Drażliwe jelita - choroba o różnych obliczach Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 08 lipca 2015 09:09

Drażliwe jelita – choroba o różnych obliczach

Choroby układu pokarmowego są niestety jednymi z bardziej powszechnych dolegliwości. Wiele z nich dodatkowo posiada nie do końca wyjaśnioną etiologię. Zespół jelita drażliwego może mieć nawet 20 % światowej populacji - i to nie tylko w społeczeństwach wysokorozwiniętych, ale również w tzw. "trzecim świecie". Co ciekawe, większa zapadalność na tę chorobę dotyczy kobiet. To gastryczny problem o odmiennych symptomach, stąd też - odmiennie przebiega jego diagnostyka a także terapia.

Objawy zespołu jelita drażliwego


Do głównych objawów dolegliwości zalicza się takie patologie na tle układu trawiennego, jak: bóle brzucha o kurczowym charakterze, zaparcia, biegunki, częste wzdęcia, niesmak w ustach, częste oddawanie moczu. Prócz tego wystąpić mogą dolegliwości ogólne, jak bóle głowy, nadmierne zmęczenie i senność, a nawet bóle pleców. Kluczowy dla zdiagnozowania choroby jest okres utrzymywania się takich stanów. Jeśli przez co najmniej 3 miesiące odczuwane są zmiany - w zakresie rytmu wypróżnień czy oddawania moczu, a także odczuwany jest silny dyskomfort i ucisk w brzuchu - wtedy można mówić o objawach zespołu jelita drażliwego. Dla pewności warto jednak posłużyć się nowoczesnymi metodami diagnostycznymi oraz wykonać test obciążeń. Pozwoli on stwierdzić, jak przedstawia się ogólny stan organizmu i jak bardzo jest on zanieczyszczony różnorakimi toksynami. Naturalnie - przyczyną pojawienia się objawów mogą być również takie czynniki jak: niewłaściwy sposób odżywiania (nieregularne, nieodpowiednio zbilansowane posiłki pozbawione mikroelementów), częste odczuwanie stresu, zaburzenia perystaltyki jelit, ale też używanie antybiotyków czy infekcje bakteryjne. Co istotne - przyczyny te nie są jeszcze do końca poznane. Na szczęście leczenie może być wdrożone również w sytuacji, gdy etiologia objawów zespołu jelita drażliwego pozostaje niewiadomą.

Terapia przy objawach zespołu jelita drażliwego

Podstawowym krokiem, niezależnie od typu objawów, jest wprowadzenie zmian w diecie. W zależności od tego, jakie symptomy dominują, stosuje się odmienne sposoby odżywiania. Poza nową dietą warto wprowadzić również do codziennych zajęć więcej aktywności fizycznej. Jeśli często odczuwamy stres - można dodatkowo sięgnąć po środki farmakologiczne redukujące takie napięcie. Warto bowiem zauważyć, iż objawy zespołu jelita drażliwego mogą ulegać nasileniu w sytuacjach stresowych. Leczenie choroby, w przypadku, gdy jej głównym przejawem są częste biegunki sprowadza się do wprowadzenia diety lekkostrawnej. Jej podstawą powinny być produkty o obniżonej zawartości błonnika. Wśród produktów zbożowych warto jadać szczególnie jasne pszenne pieczywo oraz suchary, a także kasze - perłową, manną oraz kukurydzianą. Zaleca się też konsumpcję warzyw korzeniowych (jak seler, marchew, pietruszka), natomiast rezygnację z obecności roślin strączkowych, kapustnych oraz cebulowych w diecie. Objawy może wzmagać również nadmiar cukru - szczególnie fruktozy obecnej w owocach oraz sokach owocowych, oraz laktozy obecnej w mleku. Zamiennikiem dla mleka mogą być jogurty oraz kefiry - które dodatkowo dostarczają do organizmu bakterii korzystnie oddziałujących na pracę jelit. Zdecydowanie konieczna jest rezygnacja z produktów zawierających sorbitol - a więc gum do żucia, dżemów, słodzików i innych wysoko przetworzonych towarów spożywczych.

Dieta w przewlekłych zaparciach przedstawia się diametralnie inaczej. Tutaj błonnika nie może zabraknąć - konieczne jest bowiem usprawnienie perystaltyki jelit oraz zwiększenie częstotliwości wypróżnień. Błonnik warto jednak wprowadzać stopniowo, głównie pod postacią pełnowartościowych posiłków, niekoniecznie przy pomocy suplementów. Ciemne pieczywo, grube kasze (gryczana, pęczak, jaglana), makaron razowy czy brązowy ryż, a także otręby to produkty, które na stałe powinny zagościć w diecie. Do tego konieczne jest spożywanie znacznych ilości płynów (najlepiej niegazowanych i niesłodzonych), a także częste dodawanie do posiłków nabiału - z wykluczeniem tłustych serów i serów pleśniowych - oraz ryb. Istotnym elementem diety są oczywiście warzywa i owoce - im więcej mają błonnika, tym lepiej (wśród nich znajdują się m.in. buraki ćwikłowe, fasola szparagowa, rzepa, rzodkiew, śliwki - również suszone, morele, rodzynki etc.).

Ogólne wskazówki postępowania w chorobie
Warto zaznaczyć, że niezależnie od typu dominujących objawów zespołu jelita drażliwego warto skorzystać z podstawowych zasad:
* spożywać regularne posiłki, w mniejszych porcjach, ale częściej;
* unikać pośpiechu podczas jedzenia;
* starać się jadać jak najwięcej gotowanych potraw (najlepiej bez tłuszczu);
* unikać tłustych produktów mięsnych czy roślinnych;
* używać przypraw o łagodnym charakterze;
* wyeliminować z diety kofeinę, ograniczyć alkohol, mocną herbatę i soki owocowe.

 

więcej: http://zdrowiedza.pl/objawy-zespolu-jelita-drazliwego/