5 rzeczy, które musisz wiedzieć o odleżynach Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 11 sierpnia 2015 10:15

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o odleżynach

Szacuje się, że około 40% pacjentów unieruchomionych z powodu choroby zmaga się z problemem odleżyn i trudno gojących się ran. Odleżyny to uciążliwa i często nawracająca dolegliwość, która w istotny sposób może przyczynić się do przedłużenia okresu rekonwalescencji i utrudniać pełny powrót do zdrowia. Jak zatem zabezpieczyć chorego przed powstaniem odleżyn? Sprawdź, co warto wiedzieć o odleżynach.

 

Lekarka i pacjentka

 

Profilaktyka przeciwodleżynowa to ważna, choć niekiedy pomijana kwestia podczas opieki nad chorą osobą. Warto o niej pamiętać, ponieważ ma ona wpływ na samopoczucie i tempo powrotu do zdrowia pacjenta.

1. Jak powstają odleżyny?

Odleżyny to dokuczliwe i bolące rany o różnym nasileniu rozwijające się na powierzchni skóry. Powstają zwykle wskutek niedotlenienia i słabego odżywienia skóry, co prowadzi do obumarcia komórek. Skóra staje się bardzo podatna na podrażnienia i szybko dochodzi do powstania małych ranek. Aby temu zapobiec, należy często zmieniać pozycję unieruchomionej osoby, masować i „wietrzyć” skórę, a chory powinien zakładać luźne ubrania z naturalnych materiałów.

2. Odleżyny to nie tylko problem chorych osób

Na powstanie odleżyn narażone są przede wszystkim osoby unieruchomione z powodu choroby – nie tylko na oddziałach szpitalnych i w ośrodkach opiekuńczych, ale także w warunkach domowych. Jednak problem odleżyn dotyczy także osób długo przebywających w jednej pozycji (np. na wózkach inwalidzkich) lub osób starszych. Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, jest delikatna, słabo nawilżona i bardzo podatna na podrażnienia. Nawet wykonywanie prostych codziennych czynności może spowodować powstanie drobnych ran lub zadrapań, które z kolei mogą być początkiem trudno gojących się ran lub odleżyn.

3. Dieta bogata w białko zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn

Procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie w okresie rekonwalescencji wymagają zwiększonego spożycia produktów zawierających białko, czyli mięsa, ryb, nabiału czy roślin strączkowych. Dieta chorego powinna zawierać o 20% więcej białka w porównaniu z jadłospisem zdrowej osoby, przy czym najlepiej, jeśli będą to proteiny pochodzące z mięsa wołowego i wieprzowego. Dlaczego akurat te rodzaje mięsa są tak istotne? Ponieważ zawierają związek chemiczny – karnozynę, która ma dobroczynny wpływ na gojenie się ran i odleżyn. Karnozyna jest źródłem dwóch aminokwasów – L-histydyny i β-alaniny, które stymulują syntezę kolagenu w tkance łącznej oraz pobudzają budowę nowych naczyń krwionośnych w uszkodzonych tkankach.

4. Jakie suplementy warto podawać choremu?

W sytuacji, kiedy dieta zawiera zbyt małą ilość białka (chory ma osłabiony apetyty lub ma trudności ze spożyciem lub trawieniem mięsa) lub z pewnych powodów pacjent rezygnuje z pokarmów mięsnych, wówczas warto sięgnąć po suplementy diety zawierające karnozynę. Preparaty z karnozyną w tabletkach dostępne są w aptekach (można je kupić tutaj).

Choremu warto także podawać suplementy witaminowo-mineralne zawierające witaminy z grupy B (szczególnie B1, B2, B6 i kwas pantotenowy), które mają istotne znaczenie w procesach regeneracji skóry i gojenia się ran. Zalecane jest także spożywanie zwiększonej dawki witaminy C – i jeśli spożywane pokarmy nie pokrywają zwiększonego zapotrzebowania – warto sięgnąć po suplementy. Wśród składników mineralnych istotne w procesach leczenia odleżyn są żelazo i cynk, które wpływają na kondycję skóry.

5. Picie wody zapobiega powstawaniu odleżyn

Na kondycję organizmu bezpośredni wpływ ma także jego stopień nawodnienia. A to z kolei przekłada się na na nawilżenie skóry oraz jej podatność na podrażnienia. Zaleca się, aby chory wypijał przynajmniej 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej dziennie, przy czym warto pić ją częściej, ale małymi porcjami. Wypicie zbyt dużej ilości wody naraz może skutkować wypełnieniem żołądka i w konsekwencji – zmniejszać i tak już osłabiony apetyt.

fot. Audio_luci_store, flickr.com, creative commons licence