Podróż samolotem a kobieta w ciąży Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 08 maja 2015 20:39

Podróż samolotem a kobieta w ciąży

Wiele kobiet w ciąży, które planują podróż samolotem zastanawia się, czy lot będzie bezpieczny dla nich samych i dla dziecka. Krążą opinie, że latanie samolotem w ciąży jest kategorycznie zabronione, a prasa i media wciąż donoszą o nagłym porodzie na pokładzie samolotu. Jak to więc jest z tymi samolotami, latać czy nie latać?

Jeśli lot samolotem nie jest konieczny, to nie kuśmy losu i zrezygnujmy z niego, wybierając inny środek transportu. Lekarze uspokajają, że przyszła mama może latać samolotem wtedy, jeśli jej stan i stan dziecka są prawidłowe, ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest zagrożona. Niektórzy natomiast radzą, by wystrzegać się podróży samolotem w pierwszym trymestrze ciąży czyli w pierwszych trzech miesiącach.

Jaki więc wpływ na dziecko i na przyszłą mamę ma lot samolotem? Podczas lotu samolotem ciśnienie bardzo się zmienia, a w pierwszych trzech miesiącach u dziecka następuje proces wykształcenia wszystkich organów. Zmiana ciśnienia może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka i jego rozwój lub nawet spowodować poronienie ciąży i krwotok.

Jeśli więc jesteś w ciąży a podróż samolotem jest niezbędna najlepiej będzie wybrać okres pomiędzy 18 a 24 tygodniem, czyli połowa drugiego trymestru. W tym okresie organy wewnętrzne maleństwa są już na tyle wykształcone, że nie będzie zagrażać im niebezpieczeństwo.

Są wewnętrzne procedury i przepisy linii lotniczych, które nie wpuszczą na pokład samolotu kobiety powyżej 34 tygodnia ciąży. Jest to odgórny przepis widniejący w regulaminie każdej funkcjonującej linii lotniczej. Bowiem kobieta w tak zaawansowanej ciąży jest zagrożona chociażby przez długie siedzenie ze zgiętymi nogami, w pozycji siedzącej, a to może doprowadzić do wcześniejszego porodu.

Podróż samolotem zawsze odradzana jest kobietom będącym w ciąży wysokiego ryzyka, czyli na przykład w ciąży bliźniaczej.

Jeśli jesteś w ciąży i zamierzasz odbyć podróż samolotem, najpierw udaj się do swojego lekarza ginekologa i zapytaj, czy nie widzi przeciwwskazań. Sprawdź również w regulaminie linii lotniczych przepis regulujący podróż kobiet w ciąży, bowiem może się okazać że dana linia wymaga od ciężarnej kobiety specjalnego dokumentu wydanego przez lekarza, który będzie potwierdzi dobry stan pacjentki i dziecka i potwierdzi zdolność do odbycia lotu. Weź pod uwagę, że niektóre linie lotnicze mogą nie akceptować zaświadczenia w języku polskim. Najlepiej więc będzie, jeśli lekarz przygotuje zaświadczenie również w wersji angielskiej.

W samolocie często wstawaj, rozprostowuj nogi i przechodź się. Usiądź najlepiej przy wyjściu, niedaleko toalety. Ciągłe przeciskanie się przez fotele może być męczące.

Ponieważ w samolocie jest bardzo sucho, powinnaś nawadniać organizm i pić dużo niegazowanej wody.

Poproś również stewardessę, by pomogła Ci odpowiednio wyregulować pasy bezpieczeństwa. Pas powinien przebiegać pod brzuchem, by nie wywierać nacisku na brzuch i na dziecko.

 

Artykuł przygotowany przez
Artykuł został przygotowany przez Ginekologa z Pruszkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem.