Czym różni się woda toaletowa od perfum? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 02 września 2015 11:56

Czym się różni woda toaletowa od perfum?

Stając przed sklepową półką na pewno zadajesz sobie pytanie: czym (oprócz ceny) różni się woda toaletowa lub perfumowana od perfum? Jak wybrać właściwie, by zapach był z Tobą cały dzień? Bez obaw, nie jesteś sama. Wiele osób ma ten sam problem, albo po prostu nie zdaje sobie sprawy z różnic. Zanim więc zdecydujesz się na zakup nowego zapachu, zapoznaj się z podstawowymi informacjami, które zebraliśmy specjalnie dla Ciebie, by łatwiej było Ci podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury.

 

Składniki perfum

Współcześnie przyjęło się nazywać wszystkie pachnidła perfumami. Niezależnie od tego, co mają w składzie. Nomenklatura ta bywa jednak niezwykle myląca, dlatego też wymaga uściślenia. Zacznijmy od składników, które tworzą nasze ulubione zapachy. Podstawowym elementem, który odgrywa główną rolę w każdym flakoniku są olejki zapachowe. To właśnie one odpowiadają za woń, która otula Twoją skórę każdego dnia (w połączeniu ze środkami homogenizującymi i wzmacniającymi). Równie istotnym składnikiem jest alkohol (etanol lub inny lekki rozpuszczalnik), który uwalnia aromat wonnych substancji pod wpływem temperatury Twojego ciała. Proporcje są proste – im więcej olejków, tym więcej rozpuszczalnika.

Stężenie olejków

Kluczem do rozróżnienia pachnideł i ich trwałości jest stężenie olejków zawartych w składzie. I tak miano perfum możemy przyznać flakonikom, które zawierają 20 - 43% ekstraktu, wody perfumowanej 10 – 20%, wody toaletowej 5 – 10%, wody kolońskiej 3 – 5% wody odświeżającej 1 – 3% olejków zapachowych. Wszystkie zapachy, które nie są „prawdziwymi” perfumami wyróżniane są na opakowaniach kolejno eau de parfum (skrót EDP), eau de toilette (skrót EDT), eau de Cologne (skrót EDC), oraz eau fraiche. Ilość olejków przekłada się bezpośrednio na długość utrzymywania się zapachu na ciele. Bardzo często jednak producenci, aby przedłużyć zapach i wzmocnić jego działanie dodają ekstrakty pochodzenia zwierzęcego, np. piżmo.

Cena

Nie trudno zauważyć pewną zależność między ceną a stężeniem olejków zapachowych. Niestety perfumy zawsze wiążą się z największym wydatkiem. Jeśli jednak znajdziemy źródło, w którym ulubiony zapach można kupić taniej niż w drogerii, np. https://www.perfumeria.pl/, zobaczymy, że inwestycja ta opłaci się, bo taki flakonik starcza na znacznie dłużej niż zwykła woda toaletowa. Zapach pozostaje z Tobą cały dzień i jest intensywniejszy niż w pozostałych wersjach pachnideł. Ostateczny wybór należy jednak do Ciebie i tego, czy w danej chwili możesz pozwolić sobie na odrobinę większy wydatek.

Poprawiony: środa, 02 września 2015 12:18