Dzień Ziemi - najlepszy moment na zastanowienie się, co robimy dla naszego środowiska Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 22 kwietnia 2015 09:57

Dzień Ziemi – najlepszy moment na zastanowienie się, co robimy dla naszego środowiska.


Dzień Ziemi to coroczne święto obchodzone 22 kwietnia, kiedy na całym świecie organizowane są działania mające na celu wsparcie ochrony środowiska. Tradycja ta została zapoczątkowana w 1970 roku i obecnie jest koordynowana globalnie przez stowarzyszenie Earth Day Network w ponad 192 krajach na całym świecie!

W 1969 roku podczas konferencji UNESCO w San Francisco, John McConnell – działacz na rzecz pokoju, zaproponował specjalny dzień, w którym ludzie mieliby uhonorować Matkę Ziemię. Miał być to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21. marca. Ta data została usankcjonowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest co roku upamiętniana rozbrzmiewaniem w tym dniu Dzwonu Pokoju w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Jednakże inna data stała się rzeczywistym przyczynkiem do działań na rzecz ziemskiego globu. Miesiąc po marcowym terminie Senator Gaylord Nelson ze Stanów Zjednoczonych ustanowił 22 kwietnia specjalnym Dniem Ziemi, a tak naprawdę został on rozpropagowany dzięki Denisowi Hayes, który w 1990 sprawił, że święto to stało się rzeczywiście międzynarodowe i zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 krajach do obchodzenia tego wydarzenia i wzmożenia wysiłków na rzecz recyclingu.
W Polsce po raz pierwszy zaczęto obchodzić Dzień Ziemi właśnie 22 kwietnia 1990 roku, dzięki wysiłkom posła z Katowic – Jana Rzymełki. Obchodom w Warszawie towarzyszyły specjalne spotkania i wykłady, dyskusje z licznym udziałem polityków oraz działaczy ekologicznych, różnorodne zajęcia plastyczne dla dzieci, zabawy i koncerty. Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce co roku, zaś w 2015 roku pod hasłem: „Z energią zmieńmy źródła".
Warto wziąć udział we wszystkich inicjatywach organizowanych w tym specjalnym dniu. Sami również powinniśmy zrobić coś dla środowiska, w którym żyjemy. Szczególnie biorąc pod uwagę jeden z ważniejszych aspektów ekologii, czyli energooszczędność, moglibyśmy pomyśleć o zakupie specjalnych urządzeń AGD klasy A+++, które pozwolą znacznie zmniejszyć zużycie energii. Ale jakie zmiany możemy zrobić już teraz, przy niewielkim zaangażowaniu kosztów?
Najważniejsze: segregacja!
Odpady są jednym z największych problemów środowiskowych na całym świecie. W Polsce wytwarza się obecnie aż 135 milionów ton śmieci rocznie. Z tego wynika, iż średnio każdy z nas wytwarza około 300 kg odpadów komunalnych w ciągu roku, a dane dla Unii Europejskiej są jeszcze bardziej zatrważające: 360 do nawet 620 kg śmieci na osobę na rok! Bez przetwarzania odpadów, doszłoby do tego, że nie starczyłoby miejsca na składowanie śmieci. A przetwarzanie odpadów, czyli recycling możliwy jest tylko dzięki wcześniejszej segregacji. Jak sobie ułatwić taką segregację we własnym domu?
Do pierwszego śmietnika wrzucamy odpady SEGREGOWANE SUCHE, m.in:
- opakowania plastikowe
- kartony
- papier
- puszki
- opakowania drewniane

Do drugiego śmietnika wrzucamy odpady SZKŁO OPAKOWANIOWE, m.in.:

- szklane butelki
- słoiki
- szklane opakowania po kosmetykach

Do trzeciego śmietnika wrzucamy ODPADY ZMIESZANE, m.in.:
- talerze, porcelana
- odpady kuchenne
- opakowania po dezodorantach
- gumę
- artykuły higieniczne
- potłuczone szyby

Jeśli mamy przestrzeń na czwarty śmietnik warto również wyposażyć się w kompostownik, do którego możemy wrzucać zielone śmieci. W przypadku, gdy takiej możliwości nie mamy, wtedy zielone śmieci łączymy z odpadami zmieszanymi. Takie kosze na śmieci na kółkach dostępne są w sklepie internetowym Agito.pl, w różnych wersjach kolorystycznych. Dla osób mieszkających w mieszkaniach polecamy mniejsze gabaryty, które zmieszczą się w kuchni.
Energooszczędność dla każdego!
Nie trzeba koniecznie mieć najdroższych urządzeń, aby przyczynić się do oszczędzania energii. Wystarczy kilka mniejszych i tańszych udoskonaleń, żeby zauważyć pierwsze zmiany na naszym rachunku za prąd, a tym samym przyczynić się do mniejszego poboru energii i ochrony środowiska.
Pomyślmy nad zakupem specjalnej wtyczki SmartPlug, na przykład Edimax SP-2101W dostępnej między innymi w sklepie Agito.pl. Akcesorium jest wyposażone w miernik zużycia energii, umożliwiający kontrolę nad urządzeniami elektronicznymi w domu, żeby uczynić go bardziej dynamicznym i funkcjonalnym. Po włączeniu i podłączeniu do niego urządzenia, SmartPlug pozwala je ręcznie włączać lub wyłączać, a także stworzyć harmonogram automatycznego sterowania zasilaniem. A wbudowany miernik zużycia energii umożliwia monitorowanie i zarządzanie zużywaną energią, a także automatyczne wyłączenie gdy zostanie osiągnięty ustalony wcześniej limit. SP-2101W może również wysyłać na e-mail informacje o alarmach i raporty o zużytej energii.
Innym sposobem na oszczędność prądu będzie specjalna listwa filtrująca Hama Midi 4GN 1.5M + TV. Dzięki takiej listwie łatwo odłączymy od zasilania kilka urządzeń na raz, bez potrzeby wyjmowania wtyczki z kontaktu. Posiada gniazda obrócone o 45°, dzięki czemu łatwo podłączyć większą ilość urządzeń, dwubiegunowy, podświetlany włącznik oraz zabezpieczenia przed przepięciem, dziećmi i TV. Listwa kosztuje jedynie około 61 złotych, więc nie obciąży bardzo domowego budżetu.
Kolejny skuteczny sposób na oszczędzanie pieniędzy i energii to pozbycie się starych, tradycyjnych żarówek. Wprawdzie zostały one już wycofane z oficjalnej sprzedaży, ale cały czas można je nabyć w kioskach czy na bazarach. Co do nich zachęca to bardzo atrakcyjna cena, ale ta super oferta kończy się, jeśli podliczymy rzeczywiste zużycie prądu i częstotliwość wymiany takich żarówek. Według wyliczeń Polskiej Grupy Energetycznej oszczędność między tradycyjnymi żarówkami, a tymi najbardziej zaawanasowanymi technologicznie LED to dla całego domu nawet kilkaset złotych rocznie. Nowoczesne oprawy, tj. Osram Led Star Classic A 60 E27 4000K, charakteryzują się wyjątkowo długą trwałością do 15 000 godzin, brakiem promieniowania UV i podczerwonego w wiązce światła, łatwym montażem oraz niskim obciążeniem cieplnym.
Pamiętajmy, że nawet małe kroki mogą doprowadzić do wielkich zmian. Nie pozostawiajmy więc sprzętów w opcji „stand-by", szczególnie wyjeżdżając na wakacje. Używajmy zmywarki, zamiast wylewać litry wody w zlewie, bierzmy prysznic a nie napełniajmy pełnej wanny do zwykłej kąpieli. Wystarczy tylko zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami i zmienić je. Wszystko na rzecz ochrony środowiska i naszej Matki Ziemi. A i nasz portfel odczuje ulgę.
Dołączysz do obchodów Dnia Ziemi...?

Produkty przedstawione w materiale pochodzą ze sklepu Agito.pl.

/źródło - STUDIO111/


 

Poprawiony: środa, 22 kwietnia 2015 10:26