Kuchnia śródziemnomorska w diecie przedszkolaka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 23 sierpnia 2015 12:32

Kuchnia śródziemnomorska w diecie przedszkolaka

Rodzice przy wyborze przedszkola powinni kierować się nie tylko jego ofertą edukacyjną. Równie ważne jest to, jak dzieci będą się odżywiać. Doskonałym rozwiązaniem, które wpłynie na prawidłowy rozwój kilkulatków, jest przedszkole zapewniające dietę śródziemnomorską.

Wszechobecna reklama sprawia, że dzieci od najmłodszych lat są przekonywane do tego, aby sięgnąć po określone produkty. Jednakże znaczna część z nich w ogóle nie powinna się znajdować w jadłospisie kilkulatka. Inne mogą być spożywane jedynie sporadycznie – w formie wyjątkowego smakołyku dostępnego przy szczególnych okazjach. Nikt i nic nie zastąpi starań rodziców, dbających o odpowiednie wyżywienie dzieci. Co jednak, jeśli dziecko znaczną część dnia spędza w przedszkolu?

W wielu placówkach nie przywiązuje się należytej wagi do diety odpowiedniej dla kilkulatków. Najważniejszym czynnikiem decydującym o oferowanych posiłkach jest koszt oraz wygoda ich przygotowania i podania. Tymczasem to, co dzieci jedzą, wpływa na to, jak się zachowują, jak przyswajają wiedzę i ile mają zapału do nauki i zabawy. Dlatego właśnie należy rozważyć wybór przedszkola pod kątem stosowanego w nim jadłospisu. Warto przy tym posłuchać opinii specjalistów, którzy zgadzają się w kwestii dobroczynnego wpływu diety śródziemnomorskiej na ludzki organizm.

Chociaż dieta śródziemnomorska stała się sławna z powodu osiąganej dzięki niej długowieczności, ma także zbawienny wpływ na najmłodszych smakoszy. Jak się okazuje, idealnie pokrywa się z wytycznymi dietetyków dotyczącymi prawidłowego odżywiania dzieci. Zakłada duże spożycie owoców, warzyw, roślin strączkowych, nasion, pieczywa i innych produktów zbożowych. W potrawach rodem z basenu Morza Śródziemnego do gotowania i przyrządzania potraw stosowana jest oliwa z oliwek oraz wyłącznie świeże produkty. Mało spożywa się czerwonego mięsa, za to dość dużo ryb i mięsa białego.

Potrzebom dzieci idealnie odpowiada włoski wariant diety śródziemnomorskiej, dlatego właśnie takie potrawy przygotowywane są dla podopiecznych naszej placówki – wyjaśnia Marta Załuskowska, Dyrektor Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo w Warszawie. – Potrawy wywodzące się z Włoch podbiły cały świat – i nic w tym dziwnego, gdyż są zarówno smaczne, zdrowe, jak i najczęściej bardzo łatwe do przygotowania. Kilkulatkom odpowiada smak oraz podoba się kolorystyka przeróżnych rodzajów makaronów i risotto, dzięki czemu do zjedzenia obiadu udaje się przekonać nawet największego niejadka. W naszej placówce organizujemy także warsztaty kulinarne dla dzieci.

Przy wyborze przedszkola powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wskazania pedagogów i psychologów, ale także dietetyków. To, co jedzą dzieci, wpływa na nie tak samo, jak to jest w przypadku osób dorosłych. Kto wie, może po wypróbowaniu smacznych i zdrowych dań w przedszkolu, coraz bardziej samodzielny cztero- czy pięciolatek zechce przygotować coś dla swoich rodziców?

Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne imuzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych, m.in. naukę pływania na basenie mieszczącym się w budynku. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.

Kontakt w sprawie zapisów:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: +48 795 122 044


 

Poprawiony: niedziela, 23 sierpnia 2015 12:38