się tak nie tylko za sprawą zmiany świadomości naszego społeczeństwa, ale również rosnącej z dnia na dzień ofercie zajęć aktywizujących seniorów.

Czy warto zapisać się na treningi po 60-tce?

Każda forma aktywności fizycznej niezależnie od wieku jest wskazana. Oczywiście, należy dostosować ją do swoich możliwości, stanu zdrowia i kondycji fizycznej, jednak powstające ośrodki, np. http://www.senior-residence.pl/ w Katowicach, stowarzyszenia, grupy oraz programy ćwiczeń aerobowych, takich jak fitness dla seniorów, aktywny senior i pokrewne, pomagają w zachowaniu zdrowej równowagi między nic nierobieniem i nadwyrężaniem swojego organizmu.

Jakie ćwiczenia są najlepsze dla seniorów?

Niekwestionowaną popularnością cieszy się w ostatnim czasie chodzenie z kijkami, a więc nordic walking. Można go uprawiać niezależnie od wieku i możliwości finansowych, które bardzo często zniechęcają emerytów do aktywności fizycznej. Dla osób, które lepiej czują się w grupie stwarzane są zajęcia taneczne, by przy muzyce uwolnić swoje emocje, drzemiące pokłady energii i choć na chwilę poczuć się, jak w latach młodości. Seniorzy skarżący się na bóle kręgosłupa i problemy ze stawami powinni uczęszczać na zajęcia ze zdrowego kręgosłupa lub jogi, które korzystnie wpływają na cały układ ruchowy oraz wzmacnianie mięśni. Szczególnie polecane są również zajęcia ruchowe w wodzie, takie jak pływanie czy wodny aerobik.

Korzyści płynące z ćwiczeń

Prócz oczywistych zalet, takich jak poprawa samopoczucia i kondycji fizycznej, ważnym aspektem jest poprawa relacji z otoczeniem i społeczna aktywizacja społeczności senioralnych w środowisku. Na przestrzeni ostatnich lat procent osób po 60 roku życia udzielających się aktywnie w mniejszych lub większych grupach lokalnych zauważalnie rośnie. Dzięki temu zauważalnie spadła liczba chorych na depresję czy inne choroby o podłożu psychologicznym.

Poprawiony: czwartek, 03 września 2015 09:55