Kleszczowe zapalenie mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 21 maja 2015 17:58

„Kleszczowe zapalenie mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!"


Kleszcze – mały pajęczak, duży problem, który może dotyczyć Ciebie i Twoich bliskich!

Kleszcze to krwiopijne pajęczaki osiągające rozmiary od 0,5 mm (larwa) do 10 mm (postać napita). Żyją od 3 do 5 lat, są więc względnie długowieczne. Samice są niezwykle płodne. Potrafią znieść nawet do 5 tysięcy jaj. Namnażaniu kleszczy sprzyja ocieplenie klimatu przejawiające się łagodnym przebiegiem zim oraz jednoczesnym zanikaniem pór przejściowych.
Kleszcze są wektorami przenoszącymi na człowieka wiele niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i wirusów. Po przedostaniu się na ciało żywiciela, potrafią nawet kilka godzin, pełzać w poszukiwaniu dogodnego miejsca, gdzie skóra jest najbardziej cienka i delikatna. Ich niewielki rozmiar sprawia, że często są niewyczuwalne. Sam moment wkłucia w praktyce jest również nie do rozpoznania z uwagi na skład śliny kleszczy. Zawiera ona bowiem substancje znieczulające, które umożliwiają długie bytowanie na ciele ofiary. W Polsce ze wszystkich chorób odkleszczowych, najczęściej występują kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz borelioza.
Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może powodować trwałe następstwa neurologiczne, a w skrajnych przypadkach nawet zgon. Jest ono przenoszone przez około 16% występujących w Polsce kleszczy. Oznacza to, że prawie co szósty kleszcz stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. KZM jest przekazywane w ciągu kilku minut od ugryzienia przez zarażonego kleszcza. Zatem szybkie usunięcie kleszcza wbrew obiegowej opinii nie zapobiega przeniesieniu wirusa.
W przeciwieństwie do boreliozy na KZM nie ma leku. Dlatego najrozsądniej jest stosować skuteczną profilaktykę. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu możemy się uchronić stosując szczepienia ochronne. Całkowita efektywność ochrony u regularnie szczepionych osób wynosi 99%. Szczepieniu mogą być poddane dzieci powyżej 1. roku życia oraz osoby dorosłe. Pamiętajmy jednak, że szczepienie nie chroni przed wszystkimi zagrożeniami powodowanymi przez kleszcze, a tylko przed wspomnianą chorobą.

Fundacji Aby żyć obecnie prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Szczepimy! Zapobiegamy! Kampania potrwa do 30 czerwca br. i ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w obszarze zagrożeń, jakie powodują kleszcze oraz korzyści płynących ze szczepień ochronnych.
W ramach kampanii zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Kleszczoodporni", który łączy wspólną zabawę z edukacją. Do wygrania atrakcyjne nagrody, które umilą aktywny relaks na świeżym powietrzu (rodzinne namioty, rowery, akcesoria turystyczne oraz kosze piknikowe). Konkurs potrwa do 29 maja.

Nie daj się! Bądź szybszy od kleszcza!


Więcej informacji: www.szczepkleszcz.pl 

 

/źródło - /


 

Poprawiony: czwartek, 21 maja 2015 18:04