Lokaty bankowe Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 23 lipca 2015 15:33

Lokaty bankowe

Nie należymy do społeczeństwa, które trzyma oszczędności w skarpecie. Zdecydowana większość Polaków korzysta z depozytów bankowych. Lokaty, obok konta osobistego to najpopularniejsze produkty oszczędnościowe banków. Jak się okazuje zaczęliśmy wpłacać na lokaty nasze pensje, aby zaoszczędzić, a przy tym też zarobić.

Niskie oprocentowanie

Zazwyczaj klienci cieszą się, gdy otrzymują bardzo atrakcyjne warunki kupna. Podobnie jest z lokatami bankowymi. Im wyższe oprocentowanie, tym bardziej się cieszymy z niego. Zastanowić się warto nad tym, czy wysokie oprocentowanie zawsze świadczy o wysokim zysku? Otóż niekoniecznie. To ile zarobimy rzeczywiście zależy od dwóch zjawisk – inflacji i deflacji. Im wyższa inflacja, tym mniej zarabiamy, natomiast jeśli pojawia się deflacja, to za tą samą sumę pieniędzy możemy kupić więcej produktów. Jak to się przekłada na lokaty bankowe? Deflacja sprawia, że podaż jest większy niż popyt. Aby wyrównać to, trzeba dostosować ceny – obniżyć je. W ten sposób mając zamrożone pieniądze na lokatach bankowych otrzymamy wyższe odsetki, więc zarobimy więcej.

Zalety i wady lokat krótkoterminowych

W ostatnim okresie w reklamach banki zachęcają do lokat krótkoterminowych. Najpopularniejszymi są lokaty na 3 miesiące. Czy warto interesować się tym rodzajem lokat bankowych? Jak każdy  produkt i w tym przypadku znaleźć można zarówno wiele zalet jak i wad.  Zdecydowanym atutem depozytów krótkoterminowych jest ich krótki termin. Składając pieniądze na 3 miesiące, po ich upływie możemy skorzystać z tej gotówki. To szybkie inwestowanie, nie wymaga również zbyt wysokiego kapitału. Wystarczy 1000zł., aby skorzystać z oferty. Banki kuszą wysokim oprocentowaniem, ale przy lokatach krótkoterminowych to oprocentowanie nie jest  realnym oprocentowaniem i po odliczeniu wszystkich opłat podane w ofercie oprocentowanie spada nawet kilkakrotnie.

Lokaty długoterminowe

Wszystkie lokaty na czas minimum 12 miesięcy są lokatami długoterminowymi. Czym różnią się od lokat krótkoterminowych? Oprócz wydłużonego czasu, również oprocentowaniem. Ten rodzaj lokat bankowych sprzyja większym zyskom. Pieniądze dłużej pracują, a oprocentowanie  również jest korzystniejsze, w wyniku czego  mamy większy zysk. Wadą tych depozytów jest fakt, że nie możemy z niej zrezygnować w każdym momencie nie tracąc na tym. O ile nie będzie problemu z odzyskaniem kapitału, to możemy stracić odsetki. Kolejnym problemem jest kapitalizacja odsetek. Banki mają różne rozwiązania dotyczące kapitalizacji odsetek. Może być to kapitalizacja jedna, po zamknięciu lokaty, może to być kapitalizacja kwartalna lub (bardzo rzadko spotykana) miesięczna.  Im częstsza, tym lepsza. Jeśli zależy nam na realnym, zysku, to powinniśmy się zainteresować tym rodzajem lokat bankowych. Trzeba też pamiętać o tym, że większy zysk zdobędziemy wpłacając wyższą kwotę pieniędzy. Na 1000zł wiele nie zarobimy, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą w Polsce.

W znalezieniu najbardziej odpowiedniej lokaty pomogą porównywarki internetowe. Jedna z nich dostępna jest pod adresem: http://www.finmarket.pl/.