Jak zapewnić sobie zdrową starość? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 16 lipca 2015 10:41

Jak zapewnić sobie zdrową starość?

Młode osoby, rzadko myślą o starości, ponieważ większość z nich podchodzi do niej bardzo negatywnie. Uważają, że będąc osobą starszą, nie będą już mogli podróżować, chodzić na imprezy, czy też uprawiać sport. Boją się również o swoje zdrowie i możliwe choroby, które mogą ich dotknąć w późniejszym czasie.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Jeśli systematycznie uprawiamy sport, to nasza kondycja utrzymuje się w doskonałej formie przez wiele lat. Osoby, które posiadają aktywność fizyczną, dożywają bardzo sędziwego wieku. Ważne jest również, aby odpowiednio się odżywiać. W tym celu należy ułożyć sobie dopasowaną do naszego organizmu dietę, a następnie trzymać się jej założeń. Możemy wybrać się do jakiegoś sprawdzonego dietetyka, który pomoże nam dobrać właściwe posiłki.

Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji przez długie lata, należy zadbać o następujące rzeczy:

  • zdrowa dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • pozytywne myślenie.

Dlaczego wspomniałem o pozytywnym myśleniu? Wszystkie badania pokazują, że osoby pozytywnie podchodzące do życia ( i nieuchronnej starości ) odnoszą większe sukcesy i ogólnie lepiej radzą sobie w życiu. Osoby w podeszłym wieku, które podchodzą bardzo optymistycznie nawet do trudnych spraw, mają mniejsze problemy zdrowotne i lepiej dogadują się z innymi ludźmi. Jak wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, seniorzy czasami są nieco marudni, dlatego ten optymizm nie jest zbytnio powszechną cechą - przynajmniej dla aktualnego pokolenia starców. Nie można jednak generalizować, bo na przykład w prywatnym domu spokojnej starości znajdziemy wiele pozytywnie nastawionych do życia seniorów.

Porzuć szkodliwe nałogi

Palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu oraz kawy - te wszystkie używki negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcemy na "stare lata" wyglądać, i czuć się jak nastolatki, powinniśmy już teraz zrezygnować z wszelkiego rodzaju "dopalaczy". Wszystkie negatywne nawyki, możemy łatwo zamienić na sprzyjające naszemu zdrowiu. Wystarczy z samego rana wyjść na jogging, zamiast zapalać papierosa. Na początku będzie na pewno trudno wykonać ten pierwszy krok, ale z biegiem czasu przyzwyczaimy się do nowego stylu życia.

Regularne godziny snu

Kolejną, bardzo ważną rzeczą, jest regularne wysypianie się w ustalonych godzinach. Działając w ten sposób, zapewnimy naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Poprawi się również nasze samopoczucie i nauczymy się systematyczności. To, czego najbardziej nam potrzeba w utrzymaniu doskonałego zdrowia na stare lata, jest dyscyplina. Jeśli będziemy trzymali się naszych założeń, to na pewno osiągniemy sukces w tej dziedzinie.

Podsumowując ten artykuł, chcielibyśmy pocieszyć wszystkie te osoby, które boją się starości. Jeśli będziemy zachowywali odpowiednią dietę, uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną i regularnie robili sobie badania lekarskie, to na pewno będziemy mieli udaną starość. To nie prawda, że osoby w podeszłym wieku nie są w stanie podróżować i cieszyć się z życia. Jeśli we wszystkim zachowujemy równowagę, nasz organizm wspaniale odpłaci nam doskonałą kondycją. Dla mnie idealnym przykładem na zachowanie doskonałego zdrowia jest moja babcia. Jest to osoba, która przeżyła bardzo wiele w swoim życiu, ale nic jej nie złamało i śmiało idzie z uśmiechem przez życie. Mam nadzieję, że dzisiejsi 30-40 latkowie, będą równie uśmiechnięci i zadowoleni z życia, gdy już osiągną wiek mojej babci.