Tanie i nieorginalne, ale czy dobre? - czyli produkty z Chin Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 03 lipca 2015 10:03

Tanie i nieoryginalne, ale czy dobre? - czyli produkty z Chin

Nie ma chyba bardziej opłacalnego miejsca na świecie, jeśli chodzi o koszty produkcji, niż Chiny. Ten niemal 1,5 miliardowy kraj od wielu lat przoduje w wytwarzaniu nieprawdopodobnej ilości różnego asortymentu, niezależnie od dziedziny. Z okazji tej korzystają oczywiście znani producenci butów, sprzętu elektronicznego itp. jednak późniejsza cena rynkowa ich produktów jest często zbyt wysoka, jak na standardy polskiego mieszkańca. Dlatego furorę od dłuższego czasu robią o wiele tańsze podróbki chińskich manufaktur. Zwłaszcza środowisko internetowe jest podatne na te dobra i chłonie je jak przystało na nowoczesną gąbkę napędzaną zasadami kapitalizmu. Czy te produkty są jednak dobre? Czy warto wydawać pieniądze na nieoryginalny produkt z Chin? O tym poniżej.

Na rynku polskim

Nasz naród (choć oczywiście nie tylko) lubi szukać wszelkich okazji do oszczędności. Nic więc dziwnego, kiedy widzimy, że osobę, którą stać na to by na zegarek wydać kilka tysięcy złotych, szuka okazji by cenę ta zmniejszyć o kilka banknotów stuzłotowych. Z kolei sprzedawcy (tu przoduje głównie handel internetowy), którzy dostrzegają tę okazję oferują w swoich sklepach równie chętnie produkty oryginalne, jak i chińskie podróbki, które są łudząco podobne do swych pierwowzorów. Może zdarzyć się nawet, że w opisie zostajemy zapewnieni o jakości i najwyższym bezpieczeństwie, a cena będzie różnić się nieznacznie, choć koszt zakupu był o wiele bardziej opłacalny. Ciekawostką jest natomiast, że Polacy mogą w takim wypadku szukać szczęścia na portalach zagranicznych i dokonywać zakupu wprost od chińskiego producenta. Czas oczekiwania jest nieco dłuższy, jednak można sporo zaoszczędzić.


Dobre czy złe produkty?

Chińskie i nieoryginalne produkty są trochę jak loteria, jednak w porównaniu do naszego krajowego totalizatora sportowego szansę na zadowolenie wynoszą aż 50%. Może okazać się, że coś przestanie nam działać lub zniszczy się bardzo szybko. Może też zdarzyć się, że otrzymamy produkt o takiej samej jakości, jaką oferuje nam znana firma, która ma swój sklep w każdej galerii handlowej. Produkt więc jest pełnowartościowy, jednak cena o wiele bardziej satysfakcjonuje nasz rachunek w banku. Ceny na azjatyckich stronach są tak niskie, że ryzyko jest tu naprawdę znikome. Jakość nierzadko przekracza nasze wyobrażenia, które daje cena, może dlatego też tak chętnie coraz większa część społeczeństwa robi w ten sposób zakupy.


Trochę statystyk

Co takiego kupujemy z Chin? Tu sprawa jest bardzo oczywista. Kobiety najchętniej sięgają po azjatyckie podróbki w przypadku ubrań. Bo tanio, nowocześnie, ładnie, lekko i subtelnie, a taka kurtka, spodnie czy sukienka zawsze przydadzą się w kobiecej garderobie. Do tego jeszcze jakaś torebka, może nawet jedna lub dwie pary butów i nowy komplet na wyjście ze znajomymi już jest. Panowie wolą elektronikę, choć coraz częściej zdarza się, że i oni decydują się na zamówienie kilku sztuk ubrań i innych akcesoriów.


Dlaczego warto?

Za zakupami produktów z azjatyckich aukcji przemawiają:

- fakt, że na tych samych liniach produkcyjnych wytwarzane są również oryginalne produkty,
- niska cena i adekwatna do niej jakość, która potrafi czasami pozytywnie zaskoczyć,
- cała masa rzeczy niedostępnych na naszym rynku,
- możliwość pomocy pracownikom, którzy wbrew pozorom zarabiają naprawdę mało na wytwarzaniu markowych dóbr dla reszty świata.

Dziękujemy serwisowymi na-zakupy.eu za współpracę!