Jak rozpoznać wiarygodną aptekę internetową? - Poradnik dla kupujących Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 20 lipca 2015 12:47

Jak rozpoznać wiarygodną aptekę internetową? - Poradnik dla kupujących.


Wzrasta zaufanie konsumentów do zakupów leków, suplementów diety, kosmetyków i innych wyrobów farmaceutycznych w aptekach internetowych. To wygodna forma zakupów, i co więcej – leki i farmaceutyki są sporo tańsze niż w aptekach stacjonarnych. Przed wyborem konkretnej e-apteki warto sprawdzić jej legalność i wiarygodność. Przedstawiamy krótki przewodnik dla kupujących.

Oprócz legalnych aptek internetowych na rynku podmiotów sprzedających leki i farmaceutyki w Internecie można spotkać witryny działające bez pozwolenia, sprzedające leki na potencję, sfałszowane farmaceutyki, niebezpieczne dla zdrowia preparaty odchudzające, środki wczesnoporonne lub sterydy anaboliczne. Zażywanie produktów przez nie oferowanych może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Witryny te często wyglądem łudząco przypominają legalnie działające apteki internetowe i w konsekwencji – są z nimi kojarzone. Oszuści wystawiają produkty na swoich stronach, informując o rzekomym braku konieczności posiadania recepty. Skala procederu jest ogromna, a internet jest głównym kanałem dystrybucji nielegalnych leków. Stąd potrzeba, aby ochronić legalnie działające apteki internetowe, a kupującym – umożliwić bezpieczne zakupy.

Legalne apteki internetowe funkcjonują w Polsce już ponad 10 lat, jednakże nadal część pacjentów wierzy, że w cudowny sposób można nabyć przez internet viagrę bez recepty - komentuje sytuację Grzegorz Głowiak z portalu eapteki.info. - Stawianie w jednym szeregu legalnych aptek z oszustami powoduje, że ponad 50% społeczeństwa nigdy nie kupiła przez internet żadnego produktu farmaceutycznego - choćby suplementu czy kosmetyku - mimo wygody i niższych cen. Korzyści te przegrywają z obawą, że otrzymamy produkt niepełnowartościowy czy wręcz podrobiony. Nowe przepisy, czyli wprowadzenie wspólnego logo UE oraz centralny rejestr legalnych e-aptek, może poprawić sytuację zarówno pacjentów, jak i przedsiębiorców - dodaje Grzegorz Głowiak.
Istnieją jednak sposoby, aby samodzielnie zweryfikować wiarygodność takiego podmiotu. Jak to zrobić?
Legalna apteka internetowa – jakie warunki prawne musi spełniać?
1. Podstawą działalności i sprzedaży wysyłkowej produktów przez Internet jest prowadzenie apteki stacjonarnej. Każda e-apteka musi mieć swój „fizyczny" odpowiednik. W sytuacji, gdy witryna nie podaje adresu stacjonarnego i prowadzi sprzedaż wyłącznie w sieci, wówczas powinna wzbudzić podejrzenie. Dlatego należy szukać na stronie adresu apteki stacjonarnej - zwykle w zakładkach Kontakt lub O firmie.
2. Każda e-apteka jest zobligowana do umieszczenia na swojej stronie danych właściwego WIF (Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego), w tym: nazwy, adresów: fizycznego i e-mail, numeru telefonu lub faksu – zwykle są zamieszczanie na stronach: Kontakt, O firmie lub na specjalnie utworzonej w tym celu podstronie.
3. Podstawą funkcjonowania każdej apteki jest posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności. Na stronie legalnej e-apteki musi zostać umieszczone odesłanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych.
4. Przepisy obowiązujące od 3 maja 2015 roku zobowiązują e-apteki do umieszczenia na stronie wspólnego logotypu Unii Europejskiej, który jest podlinkowany do informacji o konkretnej aptece i jej zgłoszeniu do WIF w wykazie aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).
5. Na stronie każdej apteki internetowej powinno znajdować się odesłanie do Biuletynu Informacji Publicznej GIF-u, gdzie zostały umieszczone informacje o przepisach regulujących sprzedaż wysyłkową na terenie Polski, o jednolitym logotypie, a także o ryzyku związanym z kupnem produktów leczniczych przez Internet.
6. Każda apteka powinna zapewnić telefoniczny dyżur farmaceuty w czasie pracy apteki oraz na 2 godziny po przewidywanym terminie dostawy zamówienia (w praktyce między 9.00 a 19.00).
Co powinno wzbudzić podejrzenia?
Szczególnie należy mieć się na baczności, jeżeli:
• witryna nie podaje numeru telefonu kontaktowego lub gdy dostępny jest jedynie numer telefonu komórkowego
• pojawiają się trudności z kontaktem, szczególnie telefonicznym
• po dodzwonieniu się nie można uzyskać porady dotyczącej stosowania leku; warto w takiej sytuacji zadać kilka podstawowych pytań – farmaceuta powinien szybko i fachowo na nie odpowiedzieć
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wiarygodna apteka internetowa:
• podaje w widocznym miejscu na swojej stronie internetowej pełną nazwę firmy i adres siedziby
• oferuje różne sposoby kontaktu: przez telefon, e-mail, livechat, skype, gadu-gadu; gdy na stronie dostępny jest wyłącznie formularz kontaktowy – miej się na baczności
• oferuje przynajmniej kilka tysięcy produktów – zwykle rzetelne apteki internetowe mają szeroki asortyment, nie ograniczają się wyłącznie do sprzedaży preparatów na potencję lub odchudzanie
• nie sprzedaje leków na receptę z dostawą do domu
• nie zachęca do zakupu swoich produktów na forach internetowych lub w serwisach ogłoszeniowych
• nie ma w swojej ofercie leków na potencję, preparatów na odchudzanie oraz sterydów anabolicznych dostępnych wyłącznie na receptę

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów redakcja portalu eapteki.info przygotowała akcję informacyjną „Kupuj w legalnych aptekach internetowych". Do akcji licznie przyłączyły się największe apteki internetowe w Polsce, w tym m.in. Wapteka, Tanie-Leczenie.pl, Apteka Olimpijska, Apteka OTC, Apteka Allecco, Nowa Farmacja oraz Apteka Melissa.
Więcej informacji o akcji jest dostępnych na stronie:
http://www.eapteki.info/akcja-informacyjna-kupuj-w-legalnych-aptekach-internetowych/

 

Poprawiony: poniedziałek, 20 lipca 2015 12:55