Co wziąć pod uwagę, remontując łazienkę w nowym mieszkaniu? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
sobota, 06 czerwca 2015 13:59

Co wziąć pod uwagę, remontując łazienkę w nowym mieszkaniu?

Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim, co oznacza, że w mieszkaniu co najwyżej pomalowano ściany na biało, są grzejniki, odpływy i dopływy wody. Łazienkę z reguły stanowi przestrzeń właśnie z tymi ostatnimi elementami. Jak zaplanować właściwie nie remont, a stworzenie łazienki?

Stwórz plan

Nawet, jeśli nie masz zdolności do planowania, zwłaszcza przestrzeni, postaraj się na kartce stworzyć rzut łazienki. Rozrysuj jej kształt oraz wymiary w pomniejszonej skali, a następnie nanieś na niego niezbędne elementy łazienki. Umiejscow toaletę, wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, miejsce na pralkę i szafkę. W rzeczywistości być może okaże się, że nie wszystko się zmieści, coś trzeba będzie przenieść, coś wyeliminować.  Z tak gotowym szkicem możesz udać się do biura architektonicznego, które postara się wprowadzić Twój plan w życie. Możesz jednak spróbować przejść do kolejnego kroku samodzielnie.

Pójdź do sklepu

Niezależnie od tego, czy zakupy planujesz zrobić online czy też tradycyjnie, ważne, abyś poszedł do sklepu i zorientował się w asortymencie. Sprawdź, jakie wymiary mają upatrzone przez Ciebie meble i armatura i skonfrontuj to z wcześniej stworzonym planem oraz rzeczywistą wielkością łazienki. Jeśli już to zrobisz i wszystko pasuje, wstrzymaj się jeszcze z zakupami, do momentu znalezienia ekipy remontowej.

Znajdź ekipę remontową

Ten punkt jest najtrudniejszy, bo często najlepsze ekipy mają terminy zarezerwowane na kilka miesięcy do przodu. Dlatego też dobrze poszukać ekipy remontowej stosunkowo wcześnie. Można skorzystać z opinii dostępnym w sieci na portalach zrzeszających fachowców. Jednak najlepszym rozwiązaniem zwykle okazują się rekomendacje znajomych. To oni, nauczeni doświadczeniem i być może wcześniejszym remontem mają sprawdzonych fachowców – glazurników, specjalistów od armatury czy montażu drzwi.

Jeśli jednak nie mamy nikogo poleconego, zdajmy się na ogłoszenia i opinie w sieci. Na co uważać i jakich fachowców omijać? Przede wszystkich tych, którzy nie chcą podpisywać umowy. To ważny element, który zobowiązuje do wykonania prac, na które przystali, wypłaty odpowiedniego wynagrodzenia za nie oraz ewentualnych reklamacji (choćby w razie awarii wanny). Nie warto też korzystać z usług tych fachowców, którzy mają podejrzanie niskie kwoty w stosunku do średniej rynkowej – być może będzie tak, że poprawki po takich „fachowcach” będą kosztowały więcej, niż gdybyśmy dołożyli i zapłacili firmie z prawdziwego zdarzenia. Zdecydowany sprzeciw trzeba wytoczyć również ekipom remontowym, które piją – taki remont może trwać w nieskończoność.

Jak długo trwa remont łazienki?

Tak naprawdę nie ma reguły – sprawna ekipa remontowa poradzi sobie z nim w ciągu maksymalnie 2 tygodni, o ile wszystkie niezbędne produkty będą na miejscu. Zdecydowanie dłużej remont potrwa, jeśli ciągle będzie brakowało odpowiednich materiałów albo po drodze przydarzy się jakaś awaria.

Marcel Jawiak
Artykuł został przygotowany po konsultacji z deeco.eu/category/mozaika-kamienna.