Recenzje książek - gdzie ich szukać? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 18 lipca 2015 10:25

Recenzje książek – gdzie ich szukać?

Można śmiało powiedzieć, że poziom czytelnictwa w Polsce w ostatnim czasie zalicza tendencję wzrostową. Wiele ciekawych i nowych książek opuszcza nasze rodzime wydawnictwa i potrafi zainteresować coraz młodszych odbiorców. Nie będzie więc naginaniem prawdy teza, że do naszego kraju zawitała moda na czytanie. Tak jak kilkanaście lat temu rynek ożywił Harry Potter, tak współcześnie coraz więcej pisarzy zdobywa serca czytelników równie ciekawymi historiami. Gdzie jednak szukać recenzji książek, by rozwiać swoje obawy i nie tracąc pieniędzy dowiedzieć się jak najwięcej o danym tytule? Nie każda fabuła jest nas przecież w stanie wciągnąć, a tłumaczenia potrafią być bardzo nierówne.

Co myślą inni?

Jesteśmy ludźmi zabieganymi i szkoda nam czasu na nietrafione powieści. Dlatego nim zdecydujemy się po dany tytuł sięgnąć lubimy poznać opinię innych. W tym celu odwiedzamy rozmaite strony internetowe poświęcone książkom, gdzie również każdy użytkownik może ocenić dany tytuł. System ocen jest tu dwojaki – albo przyznajemy określona liczbę punktów lub gwiazdek albo wyrażamy swoją opinię za pomocą słów (naturalnie można zrobić i to i to). Szukając informacji o danym tytule czytamy oczywiście jego opis fabularny przygotowany przez wydawcę, ale najważniejsze jest dla nas to co myślą inni czytelnicy, gdyż to właśnie w ich opiniach można nierzadko znaleźć informacje o potknięciach autora lub inne przemyślenia na temat treści, bohaterów, konstrukcji i trafności zastosowanych zabiegów narracyjnych. O ile ocena punktowa traktowana jest przez użytkowników z lekkim przymrużeniem oka, o tyle recenzje i opinie zamieszczone pod danym tytułem potrafią zdecydować, czy sięgniemy po książkę, czy też odpuścimy sobie tę przygodę.


Blogi i vlogi

Oczywiście najpopularniejszym źródłem wiedzy o książkach oraz skarbnicą opinii jest Internet. Szukając recenzji danego tytułu prawie na pewno przychodzi on nam na myśl jako pierwszy. Jest to absolutnie słuszne skojarzenie, gdyż blogi (pisane i video) w Sieci to zazwyczaj istna kopalnia wiedzy. Polega to mianowicie na tym, że wyszukujemy sobie kilka/kilkanaście różnych blogerów, oceniamy czy mają podobny gust do naszego i na tej podstawie odwiedzamy regularnie jego/jej stronę by poznać opinie. W tym wypadku zdarza się często, że osoba prowadząca bloga sama poleca nam dany tytuł, jednocześnie opowiadając o jego wadach i zaletach. Takie recenzje są dla użytkowników bardziej prawdziwe, szczególnie że są to zwykłe osoby, takie jak większość z nas.


Bardzo popularnym medium do umieszczania recenzji książek staje się także YouTube, gdzie na ulubionych kanałach możemy posłuchać i obejrzeć materiał filmowy na temat danego tytułu. Jest to tzw. świat booktuberów, którzy oprócz recenzowania książek przeprowadzają również inne akcje promocyjne mające na celu promocje swojej pasji i pomoc innym molom książkowym. Zazwyczaj pozycje które recenzują są prezentem od wydawnictw, które w zamian oczekują jedynie opinii o danej książce i wspomnienia skąd bloger otrzymał swój egzemplarz do recenzji.

Portale specjalistyczne

W sieci możemy znaleźć także strony internetowe, gdzie zamieszczane są profesjonalne recenzje książek, a osoby je piszące otrzymują za swoje teksty wynagrodzenie. Zwykle portale te umieszczają u siebie także opinie na temat filmów, spektakli teatralnych, a nawet gier planszowych lub komputerowych. Problem jest tu jednak taki, że użytkownicy nie zawsze mają pewność co do szczerości autorów tekstów, które są tu zamieszczane. Łatwiej jest nam uwierzyć w opinie na forum internetowym niż w słowa dziennikarza, który za swoje teksty pobiera wynagrodzenie.


Bardziej tradycyjne media

Jeśli środowisko internetowe nie odpowiada naszym wymogom zawsze możemy zdać się na opinie zamieszczone w bardziej tradycyjnych mediach:

- gazetach,
- radio,
- telewizji.
Problem jest tu jednak taki, że zazwyczaj znajdziemy tu recenzje jedynie najnowszych tytułów. W telewizji natomiast przeszkadzać może pora nadawania takich informacji, gdyż najczęściej są one emitowane w porannym bloku. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż istnieją ludzie, którzy opierają swoje zakupy czytelnicze właśnie na recenzjach znalezionych i zasłyszanych w ten sposób.

Materiał przygotowany przy współudziale portalu Literaturaiprasa.eu.

Poprawiony: sobota, 18 lipca 2015 10:30