Dlaczego dzieci nie chcą jeść i jakie są tego konsekwencje? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 28 czerwca 2015 09:15

Dlaczego dzieci nie chcą jeść i jakie są tego konsekwencje?


Rodzice często skarżą się, że ich pociechy nie chcą spożywać tego co im przygotują, grymaszą oraz nie jedzą o wyznaczonych porach. Wielu z nich zastanawia się czy dzieci rodzą się niejadkami, a może to oni popełnili błąd w kwestii wychowania i sposobu karmienia? Jakie są tego przyczyny? Justyna Pląskowska, która na co dzień specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów dla najmłodszych z zakresu zdrowego żywienia, a także samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej w Akademii Kulinarnej Whirlpool we Wrocławiu udzieliła odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują zmartwionych rodziców.


Dlaczego dzieci nie chcą jeść?
Bardzo często głównym powodem jest przyzwolenie rodziców na niedojadanie posiłków. Często dają się nabrać na dziecięce psychologicznie zagrywki w stylu: „już nie mogę", czy „to mi nie smakuje". Maluchy często są w stanie powiedzieć wszystko, aby odejść od stołu i wrócić do swoich ulubionych czynności. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że ich potomstwo nie posiada w tym wieku sprecyzowanych preferencji smakowych, dlatego dają przyzwolenie na wybieranie potraw oraz grymasy. Podczas karmienia dziecka ważna jest asertywność. Jeśli opiekun zbyt często uchyla się od zasad, bez większych starań uda mu się stworzyć niejadka. Jeśli jednak stanowczo będzie oczekiwał pustych talerzy, na których wcześniej zostały nałożone zdrowe, adekwatne do wzrostu, wagi i potrzeb dziecka porcje, to z biegiem czasu uda się wyrobić u malucha nawyk jedzenia zdrowych potraw z uśmiechem na ustach. Rodzice bardzo rzadko zdają sobie sprawę z faktu, że sami dają potomstwu sygnały, ze coś im nie smakuje robiąc grymas na twarzy, lub zaznaczając, że pozostawione danie na talerzu jest przyczyną zbyt dużej porcji czego dziecko nie powinno być ich świadkiem.
Dlaczego maluchy kochają słodkie potrawy, a zdrowych już nie?
Prawda jest bolesna. Często rodzice sami uczą dzieci, że słodkie jest pyszne dając łakocie w nagrodę, chociażby za zjedzenie obiadu. Warto w tym momencie zadać pytanie czy główne posiłki w takim razie są czymś gorszym i mniej smacznym od deseru? Takim zachowaniem opiekunowie uświadamiają dzieciom, że tak właśnie jest. Warto spojrzeć na podawanie słodyczy również z medycznej strony. U dzieci, których dieta obfituje w słodkości często pojawia się problem próchnicy lub niekompletnego stanu uzębienia, a później nietrudno o traumę dentystyczną, która jest niepotrzebnym i przykrym wydarzeniem, za co finalnie odpowiedzialni są niestety rodzice.
Do czego jeszcze może prowadzić nieprawidłowe odżywanie?
Nieprawidłowa dieta, szczególnie u dzieci często prowadzi do zaburzeń masy ciała. Coraz częściej dzieciaki są niedojedzone i posiadają zaniżoną wagą. Wszystko przez złą dietę ubogą w pełnowartościowe, zdrowe posiłki, a głód jest tłumiony poprzez jedzenie niezdrowych przekąsek, takich jak chrupki, chipsy, słodycze, czyli inaczej puste kalorie. Istnieje również problem dzieci z nadwagą, która bardzo często jest spowodowana brakiem kontroli tego co i o jakiej porze powinno jeść. Nieprawidłowe odżywianie prowadzi również do problemów z koncentracją, co negatywnie wpływa na zdolność przyswajania wiedzy, a co za tym idzie wyniki w nauce. Kolejnym problemem, jest fala niećwiczących dzieci na lekcjach wychowania fizycznego, które często jest spowodowane brakiem akceptacji swojego wyglądu. Dzieciom, które nie uprawiają sportów spada samoocena, a ranga problemu nadwagi cały czas rośnie. A to wszystko przez „niejadka".
Więcej informacji o Akademii Kulinarnej Whirlpool na www.akademiakulinarnawhirlpool.pl


O Akademii Kulinarnej Whirlpool.
Akademia Kulinarna Whirlpool w Warszawie mieści się w awangardowej przestrzeni kulturalno-biurowej na terenie praskiego kompleksu Soho Factory, na ulicy Mińskiej 25. Włoscy gospodarze tego wyjątkowego miejsca – Marco Luca Ghia oraz Emilliano Castagna – zapraszają na swoje wyjątkowe śródziemnomorskie warsztaty. Oferta w dużej mierze bazuje na inspiracjach kuchnią włoską, lecz znajdziemy w niej również spotkania z kucharzami specjalizującymi się w lokalnej kuchni polskiej czy przysmakach z dalekich krajów. Dodatkowy i wyjątkowym elementem są degustacje win prowadzone przez profesjonalnych sommelierów.
Akademia Kulinarna Whirlpool we Wrocławiu. Szefem kuchni jest Justyna Pląskowska - prowadzi warsztaty z zakresu zdrowego żywienia oraz samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej. Zachęca dzieci i najbardziej wymagających konsumentów do spożywania naturalnych potraw, pokazując, że pojęcie Slow Food, to przede wszystkim zabawa w towarzystwie witamin i najważniejszych mikroelementów. Oferta wrocławskiej akademii jest niezwykle szeroka. Od kursów dla dorosłych, amatorów i profesjonalistów, przez warsztaty dla dzieci, spotkania integracyjne, urodziny, spotkania autorskie po warsztaty baristyczne oraz sommelierskie.
Akademia Kulinarna Whirlpool dysponuje nowoczesnym zapleczem kuchennym wyposażonym w najwyższej klasy sprzęty do zabudowy marki Whirlpool. Wszystkie urządzenia wyposażone są w 6-ty Zmysł, inteligentną technologię, która zapewnia idealną skuteczność i doskonałe rezultaty. Unikatowe wzornictwo, które idzie w parze z funkcjonalnością obsługi, dopełnia całości i sprawia, że przestrzenie Akademii Kulinarnej Whirlpool posiadają niepowtarzalny wygląd. A goście Akademii czują się tam komfortowo i wracają, by przeżyć nowe przygody kulinarne pod czujnym okiem naszych mistrzów kuchni.

 

/źródło - /