Aparat ortodontyczny nie tylko dla urody Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 25 lipca 2015 10:02

Aparat ortodontyczny nie tylko dla urody

Prostowanie zębów, likwidacja wad zgryzu stają się co raz bardziej powszechne wśród przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Dlaczego? Czy to może nowa moda – moda na noszenie aparatu ortodontycznego? Dla dobrego wyglądu czy raczej dla zdrowia? Prezentujemy kilka przydatnych informacji na temat aparatów i leczenia ortodontyczneg

Dzięki rozwojowi ortodoncji praktycznie nie ma wady, której nie można by skorygować. Niezależnie od tego czy kieruje nami chęć poprawy wyglądu czy troska o zdrowie, przy wykorzystaniu różnego rodzaju aparatów ortodontycznych możemy uzyskać piękne, proste zęby.

Skąd jednak biorą się wady zgryzu? Niektóre z nich mają podłoże genetyczne, inne wynikły z zakażenia wirusowego lub bakteryjnego w pierwszym trymestrze ciąży lub nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu matki. Przyczyną większości wad są jednak nasze złe nawyki – zbyt krótkie karminie piersią, pozwalanie dziecku na ssanie palca czy zbyt długie karminie butelka. Ponadto, na wystąpienie wad zgryzu narażone są dzieci oddychające buzią – mają one zwiększoną skłonność do próchnicy, chorób przyzębia i przedwczesnej utraty zębów.

Czy prostowanie zębów jest konieczne? Zdecydowanie tak i to nie tylko ze względów estetycznych. Oprócz kierowania się chęcią ładnego wyglądu powinniśmy uwzględnić także to, że prawidlowy zgryz i proste zęby są mniej narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia. Dlaczego – bo takie zęby łatwiej czyścić i zadbać o ich higienę. Nieprawidłowe ustawienie zębów jest także równoznaczne z nadmiernym ścieraniem ich podczas jedzenia, a to tylko pogłębia wadę zgryzu. Krzywe zęby mogą nawet prowadzić do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Co więcej niewłaściwy zgryz to prosta droga do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, ponieważ pokarmy są niedokładnie rozdrabniane.

Wbrew obiegowej opinii aparaty ortodontyczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób młodych. Oczywiście leczenie można rozpocząć już w dzieciństwie, ale niewykluczone są także wizyty dorosłych u ortodonty. Pierwszą wizytę dziecko powinno odbyć już w 6 roku życia, aby skontrolować prawidłowość ukształtowania szczęki. Jeśli zaistnieje taka potrzeba do 11-12 roku życia leczenie ortodontyczne skupia się na wyrównywaniu proporcji szczęk. Dopiero gdy dziecko ma wszystkie stałe zęby można rozpocząć ich prostowanie i wyrównywanie.

Dorośli mogą poddać się leczeniu ortodontycznemu bez względu na to ile mają lat. Najczęściej cały proces trwa dłużej niż u nastolatków, z powodu większego uwapnienia kości, a co za tym idzie – większego stopnia trudności w uformowaniu jej. Początek leczenia może także odciągnąć się w czasie, jeśli u osoby występują pewne schorzenia w obrębie jamy ustnej. Czasami pojawia się także potrzeba usunięcia zębów, najczęściej ósemek, gdy zęby są zbyt ciasno ułożone i bark jest miejsca na ich prawidłowe ustawienie.

Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać z leczenia ortodontycznego. Noszenie aparatu jest bezwzględnie niewskazane dla osób cierpiących na choroby związane z obniżeniem odporności organizmu. Czasowo z założeniem aparatu muszą wstrzymać się także ci, którzy cierpią na zaburzenia hormonalne bądź cukrzycę, ponieważ cały proces nie będzie przebiegał prawidłowo. Jednak po leczeniu u specjalisty i ustabilizowaniu sytuacji, również i oni mogą rozpocząć prostowanie zębów. Przeciwwskazania dotyczą także osób na przykład przyjmujących leki przeciw osteoporozie, cierpiących na postępującą chorobę przyzębia oraz leczących się periodontologicznie.

Artykuł przygotowano we współpracy z lpustomatologia.pl/ortodoncja/