Rodzaj garnków ma znaczenie Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 08 czerwca 2015 12:57

Rodzaj garnków ma znacznie

Garnki to akcesoria kuchenne, które są niezbędne do gotowania. Jednakże nie każdy garnek nadaje się do wszystkiego. Niektóre potrawy przygotowane w niewłaściwym naczyniu mogą stracić smak. Dodatkowo przy zakupie garnków warto zwrócić uwagę, do jakiej kuchni są przystosowane. Inne garnki będziemy używać do kuchni gazowej, inne do elektrycznej, a jeszcze inne do indukcyjnej. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję przemyślmy wszystkie za i przeciw.

 

Na rynku dostępne są garnki różnego typu. Najpopularniejsze są te emaliowane i te ze stali nierdzewnej. W sklepach znajdziemy także garnki z odlewu z aluminium, żeliwne oraz elektryczne. Trzeba pamiętać, że nie każdy garnek będzie pasował na każdą kuchnię, zatem to, że garnek jest ze stali nierdzewnej lub żeliwny jeszcze nie oznacza, że będzie nadawał się np. na kuchnię indukcyjną. Poniżej opisujemy rodzaje garnków z ich wadami i zaletami.

Garnki emaliowane

Są to garnki zazwyczaj stalowe (niekiedy też szklane) pokryte powłoką z emalii. Jest ona dość wytrzymała, chociaż po dłuższym czasie użytkowania może odpryskiwać. Mimo tego sprawdza się chociażby ze względu na fakt, że ma właściwości antybakteryjne, co jest bardzo ważne w przypadku garnków. Dodatkowo nie wchodzi w reakcję z kwasami i zasadami, więc nie zmienia też smaku potraw. Naczynia tego typu są łatwe w czyszczeniu i nadają się do gotowania różnego rodzaju potraw. Garnki emaliowane były najczęściej używane w latach dziewięćdziesiątych na kuchniach gazowych. Mimo tego część z nich nadaje się również na kuchnie elektryczne i indukcyjne.

Garnki ze stali nierdzewnej

Tego typu garnki znajdziemy prawie w każdym domu, obecnie są zdecydowanie najpopularniejsze. Wykonane są zazwyczaj ze stali chromowo-niklowej, oznaczonej symbolem 18/10. Zawartość niklu w składzie surowca, z którego produkowane są garnki, może być kłopotliwa dla alergików. Zatem przed ich zakupem warto o tym pamiętać i wykluczyć uczulenie na nikiel. Garnki stalowe dobrze sprawdzają się głównie ze względu na fakt, że są bardzo wytrzymałe. Zatem, jeśli zakupimy zestaw garnków stalowych, to spokojnie posłużą nam one przez długie lata. Tego typu naczynia są również dobrymi nośnikami ciepła, ponieważ długo je utrzymują. Najlepsze z garnków stalowych, to te z grubym dnem. Nadają się one na wszystkie rodzaje kuchni, jednakże muszą posiadać specjalne oznaczenie, które wskazuje, do której kuchenki są przeznaczone.

Garnki z odlewu z aluminium

Naczynia tego typu są odporne na uszkodzenia i zarysowania. Z powodzeniem mogą być używane w piekarniku (w temperaturze do 240 stopni Celsjusza) i w zmywarce. Jest to znaczne ułatwienie, gdyż nie musimy marnować czasu na ręczne zmywanie. Garnki z odlewu z aluminium dobrze utrzymują ciepło. Nadają się zarówno do kuchenek gazowych, jak i elektrycznych. W porównaniu do innych, są stosunkowo lekkie, poręczne, a na dodatek estetycznie wyglądają, dzięki czemu stanowią dobre uzupełnienie każdej kuchni.

Garnki żeliwne

Najczęściej pokrywa się je ceramiką lub emalią. Są bardzo trwałe i przez długi czas utrzymują ciepło, lecz niestety też bardzo długo się nagrzewają. Można wkładać je do piekarnika, gdyż są odporne na wysokie temperatury. Garnki żeliwne można stosować na większości rodzajów kuchenek. Minusem jest ich spory ciężar, który może sprawić kłopoty niejednej gospodyni.

Garnek elektryczny

Jest to nieco inny typ garnka, gdyż używa się go bez korzystania z kuchni. Wystarczy podłączyć go do prądu, aby móc dusić, gotować, grillować, piec i smażyć. Gotowanie w nim jest bardzo proste i nie wymaga dużych umiejętności. Jego wnętrze jest pokryte specjalną nieprzywierającą powłoką.

 

Źródło: www.mango.pl