Druga młodość w centrum dla seniorów Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 24 maja 2015 12:00

Druga młodość w centrum dla seniorów


Aktywność fizyczna, kontakty międzyludzkie, opieka geriatryczna i odpowiednia infrastruktura – według ekspertów to czynniki niezbędne do szczęśliwego życia seniorów. Powstaje pierwsze w Polsce centrum, które spełni wszystkie te warunki.
Nadciąga srebrne tsunami, z którymi będzie musiało zmierzyć się polskie społeczeństwo. W 2050 r. ponad 30% Polaków będzie miało 65 i więcej lat. Zwiększą się wydatki na świadczenia emerytalne i wzrośnie zapotrzebowanie na usługi zdrowotne oraz opiekuńcze.


- Jednocześnie już teraz seniorzy stają się coraz bardziej świadomi i zależy im na wygodnym i szczęśliwym życiu na emeryturze – mówi prof. Shlomo Noy, międzynarodowy lider opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel Angel Care. – Chcą pozostawać samodzielni, poznawać nowych ludzi i dzielić pasje z podobnymi do siebie osobami. Podświadomie wiedzą, że to właśnie oznacza długie, dobre życie.
Co zrobić, żeby starzenie przestało kojarzyć się z wygasaniem? Zapewnić odpowiednie warunki, a wówczas seniorzy często sami sobie poradzą. Prof. Jerzy Vetulani, sam prawie 80-letni, uważa, że bardzo ważny jest kontakt międzyludzki i międzypokoleniowy, w tym utrzymywanie relacji z dziećmi czy wnukami. To zapobiega wykluczeniu społecznemu oraz pobudza umysł. Dodajmy do tego zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, a z grubsza otrzymamy przepis na szczęśliwą długowieczność.
- Odpowiedni sposób żywienia, spacery i ćwiczenia fizyczne, a przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem dają najwięcej korzyści, zarówno dla organizmu, jak też indywidualnego poczucia szczęścia – mówi prof. Shlomo Noy. – W skrócie mówiąc, aktywne życie bez trosk – to powinni zapisywać swoim pacjentom lekarze geriatrzy.
Najlepiej, gdyby udało się spełnić wszystkie warunki w jednym miejscu. W rozwiniętych krajach zachodnich dostępne są centra opieki, które to gwarantują. W Polsce dopiero powstaje pierwszy taki ośrodek. To Angel Care przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu, gdzie znajdzie się 48 specjalnych apartamentów chronionych przeznaczonych dla seniorów, którzy są samodzielni i aktywni. Dzięki apartamentom i kompleksowym usługom świadczonym w centrum utrzymają wysoką jakość życia w każdej dziedzinie.
Mieszkańcy Angel Care będą mieli zapewnioną opiekę lekarzy ogólnych oraz dostęp do lekarzy specjalistów, w tym m.in. geriatrów, psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków. Jednym z najważniejszych aspektów centrum jest zagwarantowanie bezpieczeństwa w sytuacjach nagłych. Wszystkie apartamenty zostaną wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej, dzięki któremu personel medyczny będzie mógł błyskawicznie interweniować – 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
Mieszkańcy będą mieli dostęp do przestronnych i doskonale zorganizowanych pomieszczeń wspólnych, w których będą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać nowe znajomości. Biblioteka, pokój spotkań, sala fitness, pracownia działań twórczych, a także zielony ogród to niektóre z nich.
Dostęp do mieszkań i powierzchni wspólnych będzie nadzorowany non-stop. Mieszkańcy będą mogli wyjść i wejść w dowolnym czasie, jak również w sposób nieskrępowany przyjmować gości w swoim apartamencie. – Lokalizacja w centrum miasta daje ogromne możliwości. W pobliżu znajdują się ośrodki kultury i sztuki, aquapark, komunikacja zapewnia szybki i łatwy dostęp do dalszych części Wrocławia, a bliskość dworców PKP i PKS - przyjazd rodziny i bliskich spoza miasta – mówi Ron Ben Shahar, partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group, która zainwestowała w centrum opieki.
Dodatkową wygodę gwarantują usługi Angel Care, m.in. regularne sprzątanie, pranie, zakupy na życzenie i możliwości korzystania z usług indywidualnego opiekuna.
Apartament będzie przypominał własny dom. Zostanie dostosowany do osobistych potrzeb, a także wykończony według indywidualnych upodobań. W każdym znajdzie się w pełni wyposażony aneks kuchenny z lodówką, płytą grzejną i czajnikiem elektrycznym, a także łazienka z bezprogowymi prysznicami i siedziskami, poręczami i koszami cargo na bieliznę. Lokale są przeznaczone dla jednej lub dwóch osób.
Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Będzie pierwszym punktem na mapie sieci ośrodków opieki w Polsce firmowanych tą marką, ale także w innych młodych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W gotowym centrum będzie dostępne około 250 miejsc.


Informacje dodatkowe
Angel Poland Group jest jedną z największych grup deweloperskich w Polsce. Powstała w 2003 roku i koncentruje się na inwestycjach w największych miastach Polski. Dotychczasowe nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 1,5 mld PLN. Grupa Angel Poland zrealizowała w Krakowie apartamentowce Angel City i Angel Plaza, zaś obecnie prowadzi prestiżową inwestycję Angel Wawel. We Wrocławiu jest jednym z inwestorów luksusowego kompleksu OVO Wrocław połączonego z hotelem DoubleTree by Hilton.
MD Nursing jest operatorem centrów opieki nad osobami starszymi o zróżnicowanych potrzebach, znajdujących się w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Począwszy od osób samodzielnych, poprzez osoby wymagające doraźnej opieki, jak też osoby wymagające stałego całodobowego nadzoru.

/źródło PR Expert/


 

Poprawiony: niedziela, 24 maja 2015 12:07