Łazienka dla całej rodziny Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 17 maja 2015 11:15

Łazienka dla całej rodziny


Aranżacja przestrzeni łazienkowej, z której korzysta kilkuosobowa rodzina, wiąże się z koniecznością zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa najmłodszym i komfortu funkcjonowania dorosłym. Odmiennym wymaganiom sprosta odpowiednio dobrane wyposażenie, łączące prostotę obsługi z szeregiem użytecznych rozwiązań.


Dla wielu z nas łazienka stanowi przestrzeń domowego relaksu i pielęgnacji oraz centrum organizacji domowych porządków. Dla dzieci to przede wszystkim miejsce nauki samodzielnego dbania o higienę i nierzadko – również dobrej zabawy. Zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami dorosłych i najmłodszych ma niebagatelny wpływ na funkcjonalność wnętrza i komfort jego użytkowania. Istotną kwestią jest również zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Mokra posadzka, urządzenia elektryczne, czy środki czyszczące to tylko niektóre z zagrożeń, zwiększających ryzyko wypadku w łazienkowej przestrzeni. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Rodziny, podpowiadamy o czym warto pamiętać przy aranżacji takiego wnętrza, aby spełnić wymagania wszystkich domowników i zachować estetyczną spójność wystroju.
Wygoda i porządek, czyli strefa umywalkowa
Przy wyborze wyposażenia przestrzeni umywalkowej – w tym odpowiedniego modelu ceramiki, baterii oraz szafki podumywalkowej, ważną kwestią jest zakup sprzętów trwałych i zapewniających bezpieczeństwo najmłodszym, szczególnie przy samodzielnym korzystaniu z łazienki. Dysponując pomieszczeniem o dużym metrażu, możemy zamontować dodatkowe wyposażenie dostosowane do wzrostu i potrzeb małych użytkowników. W łazienkach o ograniczonych rozmiarach lepiej sprawdzą się uniwersalne rozwiązania. – Aby ułatwić dzieciom mycie rąk czy zębów, warto zastanowić się nad montażem umywalki wpuszczanej w blat lub nasadzanej na szafkę. Tego typu modele nie mają wysokich brzegów, co pozwala na wygodnie sięganie do uchwytu baterii – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Ułatwienie regulacji strumienia wody ułatwi także armatura wyposażona w specjalny, wydłużony uchwyt lub modele bezdotykowe, aktywowane przy pomocy wmontowanej fotokomórki – dodaje ekspert. Baterie bezdotykowe to także funkcjonalne rozwiązanie w walce ze złymi nawykami domowników – w tym częstym zapominaniu o wyłączeniu wody. Dobrym pomysłem, który pozwoli utrzymać nam porządek w łazience, będzie zamontowanie pojemnej szafki podumywalkowej. Pomieści ona zarówno łazienkowe akcesoria czy ręczniki, jak i zabawki kąpielowe naszych pociech. Aby ułatwić samodzielne dbanie o ład, warto wygospodarować im miejsce w najniższej przegródce z pełnym wysuwem tak, aby w wygodny sposób mogły sięgać po ulubione akcesoria.
Bezpieczeństwo i zabawa, czyli strefa wannowa
Śliska powierzchnia dna wanny to jeden z najpowszechniejszych czynników, zwiększających ryzyko wypadku w przestrzeni łazienkowej. Dobrym rozwiązaniem, które podniesie poziom bezpieczeństwa będą specjalne maty antypoślizgowe. Decydując się na taki wariant, poszukujmy mat w intensywnych kolorach i ciekawych wzorach, zachęcających dzieci do wzięcia kąpieli. Jeśli urządzamy łazienkę od postaw, warto zastanowić się natomiast nad montażem wanny z wyprofilowanym dnem – karbowanym lub ryflowanym. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa strefy wannowej ma również odpowiednio dobrana armatura. – Operowanie tradycyjnymi uchwytami baterii może sprawiać najmłodszym pewne trudności. Dobrą alternatywą dla klasycznej armatury będą modele termostatyczne, eliminujące ryzyko przypadkowego ustawienia zbyt gorącego strumienia wody – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Temperatura strumienia w takich bateriach regulowana jest w zakresie od 15 do 65⁰C. Funkcja zapamiętywana ustawień pozwala na skrócenie czasu regulacji parametrów, a co za tym idzie – znacznej oszczędności wody – dodaje ekspert.
Higiena i samodzielność, czyli strefa toaletowa
W utrzymaniu bezpieczeństwa wnętrza łazienkowego pomocne będą urządzenia gwarantujące zachowanie wysokiego poziomu higieny. Szczególnie w strefie toaletowej, zastosowanie znajdą rozwiązania wyposażone w funkcje minimalizujące ilość występujących drobnoustrojów, jak np. deska sedesowa z powłoką antybakteryjną. Ważną kwestią przy aranżacji tego obszaru jest także montaż akcesoriów, które pozwolą na samodzielne korzystanie z miski ustępowej najmłodszym. Sprawdzą się tu specjalne uchwyty uchylne lub kątowe, ułatwiające bezpieczne siadanie i wstawanie. Jeśli sanitariat okaże się za wysoki, warto zastanowić się na zakupem specjalnego podestu.
Niebezpieczeństwa w strefie zamkniętej
Mokra posadzka czy zbyt gorąca woda to nie jedyne źródła łazienkowych niebezpieczeństw. Szczególną uwagę należy zwrócić również na obecne w pomieszczeniu detergenty i urządzenia elektryczne. Aby ograniczyć najmłodszym dostęp do tych przedmiotów i zachować jednocześnie porządek, warto wygospodarować miejsce na ich przechowywanie w szafce typu słupek, zamontowanej na wysokości ok. 150 cm. Pojemny mebel pomieści środki czystości, suszarkę czy ostre nożyczki i pilniczki. Dzięki łatwemu dostępowi dla osób dorosłych, takie rozwiązanie będzie również dobrym miejscem do przechowania kosmetyków codziennego użytku.

 

/źródło More&More Marketing/


Poprawiony: niedziela, 17 maja 2015 11:23