Kleszczowe Zapalenie Mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 10 maja 2015 11:11

Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna pt. Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!, której celem jest podniesienie społecznej świadomości na temat Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM) i skutecznych metod profilaktyki w postaci szczepień ochronnych.

Organizatorem kampanii Jest Fundacja Aby żyć. Kampania potrwa do końca czerwca. W ramach kampanii przygotowano sondę dotyczącą wiedzy społeczeństwa na temat KZM https://www.youtube.com/watch?v=8aPytmtIhIE , która ukazała bardzo niską świadomość Polaków na temat tej choroby i stała się punktem wyjściowym do realizowanych działań.

Najbliższe aktywności w ramach kampanii to udział Fundacji w maratonie Ekiden przewidzianym na weekend 9-10 maja. W miasteczku biegowym zaaranżowane zostanie unikatowe stanowisko edukacyjno-animacyjne w postaci namiotu z kleszczem w roli głównej. Aktualnie trwa także konkurs pod nazwą „Kleszczoodporni", który ma na celu zaangażowanie społeczeństwa we wspólną zabawę połączoną z edukacją. Atrakcyjność konkursu wzmacniają wartościowe nagrody, które umilą aktywny relaks na świeżym powietrzu (rodzinne namioty, rowery, akcesoria turystyczne oraz kosze piknikowe). Konkurs potrwa do 29 maja. Więcej informacji na szczepkleszcz.pl/konkurs/.

Warto wiedzieć:

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez zakażone kleszcze. Do zarażenia dochodzi w ciągu kilku minut od ukąszenia przez zakażonego pajęczaka. A zatem szybkie usunięcie kleszcza nie uchroni przed chorobą.

Zachorować może każdy i w każdym wieku. Najczęściej chorują osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu. Z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby. Ryzyko zakażenia KZM pokrywa się z okresem aktywności kleszczy i przypada na miesiące od marca do listopada. Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również w miejskich parkach, na skwerach, placach zabaw, polach, łąkach, a nawet w ogródkach przydomowych.

Z roku na rok wzrasta ilość zakażeń odnotowywanych w Polsce oraz innych państwach europejskich.

Szybki czas implementacji wirusa KZM, wysokie ryzyko powikłań oraz fakt, iż w obszarze KZM nie istnieje skuteczny lek szczególnego znaczenia nabierają szczepienia ochronne. Efektywność szczepionki przeciwko KZM jest jedną z najlepszych osiąganych przeciwko zakażeniu wirusowemu. Całkowita skuteczność u regularnie szczepionych osób wynosi 99%. Po 2 pierwszych dawkach szczepienia podstawowego efektywność wynosi między 96% a 100%.

Więcej informacji:

www.szczepkleszcz.pl
facebook.com/szczepkleszcz 

/źródło -   /


 

Poprawiony: wtorek, 09 czerwca 2015 11:15