Cierpisz na bóle stawów? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 28 maja 2015 08:02

Cierpisz na bóle stawów?

Sprawdź czy to nie RZSBóle stawów to nie jedyny objaw niektórych poważnych schorzeń. Jeśli cierpisz na RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) komfort twojego życia jest poważnie zagrożony, a choroba może rzutować nawet na niektóre układy i narządy. I chociaż reumatoidalne zapalenie stawów jest bardzo trudne w leczeniu - jak większość chorób autoimmunologicznych - można nad nim do pewnego stopnia zapanować.

Jeśli twoje stawy bolą cię, czujesz w nich sztywność, dolegliwości skupiają się w dłoniach i dodatkowo zaobserwujesz u siebie któryś z poniższych objawów, koniecznie udaj się do lekarza i sprawdź, czy to przypadkiem nie RZS. Jeśli natomiast wiesz już, że cierpisz na tę właśnie chorobę, potraktuj poniższe objawy jako ostrzeżenie i sygnał, że być może należy zmienić stosowaną kurację. Po zaobserwowaniu ich u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Skrócenie oddechu a RZS

Jeśli oddychasz ciężej lub wyraźnie czujesz, że twój oddech uległ skróceniu, może to świadczyć o zaostrzeniu choroby stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów może niekorzystnie wpływać zarówno na naczynia krwionośne, jak i serce. Zwiększa też ryzyko wystąpienia zawału. Koniecznie odwiedź lekarza, jeśli masz problemy opisane powyżej lub czujesz duszność w klatce piersiowej, i to nawet wtedy, gdy podczas ostatnich badań twoje serce działało bez zarzutu.

Problemy żołądkowe

Nie są bezpośrednim następstwem reumatoidalnego zapalenia stawów, za to pojawiają się wskutek regularnego przyjmowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. Leki te, nawet ogólnodostępne takie, jak paracetamol czy ibuprofen, mogą powodować problemy żołądkowe, w skrajnych sytuacjach zwiększają nawet ryzyko rozwoju choroby wrzodowej i krwawienia z wrzodów. Jeśli bierzesz leki tego typu i zaobserwujesz u siebie problemy żołądkowe, poinformuj o tym lekarza prowadzącego.

Drętwienie kończyn i niezdolność do wykonania ruchu

Powoduje je ucisk obrzękniętych i zdeformowanych tkanek na nerwy. Powikłanie to może być jednak również skutkiem niedostatecznego ukrwienia tkanek. O tym objawie też koniecznie poinformuj swojego lekarza.

Zaczerwienienie oczu i katarakta

Wskutek stanów zapalnych, towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu stawów, może dojść do przekrwienia oczu. To efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych. Objaw można łagodzić kroplami, jednak najlepiej skonsultować się z okulistą. Dodatkowo RZS zwiększa ryzyko zachorowania na kataraktę. U zdrowych osób katarakta rozwija się około 60 roku życia, w przypadku osób chorych na RZS może zaatakować już po trzydziestce, najprawdopodobniej na skutek działania kortykosterydów. Ograniczenie widzenia w którymś oku powinno cię zaalarmować i skłonić do wizyty u specjalisty.

Łamliwość kości

U osób cierpiących na RZS istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy. To również jeden z efektów stosowania kortykosterydów. Jeśli bierzesz leki tego typu, poproś lekarza o sprawdzenie gęstości kości, o ile będzie to możliwe, wykonuj to badanie regularnie. Zwiększ też spożycie wapnia oraz witaminy D3.

Suchość w ustach

To objaw, którego możesz zupełnie nie skojarzyć z zapaleniem stawów, tymczasem organizm rzeczywiście może wytwarzać mniej śliny u osób cierpiących na RZS. Jeśli zauważysz u siebie ten problem, poinformuj o nim swojego dentystę i lekarza prowadzącego. Suchość może narażać cię na choroby przyzębia takie jak paradontoza.

Obumieranie tkanek

Ten objaw pojawia się bardzo rzadko, bo leki stosowane współcześnie zapobiegają obumieraniu tkanek. Niemniej jednak, jeśli zaobserwujesz na swoich dłoniach, szczególnie na palcach w okolicy paznokci, czerwone lub wręcz czarne plamki koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zaniechanie leczenia może grozić utratą palców.

Artykuł powstał przy współpracy, z portalem - Ortopedico - choroby narządów ruchu.