Worki do nietrzymania moczu - z jakiego tworzywa powinny być wykonane? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 23 czerwca 2015 15:07

Worki do nietrzymania moczu - z jakiego tworzywa powinny być wykonane?

Nietrzymanie moczu to problem, który w pewnym wieku dotyka wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Może to być zarówno objaw, o którym warto wspomnieć lekarzowi podczas wizyty kontrolnej lub tymczasowy skutek zabiegu czy operacji. Skutecznym rozwiązaniem w tej kwestii okazuje się założenie cewnika zewnętrznego. Ze względu na swoje przeznaczenie urządzenie to pomaga w prowadzeniu stosunkowo normalnego, a przede wszystkim higienicznego życia w czasie, w którym nie jesteśmy zdolni odprowadzać moczu w naturalny sposób. Wiąże się to oczywiście z wprowadzeniem w życie licznych zasad i kilku ograniczeń, równie ważny jest także sam zakup - jakość cewnika i materiałów, z których wykonano także pozostałe elementy.

- Dobrze wykonany cewnik zewnętrzny powinien być dyskretny i skuteczny. To elastyczna koszulka, połączona z workiem do zbiórki moczu, przypiętym do nogi i ukrytym pod spodniami. Chociaż początkowo nawet zamontowanie cewnika ze wszystkimi elementami może przysporzyć problemów, to po jakimś czasie przyzwyczajamy się i cały proces idzie dużo sprawniej. Z biegiem czasu także normalne staje się prowadzenie bardzo higienicznego trybu życia, co jest konieczne celem zmniejszenia ryzyka infekcji - tłumaczy specjalista z firmy Larkis.

W tym przypadku wszystkie elementy urządzenia są istotne, jednak najważniejsze z nich to właściwy cewnik oraz worek, do którego za pomocą drenu odprowadzany jest mocz. Tam jest on bezpiecznie przechowywany do momentu, w którym możemy go wylać do toalety. Stosowanie cewników wymaga wyjątkowego przestrzegania zasad higieny, ponieważ bardzo łatwo o zakażenie dróg moczowych. W pierwszej kolejności należy mieć pewność, że założony cewnik uniemożliwia bezpośredni kontakt moczu ze skórą (nie podrażnia jej), aby uniknąć infekcji nie należy odłączać worka od cewnika, ani zatykać końca zatyczkami. Nie należy trzymać cewnika otwartego, ponieważ może to spowodować wzrost bakterii w drogach moczowych. Istotną kwestią są materiały użyte przy wykonaniu urządzenia - w przypadku samego cewnika polecane są te wykonane z silikonu, jako wyjątkowo trwałego, a przede wszystkim łatwego w utrzymaniu czystości, najlepsze elementy tekstylne produkuje się z wysokiej jakości bawełny. Worek musi być wykonany np. z medycznego PVC, nie może zawierać lateksu i powinien składać się z węża łączącego, zaworu odpowietrzającego oraz zaworu spustowego. Najlepiej wymieniać go po każdorazowym napełnieniu - długie trzymanie wypełnionego moczem worka, bez względu na jakość wykonania może spowodować namnażanie się bakterii chorobotwórczych. - Tak jak w przypadku innych elementów, z których składa się cewnik, należy zachować szczególny poziom higieny. Po odłączeniu worka i przed podłączeniem nowego należy zdezynfekować końcówkę worka i cewnika. Ważna jest także codzienna higiena okolicy ujścia cewki oraz zewnętrznej części cewnika, wystarczające jest dokładnie umycie wodą z mydłem. Przy zakupie cewnika, a później samych worków warto zaopatrzyć się u sprawdzonego producenta. Możemy mieć wtedy pewność, że dostajemy w pełni bezpieczny, sprawny, a przede wszystkim sterylny produkt - tłumaczy specjalista Larkis.