Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców w Klasztorze w Wojnowie zaprasza... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 21 czerwca 2015 21:16

OTWARCIE MUZEUM IKON I KULTURY STAROOBRZĘDOWCÓW W KLASZTORZE W WOJNOWIE

29 czerwca 2015 roku o godz. 9:30 dokonano otwarcia muzeum ikon Staroobrzędowców w kaplicy Klasztoru w Wojnowie nad jeziorem Duś.

 

Początki Wojnowskiego klasztoru pod wezwaniem Zbawiciela i Trójcy Świętej są na poły legendarne. Otóż w 1836 roku na półwyspie wcinającym się w urokliwe jezioro Duś wybudował sobie pustelnię pobożny człowiek za wschodu, Ławrientij Rastropin, czyli starzec Griegoriew. W Wojnowie oddalonym od pustelni o ponad kilometr stało już wtedy ponad 30 drewnianych domów zamieszkałych przez Rosjan wyznania staroobrzędowego. Odwiedzali oni pustelnika, przyłączali się do jego modlitw, a także opiekowali się nim, przynosząc jedzenie zwłaszcza, gdy oślepł i nie mógł samodzielnie łowić ryb. W 1847 roku na miejscu pustelni Rosjanie wybudowali klasztor męski. Rok później przybył do niego Piotr Ledniew, zwany Pawłem Pruskim, który rozbudował monaster, sprowadzając jego wyposażenie z Rosji. Paweł uczynił z Wojnowa centrum wiary i kultury staroobrzędowej. Kaplica zyskała wiele cennych ikon oraz pięknie wydanych ksiąg liturgicznych drukowanych m.inn. w drukarni w Piszu oraz przywiezionych z Rosji, głównie z Moskwy.
W 1885 roku klasztor kupiła Helena Dikipolska, mniszka przybyła z Rosji i zamieniła go na klasztor żeński. Klasztor funkcjonował do 1972 roku, do śmierci ostatniej przeoryszy, czyli mateczki – Antoniny Kondratiewnej. Obecnie znajduje się w rekach prywatnych, lecz wystrój kaplicy zachowany został bez zmian. W 2014/15 roku cały budynek klasztoru, kaplica (przywrócono w niej, odkryte pod warstwami farby oryginalne zdobienia) także wszystkie ikony oraz zabytkowy żyrandol zostały odnowione. W kaplicy powstało muzeum ikon, którego otwarcie nastąpiło o dziewiątej trzydzieści rano 29 czerwca 2015 roku

Zapraszamy, warto zobaczyć. Babcia Polka już to widziała. Robi wrażenie.

(jeśli interesuje Was więcej informaci o Klasztorze, Staroobrzędowcach i Wojnowie - kliknijcie TUTAJ)

Przy okazji - zapraszamy na, jedyny w takiej formie, Wojnowski Festiwal Fotografii. Na odcinku 2 km, na płotach wsi obejrzeć mozna zdjęcia wybitnych Polskich fotografów. Wystiwa fotografii wielkoformatowych odbywa w lecie, od poczatku czerwca do końca września każdego roku. Warto zobaczyć.