Ciąża zagrożona - jak dbać o siebie i dziecko? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 13 maja 2015 12:24

Ciąża zagrożona – jak dbać o siebie i dziecko?

Ciąża zagrożona może być sporym niebezpieczeństwem dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Widmo poronienia skutecznie napędza ciężarnym kobietom strachu. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, ciąża może zostać donoszona, a dziecko urodzi się zdrowe i silne. Jak zatem zadbać o siebie i o ciążę, by uniknąć poronienia lub przedwczesnego porodu?

Ciąża to często długo wyczekiwany przez pary moment. Schemat zazwyczaj jest podobny – obliczanie dni płodnych, korzystanie z kalendarzyka, szukanie przyczyn nieskutecznych starań o dziecko i wreszcie upragniona ciąża. Tym bardziej bolesne jest, gdy okazuje się, że może być ona zagrożona. Jednak taka diagnoza lekarska nie musi oznaczać końca świata. Przy odpowiednim dbaniu o siebie i dziecko, ciąża spokojnie może zostać donoszona. Co zatem zrobić, by tak się stało? Lekarz powiedział, że Twoja ciąża jest zagrożona? A może dopiero masz zamiar starać się o potomka. Już  teraz zobacz, co należy wiedzieć o ciąży zagrożonej.

Zanim zajdziesz w ciążę

Jesteś obecnie na etapie obliczania dni płodnych? Masz zamiar w najbliższym czasie zajść w ciążę? Pierwsze o czym powinnaś pamiętać, to kontakt ze swoim ginekologiem. Może on bowiem rozwiać wszelkie wątpliwości, czy nie istnieją w Twoim przypadku jakieś przeciwskazania do podjęcia takiego kroku. Warto więc już na wstępie zainteresować się tym, czy ewentualna ciąża może spotkać się z jakimiś problemami.

Kontakt z lekarzem

Jeśli Twój lekarz oznajmi Ci, że Twoja ciąża jest zagrożona, nie lekceważ tego. Od tego momentu kontakt z lekarzem powinien być jeszcze mocnej wzmożony. Staraj się jak najczęściej odwiedzać gabinet lekarski, rób zalecone badania i koniecznie stosuj się do wszystkich zaleceń doktora prowadzącego ciążę.

Dużo odpoczynku

Przy zagrożonej ciąży zaleca się leżenie i sporo odpoczynku. Kobiety często sprzeciwiają się temu, skarżąc się na nudę. Jednak długi odpoczynek powinien być potraktowany jako konieczność, a nie kara. Unikanie wysiłku zmniejsza ryzyko poronienia. Dlatego przy ciąży zagrożonej zdecydowanie warto leżeć. Na nudę również znajdzie się sposób – to czas, gdy nadrobisz wreszcie zaległe lektury, seriale oraz filmowe premiery. Pamiętaj, że po ciąży nie czeka Cię już tyle laby, więc korzystaj póki możesz!

Dieta

Nie trzeba chyba mówić, że spożywanie alkoholu w ciąży jest bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka. W przypadku zagrożenia poronienia, warto zadbać również o to, co konkretnie spożywamy. Unikaj ciężkostrawnych potraw. Jedz lekko i regularnie. Twoje posiłki powinny być bogate w witaminy i wartości odżywcze.

Nie lekceważ swojego stanu!

Wszelkie bóle, zmiany w Twoim ciele, obrzęki, krwawienie itd. powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Może się bowiem okazać, że niezbędne będzie leczenie szpitalne. Szybka reakcja nie niepokojące objawy to podstawa do uratowania dziecka i ciąży, dlatego w razie takie wypadku, szybko interweniuj.

Dlaczego ciąża jest zagrożona?

Powodów może być kilka. Pomijamy fakt, że przyszła mama nie dbała o siebie i dziecko w czasie ciąży. Często przyczyną są same wady genetyczne płodu, powstałe przy samym poczęciu podczas dni płodnych kobiety. Zagrożenie ciąży to również wynik mechanicznych urazów, jakich nabawiła się w trakcie ciąży kobieta. Zagrożenie poronienia wzrasta także wraz z wiekiem kobiet, które zdecydowały się zostać mami. Znaczące mogą w tym względzie okazać się także choroby, przez jakie przewlekle przechodzi dana kobieta – cukrzyca, problemy z sercem itp. 

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: http://dzieci.pl/kalkulator-dni-plodnych.html