"Amelia i Kuba. Kuba i Amelia" - o książce dla dzieci Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 15 maja 2015 13:44

Czy można rozwiązywać konflikty przez empatię i zrozumienie drugiego człowieka?

Książka, która pozwala dzieciom spojrzeć na świat oczami innych ludzi

Rafał Kosik wydał drugą część cyklu „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia", przedstawiającą wydarzenia jednocześnie z punktu widzenia dziewczynki i chłopca. To nowatorskie podejście ułatwia młodym czytelnikom zrozumienie różnic w postrzeganiu świata i motywacji ludzi. Książka Nowa szkoła opowiada o burzliwym wejściu bohaterów w nowe środowisko, obyczaje i relacje. Skierowana jest do dzieci w wieku 7–12 lat, a także do rodziców i nauczycieli. Pierwsza część tego rozgrywającego się we współczesnej Polsce cyklu została nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Literatura dziecięca".

 

Rafał Kosik, znany z bestsellerowej serii „Felix, Net i Nika", oparł swój nowy cykl (dla młodszych tym razem czytelników) „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia" na niezwykłym pomyśle: opowiada historię z perspektywy różnych osób. Eksperymentalne podejście w połączeniu z charakterystycznym dla tego autora ironicznym poczuciem humoru i wartko poprowadzoną akcją sprawia, że młody czytelnik w naturalny sposób poznaje inne punkty widzenia. Nowa szkoła oferuje jednak znacznie więcej, ponieważ galeria bohaterów przynosi wiele wyzwań poznawczych wynikających z różnych sposobów wychowania, ambicji rodziców, zainteresowań czy też choroby jednego z bohaterów. Stanowi to znakomity punkt wyjścia do międzypokoleniowych rozmów, problemy, które pojawiają się w książce, dotyczą bowiem wielu dzieci i rodzin.

– W tej serii staram się pokazać jak rozwiązywać konflikty przez empatię, zrozumienie drugiego człowieka – mówi Rafał Kosik, autor serii „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia". – W Nowej szkole skupiam się na problemie wejścia w nowe środowisko. Związane z tym silne emocje, nowi koledzy i oddziałujący na dzieci świat dorosłych rodzą wiele konfliktów. Pokazuję, że pomaga je rozwiązać spojrzenie na świat oczami innych ludzi i zrozumienie ich potrzeb oraz motywacji – podsumowuje Rafał Kosik.

Autor dba, aby lektura odpowiadała współczesnym czytelnikom w wieku 7–12 lat. Od kiedy na nowe osiedle zaczynają się sprowadzać mieszkańcy, i jedenastoletnia Amelia poznaje swojego równolatka Kubę, przygoda goni przygodę. W pierwszym tomie cyklu w wir wydarzeń zostają wciągnięci mieszkańcy nowego bloku, a czytelnicy poznają Amelię, pragnącą aby świat był dobry i wszyscy się lubili, a także honorowego i porywczego Kubę. W najnowszej książce pojawiają się kolejni bohaterowie, jak np. klasowy chuligan, sąsiad wpajający dziecku ducha korporacyjnej rywalizacji czy apodyktyczna dyrektorka szkoły. Do głosu dochodzą postacie drugoplanowe: cierpiący na zespół Aspergera brat Amelii, który stara się funkcjonować, pilnując się dokładnie regulaminu szkoły, młodsza siostra Kuby, lubiąca dopiąć swego bez oglądania się na innych, oraz chłopiec od najmłodszych lat wdrażany przez ojca do wszechobecnego dziś wyścigu szczurów.

 


Rafał Kosik to jeden z najpopularniejszych w Polsce autorów powieści dla dzieci i młodzieży. Jego seria „Felix, Net i Nika" sprzedała się w nakładzie przekraczającym 650 tys. egzemplarzy. Ogromną popularność swojej prozy zawdzięcza specjalnej narracji, która uwzględnia percepcję współczesnych dzieciaków. Doceniają one wartką akcję, ironiczne poczucie humoru i pełne fantazji pomysły fabularne. W swojej twórczości autor podejmuje problemy, z którymi styka się młode pokolenie. Bohaterowie, wspomagając się czasem nowoczesnymi technologiami, walczą sprytem ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, próbują pomóc uczniom, którzy popadli w uzależnienie, a także przeżywają pierwsze młodzieńcze uczucia. Jak zauważyli krytycy literaccy, Rafał Kosik z wdziękiem unika dydaktyzmu, kiedy wplata w akcję swoich powieści wiedzę, promuje więzi rodzinne i odwołuje się do takich wartości jak przyjaźń, odpowiedzialność i przyzwoitość.

 

Wszystko to sprawia, że nazwisko Rafała Kosika pojawiło się w raporcie opublikowanym we wrześniu 2014 r. przez Instytut Badań Edukacyjnych Czytelnictwo dzieci i młodzieży. Kosik jest jednym z nielicznych polskich autorów, którzy są czytani przez współczesne polskie nastolatki. Pokazała to również ankieta przeprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie seria Rafała Kosika „Felix, Net i Nika" pojawiła się na trzecim miejscu zestawienia Lektury marzeń w ankiecie wypełnianej przez samych zainteresowanych, czyli przez uczniów.

Jedna z książek Rafała Kosika została sfilmowana w 2013 r. Trwają przygotowania do ekranizacji kolejnej.

/źródło - prcnsultants/


 

Poprawiony: piątek, 15 maja 2015 13:52