Zdarzenie drogowe?Sprawdź jak nie dopuścic do kolejnego! Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 19 czerwca 2015 13:38

Zdarzenie drogowe? Sprawdź jak nie dopuścić do kolejnego!

Niezabezpieczony samochód, który został unieruchomiony na drodze, stanowi poważne zagrożenie dla uczestników ruchu. Nie wiesz jak zachować się w razie awarii lub kolizji? Służymy pomocą.

Na drodze może dojść do wielu sytuacji, w wyniku których samochód nie będzie zdatny do dalszej jazdy. Awaria, kolizja lub inne zdarzenie drogowe - oto najczęstsze przyczyny unieruchomienia pojazdu. W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim właściwa reakcja, gdyż od niej zależy bezpieczeństwo, nie tylko nasze i naszych pasażerów, ale również innych uczestników zdarzenia i pozostałych użytkowników dróg. Należy zdać sobie bowiem sprawę z tego, że niezabezpieczony pojazd, który zatrzymał się w miejscu nieprzeznaczonym do tego, stanowi śmiertelną pułapkę. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której w dwa rozbite pojazdy wjeżdża kolejny rozpędzony samochód. Po chwili mamy gotowy karambol, być może z ofiarami śmiertelnymi. Zabezpieczenie miejsca, w którym samochód uległ awarii, jest bezwzględnym obowiązkiem kierującego. Podobnie wygląda sytuacja, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku drogowego - jeżeli któryś z uczestników jest w stanie to zrobić, nie powinien zwlekać z czynnościami, jeżeli nie, miejsce zdarzenia zabezpieczyć powinien świadek.

NA AUTOSTRADZIE

Wszelkie zdarzenia drogowe są najbardziej niebezpieczne wtedy, gdy dojdzie do nich na autostradzie. Prędkości na nich osiągane sięgają 140 km/h, zatem każdy postój w miejscu nieprzeznaczonym do tego celu, może mieć katastrofalne konsekwencje. W momencie, gdy awaria samochodu przydarzy się na autostradzie, należy pamiętać o pewnych zasadach postępowania. Po pierwsze należy zatrzymać samochód w miejscu możliwie najbezpieczniejszym, jeżeli jest to możliwe - na pasie awaryjnym. W samochodzie należy włączyć światła awaryjne i ustawić za nim trójkąt ostrzegawczy (w odległości 100 m od miejsca, w którym nastąpiło zatrzymanie pojazdu). Kierowca opuszczający samochód musi pamiętać, że może to zrobić wyłącznie od strony pasażera. Nie należy również zapominać o kamizelce odblaskowej, nawet w warunkach dobrej widoczności. W dalszej kolejności należy udać się do najbliższego telefonu alarmowego i zawiadomić o zdarzeniu obsługę autostrady, która z kolei przekaże informację do patrolu policji autostradowej. Zepsuty pojazd może zostać usunięty wyłącznie z pomocą lawety. Holowanie na autostradzie jest zabronione.
W przypadku kolizji lub wypadku drogowego, do którego doszło na autostradzie, procedura zabezpieczenia pojazdu lub pojazdów wygląda dokładnie tak samo - należy uruchomić światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m. W przypadku zdarzenia, w którym nikt nie odniósł obrażeń, pojazdy muszą zostać usunięte z pasa ruchu. Nie można natomiast tego zrobić przy wypadku, w wyniku którego jedna lub więcej osób, odniosła rany lub poniosła śmierć. W takiej sytuacji samochody muszą pozostać w takiej pozycji, w jakiej się zatrzymały. Na podstawie położenia pojazdów i zabezpieczonych śladów, policja będzie mogła ustalić przebieg zdarzenia. W przypadku kolizji, uszkodzone pojazdy będą musiały zostać niezwłocznie usunięte z autostrady, zatem musi zostać wezwana pomoc drogowa.
Podsumowując:

• postój na autostradzie w miejscu innym, niż wyznaczone do tego celu, musi zostać zasygnalizowany światłami awaryjnymi;
• trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości 100 m za pojazdem;
• kierowca może opuścić pojazd wyłącznie od strony pasażera;
• o zdarzeniu należy niezwłocznie powiadomić obsługę autostrady.

NA POZOSTAŁYCH DROGACH

Niezamierzony postój na drogach krajowych, a nawet gminnych i miejskich, również może nieść tragiczne konsekwencje. W takiej sytuacji także obowiązują zasady postępowania, których celem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzenia drogowego lub awarii samochodu należy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce, w którym doszło do zdarzenia, było widoczne już z daleka. W pojazdach muszą być uruchomione światła awaryjne, a za nimi - ustawiony odblaskowy trójkąt ostrzegawczy w stosownej odległości. Na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym (z wyjątkiem omówionej wcześniej autostrady), powinna ona wynosić 30-50 m. Warto wiedzieć, że trójkąt ustawiamy wyłącznie wtedy, gdy zatrzymanie nastąpiło w miejscu niedozwolonym lub na poboczu, gdzie samochód nie jest dostatecznie widoczny. W obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy powinien być ustawiony (tuż za pojazdem) tylko wtedy, gdy postój nastąpił na jezdni. Ta sama zasada dotyczy używania świateł awaryjnych. W obszarze zabudowanym i na wszystkich drogach poza nim (z wyjątkiem autostrad), dozwolone jest holowanie pojazdów na lince, o ile stan techniczny na to pozwala. Jeżeli nie, musi zostać wezwana pomoc drogowa.

Świadkowie zdarzenia drogowego, bez względu na to na jakiej drodze do niego doszło, mają bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy przedmedycznej wszystkim jego ofiarom i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. O zaistniałej sytuacji, należy powiadomić właściwe służby, w tym przypadku - pogotowie ratunkowe i policję. Nie należy też zapominać o własnym bezpieczeństwie. Świadkowie nie powinni chodzić po jezdni, na której odbywa się ruch i, w miarę możliwości, powinni założyć kamizelki odblaskowe.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę "Pomoc Drogowa Lidia Buda" z Poznania ( holowanie.i-poznan.pl ) specjalizującą się w udzielaniu całodobowej pomocy drogowej i transporcie aut w kraju i Europie.