Jak wybrać odpowiednie okulary dla osób starszych Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 26 sierpnia 2015 10:25

Jak wybrać odpowiednie okulary dla osób starszych

Pogarszający się wzrok to jeden z elementów, który nierozerwalnie kojarzony jest ze starością. Stereotypowa babcia lub dziadek zawsze nosi okulary. Pogarszające się widzenie rzeczywiście jest jednym z czynników naturalnego starzenia się i nic na to nie poradzimy. Czasem bywa też tak, że jest to sygnał poważnej choroby, która zbagatelizowana może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Wraz z wiekiem we wzroku człowieka zachodzą zmiany, które mogą pogorszyć jakość i komfort widzenia. Już po czterdziestym roku życia możemy mieć problemy z widzeniem z bliska lub z daleka, co jest wynikiem starzenia się. Do degradacji poszczególnych części oka przyczyniają się nie tylko naturalne czynniki, ale także wieloletnie zaniedbania, takie jak: długie wpatrywanie się w ekran komputera lub telewizora, czytanie przy słabym oświetleniu czy też nie noszenie okularów przeciwsłonecznych. 

Zaburzenia widzenia związane z czynnikami naturalnymi (fizjologicznymi) zachodzące wraz z wiekiem, to np. pogorszenie ostrości wzroku w postaci tzw. starczowzroczności lub starczej nadwzroczności. Jest to osłabienie zdolności oka do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach, a szczególnie pogorszenie widzenia na małą odległość. Są one skutkiem zmniejszania się elastyczności soczewki oka oraz zmiany siły załamywania promieni świetlnych w aparacie optycznym oka. 
W niektórych przypadkach wady ostrości wzroku mogą mieć bardziej złożony charakter, a także ulegać zmianom wraz z upływającym czasem. Dlatego też określeniem wady wzroku i doborem odpowiednich soczewek korekcyjnych dla osoby starszej powinien zająć się wykwalifikowany okulista (np. z Zakładu Optycznego Krystyny Pokornej-Stafin).

W momencie gdy osoba starsza ma problemy z czytaniem gazety lub oglądaniem telewizji, konieczne jest badanie u okulisty. Aby odwiedzić tego specjalistę nie jest potrzebne skierowanie, niestety na wizytę u okulisty w ramach NFZ trzeba czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Na wizytę w prywatnym gabinecie okulistycznym można się natomiast umówić z dnia na dzień, jednak jej koszt to ponad 100 złotych. Podstawowe badanie ostrości wzroku można wykonać także w zakładzie optycznym, często bez konieczności zakupu okularów.
Prosty problem z ostrością widzenia mogą rozwiązać okulary, oczywiście odpowiednio dobrane i zmieniane wraz z pogarszaniem się wady wzroku. W starszym wieku konieczne jest używanie kilku par okularów, zależnie od wady wzroku i wykonywanych czynności. Jedne będą odpowiednie do czytania (widzi się w nich tylko z bliska, przy patrzeniu w dal przedmioty są niewyraźne), drugie będą okularami dobrymi na odległość, inne do zajęć domowych lub do oglądania telewizji. Jednak ciągła potrzeba zmieniania okularów może być bardzo uciążliwa w życiu codziennym. Pewną próbą rozwiązania tego problemu są okulary dwu- lub wieloogniskowe, w których dolna i górna połowa szkieł posiada inną łamliwość. Patrząc przez górną część szkieł można dokładnie widzieć z daleka, a przez dolną z bliska.

Odpowiednio dobrane okulary zapewnią seniorowi komfort widzenia. Należy jednak pamiętać o regularnej kontroli wzroku u okulisty, przynajmniej raz do roku (np. w Zakładzie Optycznym Krystyny Pokornej-Stafin z Dębicy). Można również samemu kontrolować wzrok lub przy pomocy kogoś bliskiego. Samokontrola i regularne wizyty u okulisty dają możliwość wykrycia wielu poważnych chorób wzroku, charakterystycznych dla osób w starszym wieku.