Dom opieki jako miejsce starości Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 14 maja 2015 12:16

Dom opieki jako miejsce godnej starości

Domy opieki przez wiele osób uważane są za ostateczność. Decyzja o umieszczeniu swoich bliskich w takim właśnie ośrodku często spotyka się z negatywnym odbiorem przez społeczeństwo. Jednakże często taka decyzja jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na poświęcenie osobie starszej i schorowanej tyle czasu, ile ona tego wymaga.

Wyobrażenie wielu ludzi na temat domów opieki dla seniorów jest bardzo często mylne. Nowoczesne ośrodki mają wiele do zaoferowania osobom starszym. Takim właśnie domem opieki jest Dom Opieki Nestor, który seniorom zapewnia komfort fizyczny, umysłowy i duchowy. "Nestor" zapewnia opiekę osobom w podeszłym wieku, a także osobom chorym i niepełnosprawnym, dając przy tym gwarancję bezpieczeństwa i komfortu psychicznego osobom, które podejmują decyzję o umieszczeniu rodziców, dziadków bądź innych bliskich osób w domu opieki. Pensjonariusze Domu Opieki Nestor mogą liczyć na opiekę osób posiadających odpowiednie kwalifikacje - opiekunek, pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów, a także masażystów.

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, czy dom opieki może być miejscem godnej starości. Czasy, kiedy domy opieki słusznie kojarzone były z nie najlepszymi, a wręcz fatalnymi warunkami, w jakich funkcjonowali seniorzy, dawno odeszły w zapomnienie. Obecnie domy opieki zapewniają swoim pensjonariuszom komfortowe warunki i zapewniają opiekę na wysokim poziomie. Wszystko to sprawia, że wbrew powszechnym opiniom, domy opieki mogą być miejscem godnej starości. Kiedy już zapadnie decyzja o umieszczeniu bliskiej osoby w domu opieki, wówczas warto poszukać taki, który będzie miał wiele do zaoferowania swoim pensjonariuszom. Wybór zapewne nie będzie łatwym zadaniem. Kiedy zatem zaopatrzymy się w listę domów opieki znajdujących się w okolicy i wybierzemy te obiekty, które na przysłowiowy pierwszy rzut oka sprostają naszym wymaganiom, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie ich osobiście. Można będzie nie tylko sprawdzić jakie panują warunki w danym obiekcie, a także porozmawiać z dyrekcją, pracownikami, a przede wszystkim samymi pensjonariuszami. 

Podczas wyboru domu opieki należy zwrócić uwagę na jego lokalizację - ważne, aby taki ośrodek nie był zbyt oddalony od miejsca zamieszkania najbliższej rodziny seniora, który zamieszka w domu opieki. Bardzo ważna jest także opieka medyczna, jaką zapewnić może dom opieki. Nie bez znaczenia jest także kwestia związana z ceną - jednakże ta nie zawsze idzie w parze z oferowaną jakością i warunkami. Jednak tutaj nie warto oszczędzać, zwłaszcza, jeśli należy nam na zapewnieniu swoim bliskim godnych warunków do życia.

Ośrodek, który pozwoli seniorom na godne spędzenie starości powinien być takim miejscem, w którym panuje przyjazna atmosfera. Samo miejsce musi być przede wszystkim czyste i zadbane, a pokoje pensjonariuszy powinny zostać przystosowane dla osób chorych. Decyzji związanej z wyborem właściwego domu opieki nie należy podejmować zbyt pochopnie, ważne, aby taki obiekt był odpowiedni pod każdym względem - od warunków tam panujących aż po opiekę medyczną.

Poprawiony: czwartek, 14 maja 2015 12:42