Życie bez papirosa Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
sobota, 30 maja 2015 21:37

Życie bez papierosa

31 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia oraz na wszystkie konsekwencje z nim związane. Jak skutecznie zwalczyć ten szkodliwy dla zdrowia nałóg?


Ostatni dzień maja jest ważną datą w kalendarzu promocji zdrowia. Tegorocznym obchodom Dnia bez Papierosa przyświeca hasło: Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi. Z tej okazji warto również przyjrzeć się sposobom na rzucenie palenia.
Po pierwsze: musisz chcieć
Najważniejszą kwestią w przypadku każdej terapii mającej zwalczyć nałóg jest motywacja uzależnionego. Jeśli chcesz rozprawić się z uzależnieniem raz na zawsze, musisz po prostu tego chcieć. Na pewno zdajesz sobie sprawę z konsekwencji długotrwałego palenia na zdrowie. Jeśli nie, to pozwól sobie przypomnieć, że wśród chorób których przyczyną może być palenie są: nowotwory, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby skóry i wiele, wiele innych. Jeśli dorzucimy do tego nieświeży oddech, skórę i ubrania przesiąknięte zapachem tytoniu oraz wysokie ceny papierosów, to rzucenie palenia wydaje się rozsądnym pomysłem.
Wybierz sposób dla siebie
Sposobów na rzucenie palenia jest mnóstwo: tabletki lub plastry nikotynowe, spotkanie z terapeutą, akupunktura czy biorezonans. Metodą, która bije ostatnio rekordy popularności, jest przestawienie się na elektroniczne papierosy.
- E-papierosy przynoszą doskonałe efekty w przypadku osób, które próbują rozstać się z nałogiem, ale nie pomogły im w tym plastry i gumy nikotynowe, inhalatory oraz inne, typowe dla terapii zastępczej środki – mówi Tomasz Gierczak, specjalista polskiej marki Vilt, produkującej e-papierosy oraz liquidy. – Stosowane dotychczas metody na rzucenie palenie zaspokajały tylko fizyczne uzależnienie od nikotyny. Tymczasem e-papierosy zaspokajają dwa rodzaje uzależnienia: chemiczne oraz psychiczne, które związane jest z całym rytuałem palenia, czyli wyjmowaniem papierosa z paczki, zapalaniem go, trzymaniem oraz wdychaniem i wydychaniem dymu – dodaje specjalista z Vilt.
E-papieros stosowany jako substytut tradycyjnego palenia posiada wiele zalet: zaspokaja głód nikotynowy, imituje dym, smakiem przypomina papieros tradycyjny i pozwala na kontynuację rytuałów związanych z otoczką palenia, a do tego nie zawiera substancji smolistych i toksycznych zawartych w tradycyjnych papierosach.
Dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z e-papierosami, istotną kwestią jest zakup urządzenia oraz liquidów z pewnego źródła. Tylko takie e-papierosy posiadają ulotki informacyjne zawierające dane o producencie, importerze, prawidłowej konserwacji i użytkowaniu oraz przeciwskazaniach do stosowania – dodaje Tomasz Gierczak.
Rzucając palenie zdecyduj się na sposób, który odpowiada Ci najbardziej i staraj się wytrwać w swoim postanowieniu.
Rzuć palenie 31 maja
Najważniejszym celem Światowego Dnia Bez Papierosa jest przyczynienie się do ochrony obecnych oraz przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi oraz społecznymi wynikającymi z nałogowego palenia papierosów. Może to odpowiednia data na pożegnanie się z uzależnieniem? Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach.

 

 

/źródło - /


 

Poprawiony: sobota, 30 maja 2015 21:53