Przecież nie trzeba myć "sztucznych zębów"! - Nic bardziej mylnego... Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 25 maja 2015 15:25

Przecież nie trzeba myć ,,sztucznych zębów”! - Nic bardziej mylnego…

Strach przed stomatologiem, lekceważenie objawów pierwszego stadium próchnicy, brak świadomości o konsekwencjach, nieszczęśliwe wypadki komunikacyjne, a przede wszystkim nieprawidłowa lub brak podstawowej higieny jamy ustnej doprowadza do pogarszającego się stanu uzębienia polskiego społeczeństwa. Problem pojawia się wtedy, kiedy konieczne jest usunięcie jednego lub kilku zębów oraz uzupełnienie ich braków, tak aby poprawić uśmiech i prawidłowe funkcje narządu żucia.

W zależności od ilości braków w uzębieniu, uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na stałe, do których zaliczamy korony, mosty i implanty oraz ruchome, czyli protezy całkowite i częściowe. Higiena jamy ustnej tych uzupełnień nieco się od siebie różni, a odpowiednie i regularne dbanie o ,,nowe zęby" pozwala wydłużyć żywotność uzupełnień protetycznych oraz w pełni cieszyć się życiem.

W przypadku higieny uzupełnień stałych istotna jest okolica przyszyjkowa, w której gromadzi się najwięcej płytki bakteryjnej, która nie usuwana mineralizuje i zmienia się w trudny do oczyszczenia kamień nazębny. Przy koronach, mostach czy implantach zaleca się stosowanie miękkich szczoteczek manualnych lub szczoteczek sonicznych, które są delikatne dla dziąseł i nie powodują podrażnień, past z niskim współczynnikiem ścieralności RDA oraz płynów do płukania jamy ustnej niezawierających alkoholu, który wysusza błonę jamy ustnej. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, trudno dostępnych miejsc czy pod przęsłami mostów protetycznych polecane są nici dentystyczne Super Floss, składające się z trzech odcinków, sztywnej do wprowadzenia nici, gąbczastej ułatwiającej czyszczenie i cienkiej usuwającej płytkę nazębną poniżej linii dziąseł. Najskuteczniejszym sposobem na usuniecie płytki bakteryjnej z najtrudniej dostępnych miejsc jest irygator, w którym strumień wody pod ciśnieniem oczyszcza z resztek pokarmowych i płytki nazębnej przestrzenie międzyzębowe a strumień pulsacyjny masuje dziąsła.

Przy protezach ruchomych szczególnej higieny wymagają protezy całkowite, ponieważ pod nimi gromadzą się resztki pokarmowe. Materiał, z którego są wykonane ma strukturę porowatą, która jest idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Zaleca się czyścić uzupełnienia minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Podstawą higieny protez jest ich mycie pod strumieniem ciepłej wody. Za pomocą dwustronnych, miękkich i odpowiednio wyprofilowanych szczoteczek z dodatkiem pasty można skutecznie oczyścić protezę oraz trudno dostępne miejsca. Na rynku dostępne są także tabletki czyszczące do rozpuszczenia w wodzie, które służą do dezynfekcji,a ponadto zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu z ust oraz przywracają naturalny kolor protezom. Istotne jest wyjmowanie protezy na noc do suchego pojemnika, co zapobiega namnażaniu bakterii. Przy protezach częściowych ważne jest czyszczenie własnych zębów oraz miejsc przy klamrach łączących zęby własne z protezą.

Higiena uzupełnień protetycznych jest bardzo istotna ze względu na stan zdrowia jamy ustnej. Zły stan higieny protez może doprowadzić do zmian patologicznych jamy ustnej, powstawania infekcji i stanów zapalnych błony śluzowej. W przypadku posiadania uzupełnień protetycznych niezbędne są wizyty kontrolne i ocena stomatologiczna leczenia protetycznego.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez firmę Spadental specjalizującej się w dystybucji i sprzedaży profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.