Czym powinien się charakteryzować dobry dom pogrzebowy? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 01 lipca 2015 09:51

Czym powinien się charakteryzować dobry dom pogrzebowy?

Kiedy umiera bliska nam osoba, często znajdujemy się w takiej rozpaczy, że nie wiemy, co mamy ze sobą począć. W takich chwilach z pomocą przychodzi nam najbliższa rodzina, ale ważne jest również, aby pamiętać o godnej opiece i trosce nad zmarłym, którą zapewnić musi dom pogrzebowy.

Niestety decyzje co do pochówku ukochanej osoby przychodzi nam podjąć samemu. Nie jest to ani łatwa, ani przyjemna czynność, jednak musimy myśleć nad tym, iż będzie to ostatnia droga członka naszej rodziny, tak więc bardzo ważne w tym momencie jest oddanie mu należytego szacunku. Trzeba zatem poszukać takiego domu pogrzebowego, który ciało naszego bliskiego będzie traktował z poszanowaniem - pamiętając o tym, iż była to osoba kochana, a nie traktując ciała tylko jako rekwizyt. Zakład Pogrzebowy Szadkowski, powstały w 1985 roku, to firma z tradycjami, która oddaje zmarłemu należyty szacunek.

Jak wybrać dobry do pogrzebowy?

Ważne jest, aby wybrać taki zakład pogrzebowy, który znajduje się niedaleko zarówno miejsca pochówku zmarłego, jak i miejsca naszego zamieszkania. Nie trzeba chyba mówić, że dobry zakład pogrzebowy to taki, który wśród znanych nam osób ma dobre opinie. Osoby pracujące w domu pogrzebowym powinny zostać niezwykle starannie dobrane, nie powinny być to tak zwane osoby z ulicy - w tym wypadku liczy się przede wszystkim doświadczenie w obchodzeniu się ze zmarłymi oraz wrażliwość i wrodzona empatia. Może wcześniej o tym nie słyszeliśmy, ale karawany, którymi wożone są trumny, powinny spełniać określone wymagania SANEPIDU oraz prawa. Oczywiście nie musimy tego robić, ale jeśli chcemy mieć pewność co do kwalifikacji firmy, zawsze możemy poprosić jej przedstawiciela o okazanie nam odpowiedniego dokumentu poświadczającego je. Ważne jest również, aby dom pogrzebowy wyposażony był w chłodnię lub mroźnię, w której ciało zmarłego będzie mogło przeczekać aż do pochówku - ważne jest to dla zachowania odpowiednich warunków estetycznych naszego zmarłego, wiadomo bowiem, iż na przykład wysokie temperatury mają niekorzystny wpływ na ciało.

Najlepiej jest wybrać taki dom pogrzebowy, który zajmie się nie tylko odpowiednim pochówkiem ciała naszego bliskiego, ale również pomoże nam z wszystkimi formalnościami, które się z tym wiążą. Osoba pomagająca nam w tym powinna cechować się wysoką empatią, oczywiście chęcią pomocy, cierpliwością i zrozumieniem dla naszego bólu. Jeśli nie jesteśmy pewni, który zakład pogrzebowy wybrać, może nam pomóc porównanie cen usług poszczególnych firm. Pamiętajmy jednak aby porównać również zakres obsługi, ponieważ to, że jest ona tania, może oznaczać, iż ogranicza się tylko do podstawowych czynności wchodzących w zakres posługi. Zakład Pogrzebowy Szadkowski oferuje pomoc w realizowaniu wszelkich kwestii związanych ze szpitalami, urzędami, kościołami oraz już bezpośrednio na cmentarzach.

Jeśli zatem stanęliśmy przed trudnym wyborem zdecydowania się na zakład pogrzebowy, z usług którego jesteśmy niejako zmuszeni skorzystać, ważne jest zarówno to, aby jego pracownicy przeprowadzili nas przez wszystkie czynności oraz formalności z cierpliwością i zrozumieniem, iż jest to dla nas bardzo ciężka oraz bolesna sytuacja, jak i to, aby ciało bliskiej nam osoby zostało potraktowane z należytym mu szacunkiem.