Senior w formie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 28 sierpnia 2015 07:17

Senior w formie


O sprawność fizyczną warto dbać zawsze, niezależnie od wieku, aktualnej kondycji czy pory roku. Zapewnianie sobie regularnej dawki ruchu może okazać się zbawienne dla naszego zdrowia i komfortu codziennego życia. Chociaż uprawianie sportów jest wskazane w każdym okresie życia, to w szczególności osoby starsze powinny zadbać o dobrą formę i utrzymanie sprawności fizycznej.


Korzyści z ruchu
Oczywiście aktywność ruchowa powinna być dopasowana do wieku, możliwości i kondycji fizycznej. Nie trzeba się przemęczać ani narażać na kontuzję, aby możliwie zminimalizować następstwa wieku i zachować samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności. Ale to nie jedyne korzyści, jakie może przynieść seniorom uprawianie sportów - systematyczne ćwiczenia pozwalają przede wszystkim zwiększyć siłę i zachować zdolności do utrzymania równowagi ciała. Sprawiają, że kości wolniej tracą swoją gęstość, dzięki czemu przeciwdziałają osteoporozie, a także pozwalają zachować odpowiednią ruchliwość układu kostnego i mięśniowego. Ruch mniejsza również ryzyko wystąpienia chorób krążenia, cukrzycy oraz nowotworów. Co więcej, wpływa dobroczynnie na samopoczucie i nastrój, pomagając tym samym uporać się z depresją, stanami lękowymi i zaburzeniami emocjonalnymi.
Sporty dla seniorów
Jakie formy aktywności można zalecić osobom starszym? Na pewno warto pamiętać o tym, aby sporty wykonywane przez seniorów były bezpieczne i niewymagające. Jedną z takich czynności, którą warto wykonywać regularnie i która nie wymaga dodatkowego sprzętu są spacery. Nie muszą być długie, czasem wystarczy nawet 15-20 minut – ważne jednak, aby były częste, przechadzki warto odbywać nawet 3 razy dziennie. Innym rodzajem aktywności fizycznej, którą można polecić seniorom jest jazda na rowerze oraz bardzo popularny ostatnio nordic walking, czyli spacer z kijkami. Jego zaletą jest przede wszystkim fakt, że nie jest zbyt obciążający dla stawów i wymaga pracy wielu partii mięśniowych.
Nieco bardziej zaawansowaną formą aktywności jest joga dla seniorów. Obecnie istnieją dedykowane grupy, w których ćwiczenia są dopasowane do możliwości starszych osób. Co ważne, joga pozawala rozciągnąć mięśnie i wzmocnić stawy, a także wpływa dobroczynnie na sen. Poza tym jest to aktywność podejmowana najczęściej w grupach, dzięki czemu senior ma możliwość spędzenia czasu w towarzystwie swoich rówieśników. Jako inną formę aktywności grupowej seniorom polecić można również gimnastykę, fitness lub aqua aerobik, w trakcie których seniorzy mogą zadbać o swoją kondycję pod okiem instruktora.
Pierwsza pomoc przy kontuzji
Niestety zdarza się, że codziennemu funkcjonowaniu i w podejmowaniu aktywności ruchowej towarzyszą różnego rodzaju bóle oraz przeciążenia stawów. Pojawiające się niekiedy po ćwiczeniach stłuczenia i siniaki można nieco złagodzić przykładając do nich lód zawinięty w chusteczkę (aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z ciałem), jednak aby przyspieszyć proces gojenia warto sięgnąć po maści chłodzące, takie jak Maść Niedźwiedzia Polarny Lód. Preparat składający się z naturalnych składników, przeznaczony dla osób starszych i aktywnych fizycznie wystarczy wmasować w stłuczone lub bolące miejsce 2-3 razy dziennie. Z kolei w przypadku bólu mięśni lub przy sztywności stawów zaleca się stosowanie maści rozgrzewających, jak Maść Niedźwiedzia Silne Grzanie. Swoje właściwości zawdzięcza naturalnym składnikom takim jak kamfora, lawenda, rozmaryn lekarski czy sok z aloesu. Ciepło pozwoli rozluźnić mięśnie i zmniejszyć dyskomfort związany z odczuwanym bólem.
Regularne uprawianie sportu może przynieść seniorom wiele korzyści, nie tylko zdrowotnych ale i związanych z ogólnym komfortem życia. Ruch poprawia nastrój, wpływa na dobry sen, a często pozwala na spotkania z innymi osobami uprawiającymi sport. Warto pamiętać o tym, aby aktywność fizyczna starszych osób była bezpieczna i dopasowana do ich możliwości kondycyjnych - sport powinien być również dobrą zabawą i przyjemną formą spędzania wolnego czasu.

 

/źródło - /


Poprawiony: piątek, 28 sierpnia 2015 07:30