Nie daj się okraść na wakacjach Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 26 czerwca 2015 14:57

Nie daj się okraść na wakacjach

Kradzieże zdarzają się wszędzie, a na wakacjach najłatwiejszym łupem dla złodziei jest turysta. Najczęściej wyróżnia się ubiorem i prawie zawsze zabiera swój najcenniejszy bagaż ze sobą. Jest więc objuczony tobołkami, plecakami, torebkami czy aparatami, które stanowią łatwy cel. Turysta zaaferowany zwiedzaniem nowych miejsc często bywa beztroski, a większość kradzieży to właśnie te okazjonalne, kiedy rzeczy chociażby na moment pozostają bez opieki. Podpowiadamy jak nie dać się okraść, szczególnie gdy posiadamy przy sobie drogi sprzęt fotograficzny i wszystkie wspomnienia zapisane na kartach pamięci.

 

Najważniejsze, aby turysta jak najmniej wyróżniał się z tłumu, a ze sobą zabierał tyle podręcznego bagażu, ile w stanie sam przypilnować. Najlepszym sposobem na ochronę drogiego sprzętu jest ukrycie go w mało rzucających się w oczy torbach i plecakach. Istnieją takie, które spełniają funkcje antykradzieżowe, ale wyglądają niepozornie i nie sugerują drogiej zawartości, dlatego też rzadziej prowokują złodziei. Specjalnie zaprojektowane torby i plecaki pomieszczą wszystkie niezbędne akcesoria, ponieważ wyposażone są w przegrody, które ułatwiają segregację bagażu. Warto zainwestować także w specjalne portfele, sekretne paszportówki, torby z zabezpieczeniami czy biodrówki z zamknięciem, tak aby jak najwięcej rzeczy wygodnie nosić przy sobie.

Od 20 lat jestem zawodowym fotografem, ale tak na poważnie podróżuję ciut dłużej. Z aparatem fotograficznym przemierzyłem każdą strefę klimatyczną – od lodów Arktyki, przez największe pustynie i tropikalne lasy, po himalajskie szczyty. Nauczyłem się, że do każdej, nawet najmniejszej wyprawy trzeba się dobrze przygotować. Turysta może stać się nie tylko ofiarą okazjonalnej kradzieży, ale też wpaść w misternie przygotowaną pajęczynę uplecioną ze złudzeń, obietnic, świetnych okazji czy łatwych pieniędzy. W niektórych krajach są to np. propozycje zakupu artefaktów miejscowej kultury po okazjonalnych cenach. Innym razem może się przydarzyć kradzież na autostradzie, kiedy pseudo turyści pytają o drogę, rozkładając mapę na masce samochodu, a inny członek szajki okrada torby, bagażnik i przyczepę. Wakacje to czas kiedy chcemy być beztroscy, ale aby mieć miłe wspomnienia, należy zachować odrobinę rozsądku i czujności – radzi Marek Arcimowicz, fotograf National Geographic Poland.

Firma Pacsafe wyszła naprzeciw oczekiwaniom stawiających na bezpieczeństwo klientów i stworzyła linię toreb i plecaków fotograficznych, które zawierają ścianki odporne na przecięcia, funkcję RFIDsafe™ chroniącą karty zbliżeniowe oraz paszporty biometryczne przed zeskanowaniem, dzięki czemu dane oraz środki pieniężne właściciela są bezpieczne. Inne funkcje to zabezpieczenie końcówek zamków przed rozsunięciem oraz paski wyposażone w karabińczyki z blokadą otwarcia Turn&Lock. Umożliwiają one szybkie przypięcie torby do dowolnego stałego elementu np. w restauracji, na lotnisku czy w parku, zmniejszając prawdopodobieństwo kradzieży, która polega na wyrwaniu torby. Ponadto torby zostały uzbrojone w regulowane paski z wszytą stalową linką, której złodziej nie przetnie. Są one przeznaczone do aparatów, dużych ciężkich zestawów typu reporterskiego, a nawet lekkich zestawów dla amatorów oraz telefonów używanych jako aparaty fotograficzne. Jako dodatkowa ochrona do toreb i plecaków dodane są również pokrowce przeciwdeszczowe.

Torby Pacsafe nie tylko chronią aparat przed zagrożeniami w trakcie transportu, ale też zapewniają sprzętom odpowiednie bezpieczeństwo podczas wycieczek czy dalszych podróży. Dodatkowo posiadają bezpieczny uchwyt górny w kształcie bumerangu, który zapewnia szybki dostęp do aparatu, więc fotograf nigdy nie przegapi idealnego momentu do zrobienia zdjęcia. Antykradzieżowe plecaki i torby sprawdzą się jako prezenty firmowe lub okazjonalne dla wszystkich wielbicieli fotografii – tłumaczy Arkadiusz Majewski, właściciel firmy Red Bird.

O właściwym zabezpieczeniu sprzętu fotograficznego należy szczególnie pomyśleć wyjeżdżając do egzotycznych państw oraz przed daleką podróżą samolotem czy autokarem. W popularnych kurortach turystycznych obcokrajowcy szczególnie narażeni są na kradzieże. Warto także zauważyć, że w hotelach często brakuje pokojów wyposażonych w sejfy i zdarzają się tam włamania. Tutaj niezwykle przydatne okażą się sejfy podróżne. Do ochrony bagażu można także wykorzystać specjalne stalowe siatki, praktycznie uniemożliwiające kradzież.

Produkty marki Pacsafe można zakupić u dystrybutora marki w Polsce - Red Bird.


 

Red Bird (http://www.redbird.pl/) – Łódzka firma zajmująca się importem i dystrybucją markowej odzieży oraz akcesoriów podróżnych. Wyłączny dystrybutor marki Contigo, Pacsafe, Mac in Sac, Troika, Thermos. Producent i właściciel marek Dr.Bacty, LuckyLock, SevenStones.

 

/źródło - /


 

Poprawiony: piątek, 26 czerwca 2015 15:07